99 01 000 000 Numer porządkowy kontyngentu
Kontyngent taryfowy to dowolna z góry ustalona wartość lub ilość danych towarów, która może być przywożona w określonym czasie z obniżoną lub zawieszoną stawką celną, i po przekroczeniu której każda dodatkowa ilość tych towarów może być przywieziona po uiszczeniu normalnych należności celnych.
Baza danych Komisji (https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/quota_consultation.jsp?Lang=en) dotycząca kontyngentów taryfowych umożliwia śledzenie ogólnego wykorzystania przez UE obowiązujących kontyngentów przywozowych na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy" przyznanych produktom pochodzącym z niektórych państw trzecich. Wyświetlane są w nim salda każdego kontyngentu taryfowego obowiązującego w roku bieżącym i w roku ubiegłym. Wskazuje również datę wyczerpania danego kontyngentu taryfowego. Informacje te podlegają ciągłym zmianom w wyniku codziennych operacji.
Przywóz
Podać numer porządkowy kontyngentu taryfowego, o który ubiega się zgłaszający. W oparciu o zadeklarowany numer kontyngentu, system importowy zweryfikuje możliwość zastosowania kontyngentu, ustali odpowiednią ilość wnioskowaną w oparciu o ustaloną jednostkę miary kontyngentu.
W zależności od jednostki miary określnej dla kontyngentu, ilość do wniosku o przyznanie kontyngentu jest pobierana automatycznie przez system z następujących elementów danych:
- kontyngent jest określony w kilogramach, tonach (KGM, TNE), to ilość do wniosku jest pobierana z elementu 18 01 001 000 Masa netto;
- kontyngent jest określony w EUR, to wartość do wniosku jest pobierana z elementu 14 08 001 000 Zafakturowana kwota pozycji; w zależności od waluty faktury, wartość jest odpowiednio przeliczana na EUR;
- kontyngent jest określony w jednostce miary innej niż kilogramy lub EUR, np. litry (LTR), to ilość jest pobierana z elementu 18 02 001 000 Jednostka uzupełniająca.
W przypadkach w których zastosowanie ma art. 166 ust. 2 UKC (zgłoszenia uproszczone oparte na pozwoleniach), państwa członkowskie mogą odstąpić od wymogu dostarczenia tych informacji, o ile warunki określone w pozwoleniach odnoszących się do tych procedur pozwalają im na późniejsze gromadzenie tych danych na etapie zgłoszenia uzupełniającego.
Przepis ten daje możliwość ustalenia w pozwoleniu na zgłoszenie uproszczone warunków na podstawie których zgłaszający nie podaje pewnych danych na etapie zgłoszenia uproszczonego – a podaje je dopiero w zgłoszeniu uproszczonym. Z uwagi na to, że trudno byłoby zweryfikować, kto uzyskał taką zgodę w pozwoleniu i na które dane, w PL podjęta została decyzja, że te dane co do zasady wymagamy w zgłoszeniu uproszczonym. Do danych tych należą: procedura dodatkowa, poprzedni dokument, waluta faktury, kraj pochodzenia, kraj preferencyjnego pochodzenia, masa netto, jednostki uzupełniające, nr kontyngentu. O kontyngent może wnioskować na etapie zgłoszenia uproszczonego albo uzupełniającego – jeżeli nie wnioskuje na etapie uproszczonego to danych wymaganych dla wniosku o kontyngent nie podaje.
99 02 000 000 Rodzaj zabezpieczenia
Tranzyt i przywóz
Stosując odpowiednie kody z części III Instrukcji, należy podać typ zabezpieczenia złożonego w odniesieniu do operacji.
Poniższe dane należy stosować zgodnie z zasadami opisanymi w III części Instrukcji
99 03 000 000 Odniesienie do zabezpieczenia
99 03 069 000 GRN
Należy podać numer referencyjny zabezpieczenia
Tranzyt
W tranzycie w tym atrybucie podaje się również dane zabezpieczenia pojedynczego dla którego jest GRN.
Przywóz
W przywozie w tym atrybucie podaje się również dane zabezpieczenia pojedynczego dla którego jest GRN, ale dotyczy tylko zabezpieczenia wydanego przedsiębiorcy i związane jest z obowiązkiem podania w atrybucie „Numer identyfikacyjny” numeru EORI tego przedsiębiorcy.
99 03 070 000 Kod dostępu
Należy podać kod dostępu.
99 03 012 000 Waluta
Stosując odpowiedni kod, należy podać ustaloną walutę kwoty, która ma być pokryta.
99 03 071 000 Kwota do pokrycia
Należy podać kwotę wynikającą z danego zgłoszenia lub mogąca powstać na podstawie danego zgłoszenia, która powinna zostać objęta zabezpieczeniem.
Uwaga! W przywozie jeśli na poziomie pozycji towarowej został zadeklarowany jeden GRN, to dla tego GRN nie podaje się kwoty do pokrycia. Jeśli zadeklarowano dwa lub więcej GRN na poziomie pozycji towarowej, to kwota do pokrycia musi być podana dla każdego z GRN.
