CZĘŚĆ II
DANE PODAWANE W ZGŁOSZENIACH CELNYCH

1.    Wprowadzenie

Podane dane występują w zgłoszeniach celnych tranzytowych, wywozowych i przywozowych, ale w konkretnym przypadku należy podać tylko te dane, które są wymagane w danym przypadku, dla danej procedury, z uwzględnieniem kodów zawartych w części III oraz przypadków szczególnych zawartych w częściach IV-VI Instrukcji.

Jeżeli w opisie danej brak rozróżnienia na wywóz, przywóz i tranzyt, to oznacza, że jest to zasada ogólna odnosząca się do wszystkich rodzajów zgłoszeń i procedur, z ewentualnym wskazaniem wyjątków od zasady dla wywozu, tranzytu lub przywozu.

2.    Dane zawarte w załączniku B do rozporządzenia delegowanego

11 01 000 000                             Rodzaj zgłoszenia

Stosując odpowiednie kody z części III Instrukcji, należy wprowadzić kod.

11 02 000 000                             Rodzaj dodatkowego zgłoszenia

Wpisać odpowiedni kod unijny.

11 03 000 000                             Numer pozycji towarowej

Numer pozycji zawartej w zgłoszeniu.

Pozycje muszą być ponumerowane w sposób unikalny i narastający, począwszy od liczby 1 dla pierwszej pozycji zwiększając o kolejne 1 dla każdej następnej pozycji towarowej.

W przypadku wpisu do rejestru zgłaszającego należy podać numer pozycji przypisany towarowi w chwili wpisu do rejestru zgłaszającego.

Tranzyt

Numer pozycji zawartej w przesyłce spedytorskiej zgłoszenia. Ten numer pozycji jest taki sam dla każdej przesyłki spedytorskiej. Pozycje muszą być ponumerowane w sposób ciągły, począwszy od liczby 1 dla pierwszej pozycji i wzrastać o kolejne 1 dla każdej następnej pozycji dla przesyłki spedytorskiej.

Numer pozycji zawartej w zgłoszeniu, jeżeli występuje więcej niż jedna pozycja towarowa.

11 04 000 000                             Kody specyficznych okoliczności

Kody dla tych specyficznych okoliczności, skutkują włączeniami z podstawowego zakresu danych na zgłoszeniu celnym.

11 07 000 000                             Bezpieczeństwo

Wywóz i tranzyt

Stosując odpowiednie kody, należy wskazać informacje, czy zgłoszenie posiada dane bezpieczeństwa z wywozowej deklaracji skróconej lub przywozowej deklaracji skróconej.

11 08 000 000                             Kod zmniejszonej liczny danych

Tranzyt

Stosując odpowiednie kody z części III Instrukcji, należy wskazać, czy zgłoszenie zawiera ograniczoną liczbę danych.

11 09 000 000                             Procedura

Wywóz i przywóz

Stosując odpowiednie kody z części III Instrukcji, należy wprowadzić kody procedury wnioskowanej i poprzedniej.

Na jednym zgłoszeniu celnym towary mogą być obejmowane tą samą wnioskowaną procedurą, natomiast taka zgodność nie musi zachodzić w przypadku poprzedniej procedury.

Zestawy mogących wystąpić kodów procedury wnioskowanej i poprzedniej są umieszczone w części III Instrukcji.

11 09 001 000                             Wnioskowana procedura

Stosując odpowiednie kody, należy wskazać procedurę celną, którą obejmowane są towary.

11 09 002 000                             Poprzednia procedura

Stosując odpowiednie kody, należy wskazać procedurę celną, z której zwalniane są towary.

11 10 000 000                             Procedura dodatkowa

Wywóz i przywóz

Należy wpisać odpowiedni kod unijny lub kod procedury dodatkowej przewidziany przez dane państwo członkowskie podane w części III.

12 01 000 000                             Poprzedni dokument

Należy podać szczegóły dotyczące poprzedniego dokumentu.

Dane dotyczące poprzedniego dokumentu podawane są, w szczególności, w celu:

  • powiązania zgłoszenia uzupełniającego ze zgłoszeniem uproszczonym, wpisem do rejestru, powiadomienia o przedstawieniu towaru;
  • powiązania zgłoszenia celnego do procedury z deklaracją do czasowego składowania w celu rozliczenia DSK;
  • powiązania zgłoszeń kończących procedurę specjalną ze zgłoszeniami o objęcie procedurą specjalną w celu rozliczenia procedur specjalnych;
  • sprawdzenia istnienia lub statusu poprzedniego zgłoszenia bądź deklaracji dla danego towaru złożonego w innym systemie (AIS/ICS2, NCTS2 PLUS).

W określonych przypadkach należy podać szczegóły związane z odpisaniem towarów ujętych w danym zgłoszeniu poprzez wskazanie dla kodu poprzedniego dokumentu np. ilości towarów – dotyczy to w szczególności zakończenia czasowego składowania, procedur specjalnych.

Dane dotyczące poprzedniego dokumentu mogą być wykazane albo na poziomie przesyłki (poziom GS) albo na poziomie pozycji towarowej (poziom SI).

Poziom GS zawiera tylko odniesienie do kodu i numeru dokumentu. Jeżeli istnieje konieczność rozliczenia procedury/dokumentu/pozwolenia, to dane dotyczące poprzedniego dokumentu powinny być wykazane na poziomie pozycji towarowej SI z odniesieniem do szczegółowych danych w takim zakresie w jakim istnieją określone wymagania dla rozliczenia ww. dokumentów z ich uwzględnieniem w poszczególnych systemach zgłoszeniowych.

Wywóz

Należy wpisać dane referencyjne dokumentów poprzedzających eksport do państwa trzeciego/wysyłkę do państwa członkowskiego.