Jeżeli występuje więcej niż jeden GRN na pozycji towarowej, to suma kwot do pokrycia musi być równa sumie kwot z MP = D, E, R. Do sumy tych kwot nie wlicza się kwot do pokrycia podanych dla GRN wskazanego dla elementu „Procedura 44 lub 46” (procedure44or46).
99 03 072 000 Urząd celny zabezpieczenia
Stosując odpowiedni kod, należy podać numer referencyjny urzędu, w którym zarejestrowano zabezpieczenie.
99 03 073 000 Inne odniesienie do zabezpieczenia
Przywóz
Należy podać numer zabezpieczenia pojedynczego z numerem GRN wydanego dla osoby fizycznej, bez podawania w tym elemencie w atrybucie „Numer identyfikacyjny” numeru identyfikacyjnego osoby składającej zabezpieczenie (np. PESEL, NIP, numer paszportu).
99 04 000 000 Odniesienie do specjalnego zabezpieczenia
Tranzyt
Należy podać numer zabezpieczenia inny niż numer referencyjny zabezpieczenia (GRN).
99 05 000 000 Rodzaj transakcji
Przywóz i wywóz
Stosując odpowiednie kody i pozycje z części III Instrukcji, należy podać rodzaj danej transakcji.
99 06 000 000 Wartość statystyczna
Należy podać wartość statystyczną wyrażoną w jednostce walutowej, której kod może pojawić się w 14 17 000 000 Wewnętrzna jednostka walutowa lub – w przypadku braku takiego kodu – w 14 17 000 000 Wewnętrzna jednostka walutowa, w jednostce walutowej państwa członkowskiego, gdzie dopełniane są formalności przywozowe/ wywozowe, zgodnie z obowiązującymi przepisami unijnymi.
Wywóz
Zasada ogólna
Wartość statystyczna oznacza przybliżoną wartość teoretyczną towarów w chwili i w miejscu, w których opuszczają one terytorium państwa członkowskiego, w którym znajdowały się w chwili zwolnienia do procedury celnej („państwo członkowskie wywozu”). Wartość statystyczna ma się odnosić do tego państwa członkowskiego.
W związku z powyższym wartość statystyczna obejmuje (wewnętrzną) wartość towarów oraz poniesione lub obliczone koszty transportu i ubezpieczenia z punktu wyjścia transportu do miejsca wyprowadzenia z tego państwa członkowskiego.
Przykłady:
a. Towary zostaną wywiezione z Polski do Stanów Zjednoczonych; warunki dostawy są następujące: „EXW Łódź”. Wywozowe zgłoszenie celne jest składane w Łodzi i tam też przedstawiane są towary. Po zwolnieniu do procedury wywozu towary przewozi się transportem drogowym z centralnej Polski przez Niemcy do Niderlandów w celu wyprowadzenia z terytorium Unii.
Ponieważ towary w chwili zwolnienia fizycznie znajdują się w Polsce, wartość statystyczna jest wartością teoretyczną w miejscu wyprowadzenia z Polski na granicy polsko-niemieckiej; odpowiada to cenie „FOB na granicy polsko-niemieckiej”.
b. Towary są sprzedawane z Polski i wywożone z Polski celem dostarczenia do Stanów Zjednoczonych; warunki dostawy są następujące: „CIF Nowy Jork”. Towary przewozi się transportem drogowym z centralnej Polski przez Niemcy do Niderlandów. W Rotterdamie towary pakuje/przepakowuje się do celów transportu morskiego, a polski eksporter korzysta z możliwości złożenia zgłoszenia wywozowego w Rotterdamie. Po zwolnieniu do procedury wywozu towary wyprowadza się z terytorium Unii przy użyciu statku.
Ponieważ towary w chwili zwolnienia fizycznie znajdują się w Niderlandach, wartość statystyczna jest wartością teoretyczną w miejscu wyprowadzenia z Niderlandów; odpowiada to cenie „FOB Rotterdam”.
c. Towary zostaną wywiezione z Polski do Stanów Zjednoczonych; warunki dostawy są następujące: „EXW Łódź”.
Wywóz odbywa się na podstawie pozwolenia na korzystanie z odprawy scentralizowanej obejmującego Hiszpanię i Polskę. Wywozowe zgłoszenie celne jest składane w kontrolnym urzędzie celnym w Hiszpanii, a odnośne towary są dostępne w urzędzie celnym przedstawienia w Łodzi. Po zwolnieniu do procedury wywozu towary przewozi się z centralnej Polski przez Niemcy do Niderlandów w celu wyprowadzenia z terytorium Unii.
Ponieważ towary w chwili zwolnienia fizycznie znajdują się w Polsce, wartość statystyczna jest wartością teoretyczną towarów w miejscu wyprowadzenia z Polski na granicy polsko-niemieckiej; odpowiada to cenie „FOB na granicy polsko- niemieckiej”.
Wartość towarów
Wartość statystyczna jest oparta na wartości towarów, tj.:
- w przypadku sprzedaży lub nabycia: cenie faktycznie zapłaconej lub należnej za wywożone towary,
- w innych przypadkach: cenie, która zostałaby racjonalnie zafakturowana do celów wywozu z Unii, gdyby wywożone towary były przedmiotem transakcji sprzedaży lub nabycia zawartej między kupującym i sprzedającym, którzy nie są ze sobą powiązani.
Przykłady:
a. Towary mają zostać wywiezione z Polski do Norwegii; polski producent sprzedał towary rosyjskiemu klientowi „CIP Oslo” za cenę 1 000,00 EUR. Zatem podstawą do ustalenia wartości statystycznej jest kwota 1 000,00 EUR.
b. Towary mają zostać wywiezione z Polski do Norwegii; polski producent (jednostka zależna przedsiębiorstwa wielonarodowego) składa wywozowe zgłoszenie celne. Na szczeblu wewnętrznym towary sprzedano spółce dominującej (the mother company) w Hiszpanii za cenę 900,00 EUR, która z kolei sprzedała je rosyjskiemu klientowi „CIP Oslo” za cenę 1 000,00 EUR.
Ponieważ wartość statystyczna ma dotyczyć Polski („kwota zapłacona polskiemu producentowi”; transgraniczny przepływ towarów nie dotyczy Hiszpanii), podstawą do ustalenia wartości statystycznej jest kwota 900,00 EUR.
Koszty nieuwzględniane w wartości statystycznej
Wartość statystyczna nie może obejmować podatków krajowych, takich jak podatek od wartości dodanej, podatek akcyzowy i podobne podatki, jeżeli nie zostały one ostatecznie wliczone do ceny faktycznie zapłaconej lub należnej lub ostatecznie nie zostały uiszczone przez partnera handlowego. Nie można także uwzględniać rolnych refundacji wywozowych.
Przykład:
Producent posiadający siedzibę w Polsce sprzedaje towary do Japonii. Na fakturze widnieje kwota (1 000,00 EUR) i krajowy polski podatek VAT (np. 23% – 230,00 EUR). Zgodnie z umową japoński kupujący płaci wartość brutto (1 230 EUR), ale otrzyma zwrot VAT, gdy tylko sprzedający dostanie wszystkie dokumenty wymagane do skorzystania z krajowego zwolnienia z VAT.
Wartość statystyczna jest oparta na zapłaconej cenie, nie uwzględnia jednak krajowej stawki VAT -> 1 000 EUR.
Inne koszty
Wartość statystyczna musi obejmować wyłącznie koszty dodatkowe. Są to rzeczywiste lub obliczone koszty transportu oraz koszty ubezpieczenia, jeżeli takowe zostały poniesione, obejmują one jednak tylko tę część podróży, która miała miejsce na statystycznym terytorium państwa członkowskiego wywozu. Jeżeli koszty transportu lub ubezpieczenia nie są znane, należy je wiarygodnie oszacować na podstawie kosztów zazwyczaj ponoszonych lub należnych za takie usługi (z uwzględnieniem przede wszystkim różnych środków transportu, jeżeli są one znane).
„Inne koszty” poza granicami państwa członkowskiego wywozu
Jeżeli łączne koszty dodatkowe obejmują podróż poza granicami państwa członkowskiego wywozu (np. do „miejsca docelowego CIF”), należy je podzielić proporcjonalnie, np. według długości przebytej trasy w kilometrach.
„Inne koszty” dotyczące więcej niż jednej pozycji na zgłoszeniu wywozowym
Jeżeli koszty dodatkowe dotyczą kilku pozycji na zgłoszeniu wywozowym, odnośne koszty dodatkowe dotyczące każdej pozycji z osobna należy obliczyć proporcjonalnie, np. według masy lub objętości.
Wartość statystyczna w przypadku przetwarzania (wywóz)
Ma to zastosowanie tylko wówczas, gdy transakcja handlowa nie jest umową sprzedaży, lecz stanowi umowę o świadczenie usług (umowa o „przetwórstwo”).
• Powrotny wywóz po uszlachetnianiu czynnym
W przypadku towarów, które opuszczają Unię po przetworzeniu, wartość statystyczną należy określić na podstawie wartości uprzednio przywiezionych towarów nieprzetworzonych i wartości dodanej w Unii podczas przetwarzania.
• Wywóz do celów uszlachetniania biernego
W przypadku towarów, które czasowo opuszczają Unię w celu przetworzenia, wartość statystyczną należy określić na podstawie wartości w chwili wywozu towaru nieprzetworzonego.
Przykłady:
a. Polskie przedsiębiorstwo otrzymuje maszynę ze Szwajcarii w ramach umowy o wykonanie usługi w celu udoskonalenia technicznego. Maszyna ta będzie podlegała opłatom celnym, zatem proces udoskonalania przeprowadza się w ramach procedury celnej uszlachetniania czynnego.