Jeżeli zgłoszenie dotyczy towarów powrotnie wywożonych, należy podać dane referencyjne zgłoszenia objętego poprzednią procedurą celną, którą towary te zostały objęte.

Jeżeli zgłoszenie dotyczy wyrobów akcyzowych, należy podać numer ARC e-AD w Systemie EMCS2 nadany przed objęciem wyrobów akcyzowych procedurą wywozu.

Dane te należy podać na poziomie przesyłki towarowej GS lub pozycji towarowej SI.

W wywozie dla bilansowania procedur specjalnych wykorzystuje się krajowy element, będący rozszerzeniem schematu komunikatu wynikającego z matrycy danych UE – szczegółowe zasady podawania odniesień do poprzedniej procedury zawarte zostały w pkt 5.11 Instrukcji.

Uwaga! W zgłoszeniu wywozowym nie ma danej – data przyjęcia (15 09 000 000), w związku z tym, gdy wpis do rejestru zgłaszającego będzie realizowany w wywozie, to po kodzie NCLE zawsze wymagane jest podanie numeru i daty wpisu do rejestru zgłaszającego.

Tranzyt

Należy podać odniesienie do czasowego składowania lub poprzedniej procedury celnej lub odpowiednich dokumentów celnych.

Jeżeli jest to tranzyt po wywozie należy podać MRN zgłoszenia wywozowego oraz wybrane dane ze zgłoszenia wywozowego zgodnie z opisem poniżej.

W przypadku tranzytu następującego bezpośrednio po procedurze specjalnej 51xx, 53xx lub 71xx lub po czasowym składowaniu (gdy deklaracja składana była w AIS/IMPORT PLUS) należy podać numer zgłoszenia do procedury specjalnej (stosując kod dokumentu NMRN lub NCLE dla procedury 71xx,gdy objęcie procedurą składu celnego nastąpiło w procedurze uproszczonej) lub deklaracji DSK (stosując kod dokumentu N337), uzupełniony o numer przesyłki z tego zgłoszenia/deklaracji oraz wybrane dane dotyczące towaru zgodnie z opisem poniżej.

Kod dokumentu poprzedniego można podać na następujących poziomach:

  • przesyłki kapitańskiej (MC) - na poziomie tym podaje się trzy poniższe dane:
  • 12 01 001 000 – Numer referencyjny – numer dokumentu
  • 12 01 002 000 – Rodzaj – kod dokumentu zgodny ze słownikiem CL214/PL214
  • 12 01 079 000 – Informacje dodatkowe – opcjonalny dodatkowy komentarz.
  • przesyłki spedytorskiej (HC) - poziom ten używany jest tylko w procedurze tranzytu po wywozie. Na poziomie tym podaje się trzy poniższe dane:
  • 12 01 001 000 – Numer referencyjny – numer MRN zgłoszenia wywozowego, do którego referuje dana przesyłka spedytorska
  • 12 01 002 000 – Rodzaj – kod dokumentu (N830) zgodny ze słownikiem CL228
  • 12 01 079 000 – Informacje dodatkowe – opcjonalny dodatkowy komentarz.
  • pozycji towarowej przesyłki spedytorskiej (HI) - na poziomie tym podaje się poniższe dane:
  • 12 01 001 000 – Numer referencyjny – numer dokumentu
  • 12 01 002 000 – Rodzaj - kod dokumentu zgodny ze słownikiem CL214/PL214
  • 12 01 007 000 – Numer pozycji ze zgłoszenia wywozowego lub ze zgłoszenia do procedury specjalnej lub z deklaracji czasowego składowania (z systemu AIS/IMPORT PLUS), do którego referuje dana pozycja towarowa ze zgłoszenia tranzytowego. Należy podać tylko w przypadku tranzytu po wywozie lub gdy tranzyt następuje bezpośrednio po procedurze specjalnej 51xx, 53xx, 71xx lub czasowym składowaniu
  • 12 01 003 000 – Rodzaj opakowań –informacja o rodzaju opakowań ze zgłoszenia wywozowego (opcjonalna) lub ze zgłoszenia do procedury specjalnej (51xx, 53xx, 71xx – opcjonalna) lub z deklaracji czasowego składowania (z systemu AIS/IMPORT PLUS, obowiązkowa), do którego referuje dana pozycja towarowa ze zgłoszenia tranzytowego
  • 12 01 004 000 – Liczba opakowań – informacja o liczbie opakowań ze zgłoszenia wywozowego (opcjonalna) lub ze zgłoszenia do procedury specjalnej (51xx, 53xx, 71xx,opcjonalna) lub z deklaracji czasowego składowania (z systemu AIS IMPORT PLUS, obowiązkowa), do którego referuje dana pozycja towarowa ze zgłoszenia tranzytowego
  • 12 10 004 000 – Jednostka miary – informacja o jednostce miary towaru. W przypadku tranzytu po wywozie zawsze musi to być wartość „KGM”, bez względu na jednostkę miary podaną w zgłoszeniu wywozowym, do którego referuje dana pozycja towarowa ze zgłoszenia tranzytowego. W przypadku rozliczania procedury specjalnej (51xx, 53xx, 71xx) – jednostka miary ze zgłoszenia do procedury specjalnej
  • 12 01 006 000 – Ilość towaru – informacja o ilości towaru W przypadku tranzytu po wywozie – masa netto ze zgłoszenia wywozowego, do którego referuje dana pozycja towarowa za zgłoszenia tranzytowego, podawana w jednostce KGM. W przypadku rozliczania procedury specjalnej (51xx, 53xx, 71xx) – ilość towaru pierwotnie objętego procedurą specjalną zgłoszonego do procedury tranzytu
  • 12 01 079 000 – Informacje dodatkowe – Można podać dodatkowy komentarz.

Jeśli na poziomie wyższym, tj. MC lub HC użyty został kodu N830 (zgłoszenie wywozowe) to odpowiednio dla każdej pozycji towarowej zgłoszenia tranzytowego lub dla każdej pozycji towarowej danej przesyłki spedytorskiej należy podać dane dotyczące towarów ze zgłoszenia wywozowego wskazanego na wyższym poziomie.

Jeśli na poziomie MC użyty został kod N337 (deklaracja czasowego składowania) to dla każdej pozycji towarowej zgłoszenia tranzytowego należy podać dane dotyczące towarów ze wskazanej deklaracji czasowego składowania.

Przywóz

  1. W przypadku zgłoszenia uzupełniającego powiązanie:
  • ze zgłoszeniem uproszczonym powinno następować poprzez podanie numeru MRN zgłoszenia uproszczonego po kodzie NMRM – na poziomie przesyłki GS,
  • z wpisem do rejestru poprzez podanie numeru wpisu po kodzie NCLE, z PWD poprzez podanie nr MRN dla PWD S lub PWD-W po kodzie NMRN – na poziomie przesyłki GS.

Wyjątkiem od powyższej zasady jest stosowanie kodu 512U w zgłoszeniu uzupełniającym. Po kodzie 512U należy podać nr MRN zgłoszenia uproszczonego lub PWD-S lub PWD-W wraz z podaniem identyfikatora pozycji towarowej. W tym przypadku nie podaje się na poziomie przesyłki (GS) w danej „Dokument poprzedni” po kodzie NMRN numeru zgłoszenia uproszczonego lub PWD-S lub PWD-W do których referuje zgłoszenie uzupełniające. Szczegółowe informacje dotyczące zastawania kodu 512U znajdują się w dziale 3.7 Poprzedni dokument w części „Kody krajowe dla dokumentów poprzednich.

Uwaga!

Struktura danej „Poprzedni dokument” jest inna na poziomie przesyłki towarów GS i na poziomie pozycji towarowej SI. Na poziomie przesyłki towarowej dana zawiera tylko "Rodzaj” (kod ze słownika CL214) i "Numer referencyjny" dokumentu, a na poziomie pozycji towarowej SI istnieją dodatkowe pozycje danych, które są następujące: "Rodzaj opakowań", "Liczba opakowań", "Jednostka miary i kwalifikator", "Ilość", „Identyfikator pozycji towarowej”, „Numer przesyłki towarowej” (podawany tylko w zgłoszeniach referujących do zgłoszeń typu U i V) i „Numer przesyłki spedytorskiej” (podawany w zgłoszeniach w odniesieniu do DSK złożonych w systemie AIS/IMPORT PLUS) . Dane na poziomie pozycji SI mają na celu ułatwienie zakończenia poprzedniej (specjalnej) procedury (np. procedura wnioskowana/ procedura poprzednia - 4071) i rozliczenia DSK złożone w systemie organu celnego. Do celów bilansowania/porównania danych, element „Poprzedni dokument” może być wykorzystany tylko na poziomie pozycji towarowej SI, ponieważ szczegóły związane z bilansowaniem/porównaniem towarów zgłoszonych w poprzednim dokumencie można zgłosić tylko na poziomie pozycji.

Reasumując, jeżeli zgłoszenie uzupełniające dotyczy procedury wnioskowanej 40, a poprzednią procedurą była procedura 71 (4071), to numer wpisu do rejestru zgłaszającego podany na poziomie GS po kodzie NCLE referuje do wpisu do rejestru, którego dotyczy dane zgłoszenie uzupełniające, czyli dla dopuszczenia do obrotu (40).

Numer wpisu do rejestru zgłaszającego po kodzie NCLE podany na poziomie pozycji SI referuje do numeru wpisu przy objęciu towarów poprzednią procedurą, tj. procedurą składowania celnego – 71 w przypadku objęcia towarów składowaniem celnym w ramach wpisu do rejestru zgłaszającego nie jest wymagane zgłoszenie uzupełniające i dlatego w tym przypadku jako dokument poprzedni wymagany jest numer wpisu a nie MRN zgłoszenia.

Dopuszczalne jest, aby dana w zakresie poprzedniej procedury została podana na poziomie GS. Ogólna zasada jest taka: jeżeli została podana na poziomie GS, to dotyczy wszystkich pozycji, jeśli na SI, to dotyczy tylko danej pozycji.

  1. W przypadku, gdy zgłoszenie kończy czasowe składowanie, a DSK było złożone w systemie importowym organu celnego, to dla celów saldowania w RPS powiązanie powinno następować poprzez podanie na poziomie pozycji SI następujących danych:

Jeżeli zgłoszenie referuje do danych na poziomie „przesyłki spedytorskiej”, to konieczne jest podanie w zgłoszeniu celnym numeru przesyłki spedytorskiej (houseConsignmentIdentifier) – brak numeru przesyłki spedytorskiej oznacza, że podany w zgłoszeniu identyfikator przesyłki towarowej referuje (domyślnie) do poziomu przesyłki kapitańskiej

  1. W przypadku zakończenia procedur specjalnych – dana powinna zostać wprowadzona tylko w jednym miejscu na zgłoszeniu, czyli albo na poziomie przesyłki GS albo na poziomie pozycji SI. Jeżeli na poziomie GS, to dotyczy wszystkich pozycji, jeśli na SI, to dotyczy tylko danej pozycji. Co do zasady wszystkie procedury, które wymagają rozliczenia/saldowania powinny być podawane na poziomie SI. Dopuszcza się poziom GS np. dla karnetu ATA jako poprzedni dokument – kod N955

Dla celów saldowania w RPS powinien to być poziom SI gdzie powinien być podany nr MRN zgłoszenia dotyczący poprzedniej procedury po kodzie NMRN oraz wypełnione pozostałe dane.