Wartość rynkowa („wartość godziwa”) maszyny w chwili przywozu (kod procedury celnej 5100) wynosi 1 000,00 EUR, zaś polski przetwórca wystawia fakturę na kwotę 300,00 EUR za usługę przetwarzania plus 70,00 EUR za dodane części. Obliczone koszty transportu z miejsca przetwarzania do granicy niemieckiej wynoszą 5,00 EUR.
Polskie przedsiębiorstwo dokonuje powrotnego wywozu maszyny i zamyka procedurę uszlachetniania czynnego (kod procedury celnej 3151). Wartość statystyczna towarów podlegających powrotnemu wywozowi wynosi 1 375,00 EUR i obejmuje:
wartość towarów nieprzetworzonych: 1 000,00
wartość dodaną podczas przetwarzania: 370,00 (300,00 + 70,00)
koszt ubezpieczenia/transportu do granicy: 5,00
(łącznie: 1 375,00)
Do celów ustalenia wartości statystycznej w przypadku powrotnego wywozu wartość rynkowa przetworzonej maszyny nie ma znaczenia.
b. Polska piekarnia chce produkować ciastka i sprzedawać je do Serbii. Przedsiębiorstwo to kupuje i przywozi składniki (o wartości 900,00 EUR) z państw trzecich, produkuje ciastka, dodając do nich składniki o statusie unijnym (o wartości 100,00 EUR), a następnie wysyła produkty końcowe do Serbii za cenę sprzedaży 2 000,00 EUR („CIP Belgrad”).
Piekarnia prowadzi produkcję zgodnie z procedurą celną uszlachetniania czynnego. Polskim organom celnym przekazuje się zgłoszenie do powrotnego wywozu, a towary opuszczają Unią przez granicę węgierską.
Ponieważ wspomniany proces przetwarzania dotyczy transakcji sprzedaży, wartość wywożonych towarów odzwierciedla uzgodniona cena (2 000,00 EUR), która z ekonomicznego punktu widzenia racjonalnie zawierałaby wartość nieprzetworzonych towarów, wartość dodaną przez piekarnię na obszarze Unii oraz koszty transportu z miejsca produkcji w Polsce do Belgradu (200,00 EUR). W praktyce istnieją dwa sposoby osiągnięcia identycznej wartości statystycznej w odniesieniu do miejsca wyprowadzenia z terytorium Polski:
Tabela 12 Przykład obliczenia wartości statystycznej
Koszt
|
Obliczona wartość statystyczna
|
Wartość statystyczna oparta na sprzedaży
|
Cena sprzedaży (CIP Belgrad)
|
|
2 000,00
|
Wartość czasowo przywiezionych składników
|
900,00
|
|
Wartość składników dodanych, które miały status towarów unijnych
|
100,00
|
|
Komercyjna wartość dodana w Polsce
|
800,00
|
|
Proporcjonalne koszty ubezpieczenia/transportu z miejsca produkcji do granicy polsko-słowackiej (20% całkowitych kosztów transportu wynoszących 200 EUR)
|
40,00
|
|
Proporcjonalne koszty ubezpieczenia/transportu z granicy polsko-słowackiej do Belgradu (80% całkowitych kosztów transportu wynoszących 200 EUR)
|
|
- 160,00
|
WARTOŚĆ statystyczna
|
= 1 840,00
|
= 1 840,00
|
Przeliczanie waluty
Wartość statystyczna musi być wyrażona w walucie krajowej państwa członkowskiego, w którym składane jest zgłoszenie celne. Wartości podane w dokumentach i wyrażone w innej walucie (np. w zafakturowanej walucie towarów), należy przeliczyć. Kursem wymiany walut, który należy stosować, jest kurs z dnia przyjęcia zgłoszenia celnego zgodnie z unijnymi przepisami celnymi dotyczącymi przeliczania waluty w celu ustalenia wartości celnej (art. 146 rozporządzenia wykonawczego).
Przykłady:
- Warunki dostawy EXW „Miejsce wysyłki” (zafakturowana kwota nie obejmuje kosztów frachtu)
Rysunek 1 Schemat przewozu towaru EXW
Wartość statystyczna = kwota zafakturowana + koszty frachtu (koszty dodatkowe takie jak transport i ubezpieczenie) od miejsca załadunku do granicy państwa członkowskiego wywozu.
Zgodnie z warunkami dostawy „EXW”, aby uzyskać wartość statystyczną, należy uwzględnić koszty frachtu do granicy państwa członkowskiego wywozu.
Zafakturowana kwota = 2 000,00 EUR
Transport + ubezpieczenie [od miejsca wysyłki do granicy państwa członkowskiego wywozu] = 1 000,00 EUR
Wartość statystyczna = 3 000,00 EUR
- Warunki dostawy CIF „Ustalone miejsce dostawy” (kwota zafakturowana obejmuje koszty frachtu od miejsca wysyłki do miejsca „D”)
Rysunek 2 Schemat przewozu towaru CIF
Wartość statystyczna = kwota zafakturowana – koszty frachtu (koszty dodatkowe takie jak transport i ubezpieczenie) od granicy państwa członkowskiego wywozu do ustalonego miejsca dostawy.