Szczegółowe zasady podawania odniesień do poprzedniej procedury zawarte zostały w pkt 5.11 Instrukcji.

  1. Objęcie procedurą przywozową po zakończeniu procedury tranzytu – sprawdzenie w NCTS komunikatu IE025.

Możliwość podania danej albo na poziomie przesyłki GS albo pozycji SI. Jeżeli na poziomie GS, to dotyczy wszystkich pozycji, jeśli na SI – to odniesienie dotyczy tylko danej pozycji.

  1. Odniesienie do PDS w AIS/ICS2

Możliwość podania danej albo na poziomie przesyłki GS albo pozycji SI. Jeżeli na poziomie GS, to dotyczy wszystkich pozycji, jeśli na SI – to dotyczy tylko danej pozycji.

12 01 001 000                             Numer referencyjny poprzedniego dokumentu

Należy podać numer poprzedniego dokumentu dla wskazanego kodu.

Wywóz

Należy podać dane referencyjne z dokumentów poprzedzających wywóz do państwa trzeciego lub wysyłkę do państwa członkowskiego.

W przypadku gdy zgłoszenie dotyczy towarów powrotnie wywiezionych, należy podać dane referencyjne dotyczące zgłoszenia do objęcia towarów poprzednią procedurą celną, którą towary zostały objęte. Jeżeli zgłoszenie dotyczy wyrobów akcyzowych, należy podać numer ARC elektronicznego dokumentu administracyjnego (e-AD) wystawionego przed objęciem wyrobów akcyzowych procedurą wywozu. W przypadku zgłoszenia uzupełniającego należy podać numer MRN uprzednio złożonego zgłoszenia uproszczonego.

Tranzyt

Należy podać odniesienie do czasowego składowania lub poprzedniej procedury celnej lub odpowiednich dokumentów celnych. Jeżeli jest to tranzyt po wywozie należy podać MRN zgłoszenia wywozowego.

Przywóz

Należy podać MRN poprzedniego dokumentu w związku z zakończeniem czasowego składowania, procedury specjalnej, odniesienia do PDS, zgłoszenia tranzytowego lub innego dokumentu.

12 01 002 000                             Rodzaj (kod dokumentu poprzedniego)

Stosując odpowiedni kod podany w części III Instrukcji, należy wskazać rodzaj (kod) dokumentu.

12 01 003 000                             Rodzaj opakowania w dokumencie poprzednim

Należy podać kod określający rodzaj opakowania właściwego dla odpisywania liczby opakowań.

12 01 004 000                             Liczba opakowań w dokumencie poprzednim

Należy podać odpowiednią liczbę odpisanych opakowań.

12 01 005 000                             Jednostka miary i kwalifikator w dokumencie poprzednim

Należy stosować jednostki miary określone w przepisach Unii, opublikowane w TARIC. W stosownych przypadkach należy podać odpowiednie jednostki miary i kwalifikator dotyczące odpisów.

12 01 006 000                             Ilość w dokumencie poprzednim

Należy podać odpowiednią liczbę odpisów dla danego dokumentu

12 01 079 000                             Informacje uzupełniające w dokumencie poprzednim

Tranzyt

Należy podać informacje uzupełniające dotyczące poprzedniego dokumentu. Dane te umożliwiają przedsiębiorcy przedstawienie informacji uzupełniających związanych z poprzednim dokumentem.

12 01 007 000                             Identyfikator pozycji towarowej w dokumencie poprzednim

Należy podać numer pozycji towarowej zgłoszony w poprzednim dokumencie.

12 02 000 000                             Dodatkowe informacje

Ten element danych wykorzystuje się w odniesieniu do informacji, dla których prawodawstwo Unii nie określa dziedziny, w której mają one zostać podane, czyli informacje, które mogą być podane w tej danej nie są wymagane do podania w innych wymaganych polach np. w dokumencie poprzednim, dokumencie załączonym, pozwoleniu czy dokumencie transportowym.

Używając odpowiednich kodów z części III Instrukcji należy podać dane wymagane na mocy mających zastosowanie szczególnych regulacji, wraz z danymi odnoszącymi się do dokumentów przedkładanych wraz ze zgłoszeniem.

Należy podać wszelkie informacje dostarczone przez zgłaszającego, które mogą okazać się przydatne dla dopuszczenia danej pozycji towarowej do obrotu.

Wywóz

W przypadku, gdy zgłoszenie do powrotnego wywozu zamykającego procedurę składowania celnego składane jest w innym urzędzie celnym niż urząd kontrolny, należy podać nazwę i pełny adres urzędu kontrolnego.

Tranzyt

Jeśli na poziomie MC lub HC w polu Informacji dodatkowej użyty został kod TRSPE (kod zgłoszenia tranzytowego następującego bezpośrednio po zgłoszeniu do procedury specjalnej) to odpowiednio dla każdej pozycji towarowej zgłoszenia tranzytowego lub dla każdej pozycji towarowej danej przesyłki spedytorskiej należy zadeklarować przynajmniej jeden dokument poprzedni o kodzie NMRN lub NCLE gdy objęcie procedurą składowania celnego było w procedurze uproszczonej po przez wpis do rejestru zgłaszającego i podać dane dotyczące towaru ze zgłoszenia do procedury specjalnej. Zakres danych podany został przy opisie elementu 12 01 000 000 Poprzedni dokument.

12 02 008 000                             Kod informacji dodatkowych

Należy wpisać odpowiedni kod unijny lub krajowy podany w części III Instrukcji.

12 02 009 000                             Tekst dla kodu informacji dodatkowych

W razie potrzeby można wpisać dodatkowe wyjaśnienia do zgłoszonego kodu.

12 03 000 000                             Załączony dokument

Należy podać szczegóły dotyczące dokumentów załączanych do zgłoszenia.

Dane dotyczące poprzedniego dokumentu podawane są, w szczególności, w celu i rozliczania procedur specjalnych oraz dla potrzeb bilansowania dokumentu np. w zakresie związanym z Single Window.

Dane dotyczące poprzedniego dokumentu mogą być wykazane albo na poziomie przesyłki (poziom GS) albo na poziomie pozycji towarowej (poziom SI).

Poziom GS zawiera tylko odniesienie do kodu i numeru dokumentu. Jeżeli istnieje konieczność rozliczenia procedury/dokumentu/pozwolenia, to dane dotyczące dokumentu powinny być wykazane na poziomie pozycji towarowej SI z odniesieniem do szczegółowych danych w takim zakresie w jakim istnieją określone wymagania dla rozliczenia ww. dokumentów z ich uwzględnieniem w poszczególnych systemach zgłoszeniowych.

Wywóz i przywóz

Należy podać szczegóły związane z odpisaniem towarów ujętych w danym zgłoszeniu, w związku z pozwoleniami wywozowymi i przywozowymi oraz świadectwami.

Informacje te powinny zawierać – w określonych przypadkach - odniesienie do organu, który wydał pozwolenie lub świadectwo, okres ważności pozwolenia lub świadectwa, całkowite ilości lub liczbę odpisanych towarów i odpowiednią jednostkę miary.

Tranzyt

W zgłoszeniu tranzytowym, informacje o dokumentach załączonych można podać na następujących poziomach:

  • przesyłki kapitańskiej (MC)
  • przesyłki spedytorskiej (HC)
  • pozycji towarowej przesyłki spedytorskiej (HI)

12 03 001 000                             Numer referencyjny załączonego dokumentu

Po kodzie dokumentu należy podać numer identyfikacyjny lub numer referencyjny unijnych, międzynarodowych lub krajowych dokumentów lub świadectw przedkładanych na poparcie zgłoszenia lub inne szczegóły wymagane ma mocy mających zastosowanie przepisów wraz z danymi referencyjnymi dotyczącymi dokumentów przedstawionych na poparcie zgłoszenia.

Przywóz

W przypadku gdy umowa sprzedaży towarów posiada numer identyfikacyjny, numer ten należy wpisać. W stosownych przypadkach, należy podać również datę umowy sprzedaży. O ile nie jest to niezbędne do prawidłowego określenia wartości celnej można nie podawać daty i numeru umowy sprzedaży:

  • gdy wartość celna przywożonych towarów nie przekracza 20 000 EUR za przesyłkę, pod warunkiem że nie są to przesyłki wysyłane partiami lub wysyłane wielokrotnie przez tego samego nadawcę temu samu odbiorcy, lub
  • gdy dany przywóz pozbawiony jest jakiegokolwiek charakteru handlowego, lub
  • w przypadku towarów będących przedmiotem stałego przywozu realizowanego na tych samych warunkach handlowych, pochodzących od tego samego sprzedającego i przeznaczonych dla tego samego kupującego. Państwa członkowskie mogą odstąpić od obowiązku podania daty i numeru umowy sprzedaży, jeżeli wartość celna danych towarów nie może być ustalona z zastosowaniem przepisów art. 70 UKC. W takich przypadkach zgłaszający dostarcza lub zleca dostarczenie organom celnym każdej innej informacji, która może być wymagana do celów ustalenia wartości celnej.

W przypadku zgłoszenia uproszczonego gdy złożono wniosek o skorzystanie z kontyngentu taryfowego według zasady „kto pierwszy ten lepszy” w odniesieniu do towarów zgłoszonych w zgłoszeniu uproszczonym, wszystkie wymagane dokumenty powinny zostać wymienione w zgłoszeniu uproszczonym poprzez wskazanie odpowiedniego kodu dokumentu i powinny być do dyspozycji zgłaszającego i organów celnych w celu umożliwienia zgłaszającemu skorzystania z kontyngentu taryfowego według daty przyjęcia zgłoszenia uproszczonego.

12 03 002 000                             Rodzaj – kod załączonego dokumentu

Stosując odpowiednie kody, należy wskazać rodzaj dokumentu.

Dokumenty dotyczące preferencyjnego pochodzenia towaru

Przykładowe powiązania kodów preferencji z kodami dokumentów będących dowodami pochodzenia:

Przykład 1

Sytuacje opisane w tym punkcie odnoszą się m.in. do grupy kodów U164 – U167 dedykowanych dla oświadczeń o pochodzeniu towarów. Oznaczeniem tych dokumentów jest data ich sporządzenia podawana w formacie RRRRMMDD.

Zgłaszający wnioskuje o zastosowanie preferencji celnych GSP (preferencje - kod 200) i do zgłoszenia załącza:

    1. Oświadczenie o pochodzeniu sporządzone w dniu 3 stycznia 2017 r. przez zarejestrowanego eksportera (kod dokumentu U164) dla przesyłki, w skład której wchodzą produkty o łącznej wartości nieprzekraczającej 6000 EUR. Zarejestrowany eksporter, który w tym przypadku sporządził oświadczenie ma numer XXXXXXXXX (kod dokumentu C100).

„U164 – 20170103

C100 – XXXXXXXXX”;

  1. Oświadczenie o pochodzeniu sporządzone w dniu 3 stycznia 2017 r. przez zarejestrowanego eksportera (kod dokumentu U165) dla przesyłki, w skład której wchodzą produkty pochodzące o łącznej wartości przekraczającej 6000 EUR. Zarejestrowany eksporter, który w tym przypadku sporządził oświadczenie ma numer XXXXXXXXX (kod dokumentu C100).

Jako kod dokumentu należy wpisać:

„U165 – 20170103

C100–XXXXXXXXX”;

  1. Oświadczenie o pochodzeniu sporządzone w dniu 3 stycznia 2017 r. przez niezarejestrowanego eksportera (kod dokumentu U166) dla przesyłki, w skład której wchodzą produkty pochodzące o łącznej wartości nieprzekraczającej 6000 EUR.