Ustalone miejsce dostawy znajduje się poza państwem członkowskim wywozu, zatem koszty transportu od granicy do miejsca dostawy należy z wartości statystycznej wyłączyć.
Zgłoszenie wywozowe zawiera dwie pozycje, w związku z tym koszty frachtu należy obliczyć dla obu pozycji proporcjonalnie.
Kwota zafakturowana dla dwóch pozycji:
pozycja 1 (0,75m3): 3 450,00 EUR
pozycja 2 (2m3): 2 780,20 EUR
Całkowita odległość = 1 200 km, odległość: miejsce wysyłki granica państwa członkowskiego wywozu = 1 000 km, granica państwa członkowskiego wywozu ustalone miejsce dostawy = 200 km.
Całkowite koszty frachtu: miejsce wysyłki ® ustalone miejsce dostawy = 1 200,00 EUR
Proporcjonalne koszty frachtu: granica ® ustalone miejsce dostawy = 200,00 EUR dla obu pozycji
Wartość statystyczną należy podać w sposób następujący:
pozycja 1 3 396,00 (3 450,00 – 54,00)
pozycja 2 2 634,20 (2 780,20 – 146,00)
Stosunek kosztów frachtu pomiędzy pozycjami 1 i 2 wynosi 8:3 pod względem objętości.
- Warunki dostawy DAP „Miejsce przeznaczenia” (kwota zafakturowana obejmuje koszty frachtu od miejsca wysyłki do miejsca przeznaczenia)
Rysunek 3 Schemat przewozu towaru DAP
Wartość statystyczna = kwota zafakturowana – koszty frachtu (koszty dodatkowe takie jak transport i ubezpieczenie) od granicy państwa członkowskiego wywozu do miejsca przeznaczenia.
Miejsce przeznaczenia znajduje się poza państwem członkowskim wywozu, zatem koszty transportu od granicy do miejsca przeznaczenia należy z wartości statystycznej wyłączyć.
Państwem członkowskim wywozu jest Szwecja; kwota zafakturowana nie jest wyrażona w walucie krajowej, więc musi zostać przeliczona.
Kwota zafakturowana dla jednej pozycji: 5 600,00 USD
Obliczone koszty frachtu od granicy państwa
członkowskiego wywozu do miejsca przeznaczenia: 1 200,00 USD
Oficjalny krajowy kurs wymiany: 1 USD = 8,59950 SEK (koron szwedzkich)
Rysunek 4 Wyliczenie wartości statystycznej dla towaru zafakturowanego w SEK, dla DAP
|
USD $
|
Kurs wymiany
|
SEK
|
Kwota zafakturowana
|
5 600,00
|
8,59950
|
48.157,20
|
Fracht
|
-1 200,00
|
8,59950
|
10.319,40
|
|
|
|
37.837,80
|
W przypadku gdy wartość statystyczna towaru jest inna niż wartość towaru wynikająca z faktury, to w elemencie 12 02 006 000 zgłoszenia celnego należy wpisać odpowiednio kod informacji dodatkowej:
- ESTW1 – łączna kwota korekt o jaką została powiększona wartość statystyczna w wywozie w odniesieniu do wartości fakturowej towaru
- ESTW2 – łączna kwota korekt o jaką została pomniejszona wartość statystyczna w wywozie w odniesieniu do wartości fakturowej towaru
Kwotę korekt należy podawać bez operatorów (+) i (-).
Przykład:
ESTW1 = 180
ESTW2 = 240
Wartość statystyczną podaje się w pełnych polskich złotych (bez miejsc po przecinku). Zaokrąglenie do pełnych złotych następuje w ten sposób, że końcówki poniżej 50 groszy pomija się, a końcówki wynoszące 50 i więcej groszy podnosi się do pełnych złotych.
Powyższa zasada nie ma jednakże zastosowania, gdy obliczona wartość statystyczna jest mniejsza niż 50 groszy - w takich przypadkach należy podać wartość 1 PLN (nie jest możliwe podawanie wartości „0”).
Kwoty korekt podaje się do dwóch miejsc po przecinku bez zaokrągleń.
Przywóz
Zasada ogólna
Wartość statystyczna oznacza przybliżoną wartość teoretyczną towarów w chwili i w miejscu wprowadzenia ich na terytorium państwa członkowskiego, w którym znajdowały się w chwili zwolnienia do procedury celnej („państwo członkowskie przywozu”). Wartość statystyczna ma się odnosić do tego państwa członkowskiego.
W związku z powyższym wartość statystyczna obejmuje (wewnętrzną) wartość towarów oraz poniesione lub obliczone koszty transportu i ubezpieczenia z punktu wyjścia transportu do miejsca wprowadzenia do tego państwa członkowskiego.
Przykład:
Towary są przywożone do Polski ze Stanów Zjednoczonych (przez Niderlandy i Niemcy); warunki dostawy są następujące: „CIP Łódź”. Przywozowe zgłoszenie celne jest składane w Łodzi i tam też przedstawiane są towary.
Ponieważ towary w chwili zwolnienia fizycznie znajdują się w Polsce, wartość statystyczna jest wartością teoretyczną w miejscu wprowadzenia do Polski na granicy polsko-niemieckiej; odpowiada to cenie „CIP na granicy polsko-niemieckiej”.
Wartość towarów
Wartość statystyczna jest oparta na wartości towarów:
– wartość towarów jest wartością celną, jeżeli ta ostatnia jest ustalona (tytuł II rozdział 3 UKC „WARTOŚĆ CELNA TOWARÓW”);
– jeżeli wartość celna nie jest ustalona, wartość towarów odpowiada:
-
- w przypadku sprzedaży lub nabycia: cenie faktycznie zapłaconej lub należnej za przywożone towary,
- w innych przypadkach: cenie, która zostałaby racjonalnie zafakturowana do celów przywozu, gdyby przywożone towary były przedmiotem transakcji sprzedaży lub nabycia zawartej między kupującym i sprzedającym, którzy nie są ze sobą powiązani.
Przykład:
Towary są przywożone do Polski z Bośni i Hercegowiny i dostarczane transportem drogowym. Producent sprzedał towary polskiemu klientowi określając ich cenę na bazie „CIP Warszawa” na kwotę 10 000,00 EUR.
Koszty transportu obejmujące odcinek od zewnętrznej granicy UE do Warszawy wynoszą 1 000,00 EUR.
Jeżeli organy celne nie ustalą wartości celnej, wartość towarów wynosi 10 000,00 EUR.
Jeżeli organy celne ustalą wartość celną towarów (w odniesieniu do miejsca ich wprowadzenia do Unii), tę wartość celną (~ 9 000 EUR: wartość transakcyjna pomniejszona o koszty transportu wewnątrz Unii) uznaje się za wartość towarów.
Inne koszty
Wartość statystyczna musi obejmować wyłącznie koszty dodatkowe. Są to rzeczywiste lub obliczone koszty transportu oraz koszty ubezpieczenia, jeżeli takie zostały poniesione, obejmują one jednak tylko tę część podróży, która miała miejsce poza statystycznym terytorium „państwa członkowskiego przywozu”. Jeżeli koszty transportu lub ubezpieczenia nie są znane, należy je wiarygodnie oszacować na podstawie kosztów zazwyczaj ponoszonych lub należnych za takie usługi (z uwzględnieniem przede wszystkim różnych środków transportu, jeżeli są one znane).
Inne koszty związane z wartością celną
Wartość celna na granicy Unii musi zostać uzupełniona kosztami dodatkowymi związanymi z transportem do granicy państwa członkowskiego przywozu. Jeżeli wartość celna zawiera koszty dodatkowe ponoszone po przekroczeniu granicy państwa członkowskiego przywozu (np. „miejsce przeznaczenia CIF”), kosztów tych nie należy uwzględniać w wartości statystycznej. W stosownym przypadku całość „innych kosztów” należy proporcjonalnie podzielić, np. według długości przebytej trasy w kilometrach.
„Inne koszty” dotyczące więcej niż jednej pozycji na zgłoszeniu przywozowym
Jeżeli koszty dodatkowe (takie jak transport i ubezpieczenie) dotyczą kilku pozycji na zgłoszeniu przywozowym, odnośne koszty dodatkowe dotyczące każdej pozycji z osobna należy obliczyć proporcjonalnie, np. według masy lub objętości.
Wartość statystyczna w przypadku przetwarzania (przywóz)
Ma to zastosowanie tylko wówczas, gdy transakcja handlowa nie jest umową sprzedaży, lecz stanowi umowę o świadczenie usług (umowa o „przetwórstwo”).
• Przywóz w celu uszlachetniania czynnego
W przypadku towarów, które mają zostać wprowadzone do Unii w celu uszlachetniania czynnego, wartość statystyczną należy określić na podstawie wartości towaru nieprzetworzonego.
• Powrotny przywóz po uszlachetnianiu biernym
W przypadku towarów, które przeszły procedurę uszlachetniania biernego i wróciły do Unii, wartość statystyczną należy określić na podstawie wartości uprzednio wywiezionych towarów nieprzetworzonych i wartości dodanej podczas przetwarzania.
Przykład:
Polskie przedsiębiorstwo wysyła maszynę na Ukrainę w ramach umowy o wykonanie usługi w celu udoskonalenia technicznego. Maszyna ta przy powrotnym przywozie będzie podlegała opłatom celnym, zatem proces udoskonalania przeprowadza się w ramach procedury celnej uszlachetniania biernego.
Wartość rynkowa („wartość godziwa”) maszyny w chwili czasowego wywozu w celu uszlachetniania biernego (kod procedury celnej 2100) wynosi 1 000,00 EUR, zaś ukraiński przetwórca wystawia fakturę na kwotę 300,00 EUR za usługę przetwarzania plus 70,00 EUR za dodane części pochodzące z Ukrainy. Obliczone koszty transportu z miejsca przetwarzania do granicy polsko-ukraińskiej wynoszą 5,00 EUR.