Jako kod dokumentu należy wpisać:

„U166 – 20170103”

  1. Zastępcze oświadczenie o pochodzeniu sporządzone przez unijnego niezarejestrowanego ponownego nadawcę, w przypadku gdy całkowita wartość produktów pochodzących znajdujących się w pierwotnej przesyłce podlegającej podziałowi przekracza 6000 EUR (kod dokumentu U167), a unijny ponowny nadawca załączył kopię pierwotnego oświadczenia o pochodzeniu sporządzonego przez zarejestrowanego eksportera z kraju trzeciego - korzystającego z preferencji celnych GSP (kod dokumentu U165). Pierwotne oświadczenie o pochodzeniu zostało sporządzone w dniu 3 stycznia 2017 r. przez zarejestrowanego eksportera o numerze XXXXXXXXX (kod dokumentu C100).

Jako kod dokumentu należy wpisać:

„U167

U165 – 20170103

C100 – XXXXXXXXX”

Przykład 2

Zgłaszający wnioskuje o zastosowanie preferencji celnych innych niż GSP (preferencje – kod 300). Jako dowód pochodzenia można załączyć jeden z dokumentów (w zależności od postanowień odpowiednich umów handlowych lub innych przepisów wprowadzających preferencje celne): świadectwo przewozowe EUR.1, świadectwo przewozowe EUR-MED, deklarację pochodzenia lub deklarację pochodzenia EUR-MED.

Jako kod dokumentu wpisać odpowiednio:

„N954 – XXXXXXXXX”

„U045 – XXXXXXXX”

„N864 – XXXXXXXX”

„U048 – XXXXXXXX”

Przykład 3

Zgłaszający wnioskuje o nienakładanie ceł na warunkach umowy o unii celnej z Turcją (preferencje – kod 400). Jako dowód statusu towaru powinien przedłożyć świadectwo A.TR.

Jako kod dokumentu należy wpisać „N018 – XXXXXXXX”.

Jednakże patrz także w części VI „Szczególne przypadki postępowania inne niż w części V”.

Przykład 4

Przywóz towarów z Kanady:

    1. towary są przywożone z Kanady i mają kanadyjskie pochodzenie:

Zgłaszający wnioskuje o zastosowanie preferencji taryfowych (preferencje – kod 300) i do zgłoszenia załącza deklarację pochodzenia (kod dokumentu N864).

Jako kod dokumentu należy wpisać „N864 –XXXXXXXXX”

Oznaczeniem dla deklaracji pochodzenia (N864) będzie numer identyfikacyjny (XXXXXXXXX) dokumentu, na którym została sporządzona deklaracja (np. numer faktury).

    1. towary są przywożone z Kanady i mają pochodzenie unijne:

Zgłaszający wnioskuje o zastosowanie preferencji taryfowych (preferencje – kod 300) i do zgłoszenia załącza deklarację pochodzenia (kod dokumentu U088).

Jako kod dokumentu należy wpisać „U088 –XXXXXXXXX”;

Oznaczeniem dla deklaracji pochodzenia (U088) będzie numer identyfikacyjny (XXXXXXXXX) dokumentu, na którym została sporządzona deklaracja (np. numer faktury).

Przykład 5

Przywóz towarów z Japonii.

Sytuacje opisane w tym punkcie odnoszą się do grupy kodów U110 – U112 dedykowanych dla dokumentowania pochodzenia towarów pochodzących z Japonii – oświadczenia o pochodzeniu oraz „wiedzy importera”.

Zgłaszający wnioskuje o zastosowanie preferencji celnych (preferencje – kod 300) na podstawie:

          1. oświadczenia o pochodzeniu dotyczącego pojedynczej wysyłki jednego produktu lub większej liczby produktów przywożonych do UE (kod dokumentu U110)

Jako kod dokumentu należy wpisać „U110 – XXXXXXXXX”

Oznaczeniem dla oświadczenia o pochodzeniu (U110) będzie numer identyfikacyjny (XXXXXXXXX) dokumentu, na którym zostało sporządzone oświadczenie o pochodzeniu;

          1. oświadczenia o pochodzeniu dotyczącego wielu wysyłek identycznych produktów przywożonych do UE w okresie jego ważności – określonym w oświadczeniu o pochodzeniu i nieprzekraczającym 12 miesięcy (kod dokumentu U111)

Jako kod dokumentu należy wpisać „U111- XXXXXXXXX- xxxxxxxxx”

Oznaczeniem dla oświadczenia o pochodzeniu (U111) będzie numer identyfikacyjny (XXXXXXXXX) dokumentu, na którym zostało sporządzone oświadczenie o pochodzeniu, oraz data (xxxxxxxxx) do której ważne jest oświadczenie o pochodzeniu wskazana w formacie rrrrmmdd.

    1. „wiedzy importera” (kod dokumentu U112)

Jako kod dokumentu należy wpisać „U112 - XXXXX”.