Polskie przedsiębiorstwo dokonuje powrotnego przywozu maszyny (kod procedury celnej 6121). Wartość statystyczna towarów podlegających powrotnemu przywozowi wynosi 1 375,00 EUR i obejmuje:
wartość towarów nieprzetworzonych: 1 000,00
wartość dodaną podczas przetwarzania: 370,00 (300,00 + 70,00)
koszt ubezpieczenia/transportu do granicy: 5,00
(łącznie: 1 375,00)
Do celów ustalenia wartości statystycznej w przypadku powrotnego przywozu wartość rynkowa przetworzonej maszyny nie ma znaczenia.
Przeliczanie waluty
Wartość statystyczna musi być wyrażona w walucie krajowej państwa członkowskiego, w którym składane jest zgłoszenie celne. Wartości podane np. w dokumentach i wyrażone w innej walucie (np. w zafakturowanej walucie towarów), należy przeliczyć. Kursem wymiany walut, który należy stosować, jest kurs z dnia przyjęcia zgłoszenia celnego zgodnie z unijnymi przepisami celnymi dotyczącymi przeliczania waluty w celu ustalenia wartości celnej (art. 146 rozporządzenia wykonawczego).
Przykłady (wartość statystyczna NIE oparta na wartości celnej)
-
-
-
- Warunki dostawy EXW „Miejsce wysyłki” (zafakturowana kwota nie obejmuje kosztów frachtu)
a.
Rysunek 5 Schemat przewozu towaru dla EXW
Wartość statystyczna = kwota zafakturowana + koszty frachtu (koszty dodatkowe takie jak transport i ubezpieczenie) z miejsca wysyłki do granicy państwa członkowskiego przywozu.
Zgodnie z warunkami dostawy „EXW”, aby uzyskać wartość statystyczną, należy uwzględnić koszty frachtu do granicy państwa członkowskiego przywozu.
Kwota zafakturowana nie jest wyrażona w walucie krajowej, więc musi zostać przeliczona.
Kwota zafakturowana dla jednej pozycji: 6 000,00 USD
Obliczone koszty frachtu i ubezpieczenia do granicy państwa członkowskiego przywozu = 2 000,00 USD.
Rysunek 6 Przykład wyliczenia wartości statystycznej dla EXW, towar zafakturowany w USD
|
USD $
|
Kurs wymiany
|
PLN
|
Kwota zafakturowana
|
6 000,00
|
3,2500
|
19 500
|
Fracht
|
2 000,00
|
3,2500
|
6 500
|
|
|
|
26 000
|
Należy podać wartość statystyczną: 26 000
b. Powrotny przywóz po uszlachetnianiu biernym (naprawa).
Wartość statystyczna wywożonych czasowo towarów, np. maszyn 30 000,00 EUR
+ koszty naprawy 1 000,00 EUR
+ koszt transportu: fracht, ubezpieczenie(1) 100,00 EUR
Wartość statystyczna: 31 100,00 EUR (należy przeliczyć i podać w PLN)
- Koszty transportu poza statystyczne terytorium państwa członkowskiego przywozu (od granicy państwa członkowskiego wywozu do miejsca przetwarzania i z tego miejsca do granicy państwa członkowskiego przywozu).
Przykłady (wartość statystyczna oparta na wartości celnej)
-
-
-
- Warunki dostawy EXW „Miejsce wysyłki” (zafakturowana kwota nie obejmuje kosztów frachtu)
Rysunek 7 Schemat przemieszczania towaru dla EXW
Wartość statystyczna = wartość celna + koszty frachtu (koszty dodatkowe takie jak transport i ubezpieczenie) z miejsca wprowadzenia do Unii do granicy państw członkowskich
Przykład:
Kwota zafakturowana dla jednej pozycji = 3 200,00 EUR
Koszty prowizji (z wyjątkiem prowizji od zakupu) = 240,00 EUR
Całkowite koszty frachtu: miejsce wysyłki ® miejsce przeznaczenia = 2 000,00 EUR
Całkowita odległość = 2 000 km,
(odległość:
– miejsce wysyłki® UE = 1 000 km,
– UE ® granica państwa członkowskiego przywozu = 500 km,
– granica państwa członkowskiego przywozu ® miejsce przeznaczenia = 500 km)
Proporcjonalne koszty frachtu: miejsce wysyłki ® UE = 1 000,00 EUR
Proporcjonalne koszty frachtu UE ® granica państwa członkowskiego przywozu = 500,00 EUR
Wartość celna: 4 440,00 EUR (3 200,00 EUR + 240,00 EUR + 1 000,00 EUR)
Należy podać wartość statystyczną: 4 940,00 (= wartość celna 4 440,00 EUR + koszty frachtu UE –> granica państwa członkowskiego przywozu 500,00 EUR)
-
-
-
- Warunki dostawy FOB „Ustalone miejsce dostawy” (kwota zafakturowana obejmuje koszty frachtu od miejsca wysyłki do ustalonego miejsca dostawy)
Rysunek 8 Schemat przemieszczania towaru dla FOB
Wartość statystyczna = kwota zafakturowana + koszty frachtu (koszty dodatkowe takie jak transport i ubezpieczenie) z ustalonego miejsca dostawy do miejsca wprowadzenia do Unii + koszty frachtu (koszty dodatkowe takie jak transport i ubezpieczenie) od miejsca wprowadzenia do Unii do granicy państwa członkowskiego przywozu.