Po kodzie U112 należy podać kryterium pochodzenia (XXXXX), zgodnie z którym przywożony produkt uzyskał preferencyjne pochodzenie. Zastosowanie mają tutaj następujące kody kryterium pochodzenia:

„A” – w przypadku produktów, o których mowa w art. 3.2 ust. 1 lit. a) Umowy UE – Japonia (produkty w pełni uzyskane lub wyprodukowane, jak przewidziano w art. 3.3)

„B” – w przypadku produktów, o których mowa w art. 3.2 ust. 1 lit. b) Umowy UE – Japonia (produkty wyprodukowane wyłącznie z materiałów pochodzących z terytorium danej Strony Umowy)

„C” – w przypadku produktów, o których mowa w art. 3.2 ust. 1 lit. c) Umowy UE – Japonia (produkty wyprodukowane przy użyciu materiałów niepochodzących, pod warunkiem że spełniają one wszystkie mające zastosowanie wymogi załącznika 3-B Umowy UE – Japonia), z uwzględnieniem następujących dodatkowych informacji na temat rodzaju wymogów jakie zostały spełnione w odniesieniu do tych produktów:

„1” – w przypadku reguły zmiany klasyfikacji taryfowej;

„2” – w przypadku reguły maksymalnej wartości materiałów niepochodzących lub minimalnego odsetka wartości regionalnej;

„3” – w przypadku reguły dotyczącej „szczególnego procesu produkcji”;

„4” – w przypadku stosowania postanowień sekcji 3 dodatku 3-B-1.

„D” – w przypadku kumulacji pochodzenia, o której mowa w art. 3.5 Umowy UE – Japonia;

„E” – w przypadku zastosowania tolerancji, o której mowa w art. 3.6 Umowy UE – Japonia.

Przykładowo, gdy produkt uzyskał pochodzenie w oparciu o regułę zmiany klasyfikacji taryfowej, zastosowanym kryterium pochodzenia będzie „C1”, a jeżeli jednocześnie zastosowana była tolerancja to kryterium pochodzenia będzie „C1E”.

Więcej informacji o dokumentowaniu pochodzenia towarów dla celów stosowania Umowy UE–Japonia można znaleźć pod adresem:

https://www.podatki.gov.pl/clo/informacje-dla-przedsiebiorcow/pochodzenie-towarow/reguly-pochodzenia-w-umowie-o-partnerstwie-ue-japonia/

Przykład 6

Przywóz towarów ze Zjednoczonego Królestwa.

Sytuacje opisane w tym punkcie odnoszą się do grupy kodów U116-U118 dedykowanych dla dokumentowania pochodzenia towarów pochodzących ze Zjednoczonego Królestwa – oświadczenia o pochodzeniu oraz „wiedzy importera”.

Zgłaszający wnioskuje o zastosowanie preferencji celnych (element 14 11 000 000 – kod 300) na podstawie:

          1. oświadczenia o pochodzeniu dotyczącego pojedynczej wysyłki jednego produktu lub większej liczby produktów przywożonych do UE (kod dokumentu U116)

Jako kod dokumentu należy wpisać „U116– XXXXXXXXX”

Oznaczeniem dla oświadczenia o pochodzeniu (U116) będzie numer identyfikacyjny (XXXXXXXXX) dokumentu, na którym zostało sporządzone oświadczenie o pochodzeniu;

          1. oświadczenia o pochodzeniu dotyczącego wielu wysyłek identycznych produktów przywożonych do UE w okresie jego ważności – określonym w oświadczeniu o pochodzeniu i nieprzekraczającym 12 miesięcy (kod dokumentu U118)

Jako kod dokumentu należy wpisać „U118- XXXXXXXXX- xxxxxxxxx”

Oznaczeniem dla oświadczenia o pochodzeniu (U118) będzie numer identyfikacyjny (XXXXXXXXX) dokumentu, na którym zostało sporządzone oświadczenie o pochodzeniu, oraz data (xxxxxxxxx) do której ważne jest oświadczenie o pochodzeniu wskazana w formacie rrrrmmdd.

          1. „wiedzy importera” (kod dokumentu U117)

Jako kod dokumentu należy wpisać „U117”.

12 03 010 000                             Nazwa organu wydającego załączony dokument

Podaje się odniesienie do organu wydającego pozwolenie lub świadectwo.

12 03 005 000                             Jednostka miary i kwalifikator załączonego dokumentu

Należy stosować jednostki miary określone w przepisach Unii, opublikowane w TARIC. W stosownych przypadkach należy zastosować dodatkowy kwalifikator.

12 03 006 000                             Ilość towaru w załączonym dokumencie

Podaje się odpowiednią ilość towarów do odpisania we wskazanej jednostce miary.

12 03 011 000                              Data ważności załączonego dokumentu

Podaje się datę końca ważności danego pozwolenia lub świadectwa.

12 03 012 000                             Waluta w załączonym dokumencie

Stosując odpowiednie kody, należy podać kod waluty.

12 03 013 000             Numer pozycji w załączonym dokumencie

Należy podać numer porządkowy danej pozycji w załączanym dokumencie (np. świadectwie, pozwoleniu, zezwoleniu, dokumencie wejścia itp.), odpowiadający danej pozycji.

12 03 014 000                             Kwota do odpisania w załączonym dokumencie

Należy podać odpowiednią kwotę, którą należy odpisać w poprzednim dokumencie, jeżeli bilansowanie jest związane z rozliczeniem kwotowym.

12 04 000 000                             Dodatkowe odniesienie inne niż załączony dokument i dokument przewozowy

Podaje się odniesienia, które nie są objęte dokumentem załączanym, dokumentem przewozowym ani dodatkowymi informacjami.

12 04 001 000                             Numer referencyjny dodatkowych odniesień

Numer referencyjny lub inne odniesienie, które nie są objęte dokumentem załączanym, dokumentem przewozowym ani dodatkowymi informacjami.

12 04 002 000                             Rodzaj – kod dodatkowych odniesień

Stosując odpowiednie kody ze słownika CL380, należy podać szczegóły wymagane zgodnie ze wszelkimi mającymi zastosowanie przepisami szczegółowymi.

12 05 000 000                             Dokument przewozowy

Dane te obejmują rodzaj i numer referencyjny dokumentu przewozowego.

12 05 001 000                             Numer referencyjny dokumentu przewozowego

Wywóz

Dane te obejmują numer referencyjny dokumentu przewozowego na podstawie którego dokonywany jest transport towarów przy ich wyprowadzaniu z obszaru celnego Unii.