Kwota zafakturowana dla dwóch pozycji:
pozycja 1 (50 kg) 1 200,00 EUR
pozycja 2 (100 kg) 13 500,00 EUR
ubezpieczenie pozycja 1 200,00 EUR
ubezpieczenie pozycja 2 400,00 EUR
koszt opakowania nieuwzględniony w zapłaconej cenie za pozycję 1: 50,00 EUR i za pozycję 2: 89,00 EUR
koszt prowizji nieuwzględniony w zapłaconej cenie za pozycję 2: 800 EUR
ogółem 16 239,00 EUR
Koszty frachtu z ustalonego miejsca dostawy do granicy Unii dla pozycji 1: 100,00 EUR i dla pozycji 2: 200,00 EUR
Koszty frachtu z granicy Unii do granicy państwa członkowskiego dla pozycji 1: 50,00 EUR i dla pozycji 2: 100,00 EUR
Wartość celna:
pozycja 1: 1 550,00 (1 200,00+200,00+50,00+100,00)
pozycja 2: 14 989,00 (13 500,00+400,00+89,00+800,00+200,00)
Należy podać następujące wartości statystyczne:
pozycja 1: 1 600,00 (wartość celna + 50,00)
pozycja 2: 15 089,00 (wartość celna + 100,00)
-
-
-
- Warunki dostawy DAP „Miejsce przeznaczenia” (kwota zafakturowana obejmuje koszty frachtu od miejsca wysyłki do miejsca przeznaczenia)
Rysunek 9 Schemat przemieszczania towaru dla DAP
Wartość statystyczna = kwota zafakturowana – koszty frachtu (koszty dodatkowe takie jak transport i ubezpieczenie) od granicy państwa członkowskiego przywozu do miejsca przeznaczenia.
Przykład:
Kwota zafakturowana dla dwóch pozycji obejmuje
cenę pozycji 1 (100 kg) 1 500,00 USD
cenę pozycji 2 (50 kg) 2 240,00 USD
ogółem 3 740,00 USD
Koszty frachtu od granicy państwa członkowskiego do miejsca przeznaczenia mają wynieść 300 USD.
Kurs wymiany: 3,2500 PLN = 1 USD. Stosunek kosztów frachtu pomiędzy pozycjami 1 i 2 wynosi 2:1 pod względem masy.
USD Koszty podlegające odliczeniu Wartość statystyczna w USD Kurs wymiany Wartość statystyczna w PLN
pozycja 1 1 500,00 200,00 1 300,00 3,2500 4 225,00
pozycja 2 2 240,00 100,00 2 140,00 3,2500 6 955,00
Należy podać następujące wartości statystyczne:
pozycja 1 4 225,00
pozycja 2 6 955,00
W przypadku gdy wartość statystyczna towaru jest inna niż wartość celna towaru (kwota podana w elemencie 14 03 040 014 dla typu opłaty A00), to w elemencie 14 04 000 000 zgłoszenia celnego należy wpisać odpowiednio:
• kod EA, a po nim łączną kwotę korekt o jaką została powiększona wartość statystyczna w odniesieniu do wartości celnej towaru lub
• kod FA, a po nim łączną kwotę korekt o jaką została pomniejszona wartość statystyczna w odniesieniu do wartości celnej towaru.
Uwaga! Jeżeli w zgłoszeniu celnym po uszlachetnianiu biernym wartością celną jest koszt przetworzenia, to do wartości statystycznej należy dodać kwotę podaną po kodzie 1B.
W przypadku, gdy w zgłoszeniu nie jest podawana wartość celna towaru, to wartość statystyczną oblicza się zgodnie z powyższymi zasadami bez podawania w elemencie 14 04 000 000 kodów EA lub FA.
Kwotę korekt należy podawać bez operatorów (+) i (-).
Przykład: EA = 180, FA= 240
Wartość statystyczną podaje się w pełnych polskich złotych (bez miejsc po przecinku). Zaokrąglenie do pełnych złotych następuje w ten sposób, że końcówki poniżej 50 groszy pomija się, a końcówki wynoszące 50 i więcej groszy podnosi się do pełnych złotych.
Powyższa zasada nie ma jednakże zastosowania, gdy obliczona wartość statystyczna jest mniejsza niż 50 groszy – w takich przypadkach należy podać wartość 1 PLN (nie jest możliwe podawanie wartości „0”). Kwoty korekt podaje się do dwóch miejsc po przecinku bez zaokrągleń.