Tranzyt

Dane te obejmują numer referencyjny dokumentu przewozowego stosowanego jako zgłoszenie tranzytowe w przypadku stosowania tego uproszczenia.

Przywóz

Informacje te odnoszą się do dokumentu przewozowego, na podstawie którego towary zostały wprowadzone na obszar celny Unii.

12 05 002 000                             Rodzaj – kod dokumentu przewozowego

Stosując odpowiednie kody z części III Instrukcji, należy wskazać rodzaj dokumentu.

12 06 000 000                             Numer karnetu TIR

Tranzyt

Dane te obejmują numer referencyjny karnetu TIR.

12 08 000 000                             Numer referencyjny/UCR

Zapis ten dotyczy niepowtarzalnego handlowego numeru referencyjnego przypisanego danej przesyłce przez osobę zainteresowaną. Może być on w formie kodu Światowej Organizacji Celnej (ISO 15459) lub równoważnej. Zapewnia on dostęp do odnośnych danych handlowych będących przedmiotem zainteresowania organów celnych. Podanie tej danej przez zgłaszającego jest dobrowolne.

Przywóz

Wpis ten może zostać wykorzystany do oznaczenia identyfikatora transakcji (takiego jak numer umowy nabycia), jeżeli towary są zgłaszane do dopuszczenia do obrotu w ramach procedury szczególnej dla sprzedaży na odległość towarów przywożonych z państw trzecich lub terytoriów trzecich określonych w tytule XII rozdział 6 sekcja 4 dyrektywy Rady 2006/112/WE.

12 09 000 000                             LRN

Stosuje się lokalny numer referencyjny (LRN) nadawany przez składającego zgłoszenie w celu identyfikacji każdego zgłoszenia.

12 10 000 000                             Odroczenie płatności

Przywóz

W stosownych przypadkach należy podać numer rachunku; odroczenie płatności w tym przypadku może odnosić się do odroczenia płatności należności celnych przywozowych.

W zgłoszeniu celnym składanym do polskiego organu celnego nie stosuje się tej danej. Natomiast informacja o pozwoleniu na korzystanie z odroczenia płatności podawana jest w elemencie „Pozwolenie” – szczegółowe informacje zawarte w opisie danej 12 12 002 000.

12 11 000 000                             Skład – informacja o miejscach składowych

Używając odpowiedniego kodu z części III Instrukcji wpisać należy dane odnoszące się do składu. Podlega wypełnieniu zawsze gdy towar jest obejmowany procedura składu celnego.

Pole to powinno zostać także wypełnione, w przypadku, gdy zgłoszenie o objęcie towarów procedurą celną wykorzystywane jest do zakończenia procedury składowania celnego.

12 11 002 000                             Rodzaj – kod dla miejsc składowych

Wywóz i przywóz

Stosując odpowiedni kod z części III Instrukcji, należy podać rodzaj miejsc składowych.

12 11 015 000                             Identyfikator miejsc składowych

Wywóz i przywóz

Należy podać numer pozwolenia, zezwolenia lub innego dokumentu dla danego składu, woc lub magazynu czasowego składowania zgodnie z numerem nadanym w systemie bazodanowym organu celnego lub na ww. dokumencie.

Wymóg ten odnosi się również do magazynu czasowego składowania w przypadkach innych niż objęcie procedurą składowania celnego. Dla towarów czasowo składowanych (poprzedni dokument N337) obejmowanych procedurą 7100 składu celnego, należy podać dane składu celnego.

Dane dotyczące miejsc składowych są walidowane w innych systemach bazodanowych, w przypadkach dla których taki system istnieje, dlatego należy podawać numery w strukturze odpowiadającej numerom tych pozwoleń zarejestrowanych w systemach bazodanowych.

W przypadku wolnych obszarów celnych należy podać numer identyfikacyjny wskazany w wykazie WOC (FZ) opublikowanym na stronie podmiotowej Ministerstwa Finansów https://www.podatki.gov.pl/clo/informacje-dla-przedsiebiorcow/procedury-celne/wolne-obszary-celne/

W przypadku składu innego niż skład celny, czyli:

  • składu podatkowego (akcyzowego),
  • magazynu żywnościowego (WPR),
  • miejsca uznanego dla potrzeb załadunku,

należy podać numer składu/magazynu/miejsca określony w pozwoleniu/zezwoleniu/decyzji, np. w celu identyfikacji składu podatkowego (akcyzowego) będzie to 13-znakowy numer składu (przykład: PL06200002399).

Na prowadzenie składu podatkowego (akcyzowego) wydawane jest zezwolenie. Numerem, który identyfikuje skład podatkowy (akcyzowy) jest numer akcyzowy.

Uwaga! Jeżeli zgłoszenie celne o dopuszczenie do obrotu składane jest w Polsce, ale skład akcyzowy zlokalizowany jest w innym państwie członkowskim, to procedury 45 i 68 nie mają zastosowania. W takim przypadku właściwym kodem procedury jest kod 42 albo 63 wraz kodem uszczegóławiającym procedurę F06. Należy wpisać numer składu akcyzowego istniejącego w państwie członkowskim do którego wyrób akcyzowy ma zostać dostarczony (przykład: HU40050701999).

12 12 000 000                             Pozwolenie

Dane te należy podawać, gdy zostało wydane pozwolenie zgodnie z odpowiednią sekcją załącznika A tytuł I rozdział 1 do rozporządzenia delegowanego, które odnoszą się do procedur przywozu, wywozu lub tranzytu. Nie podaje się w tej danej pozwoleń innych niż zdefiniowane w załączniku A do rozporządzenia delegowanego.

12 12 002 000                             Rodzaj pozwolenia

Stosując odpowiednie kody podane w części III Instrukcji, należy wskazać rodzaj dokumentu.

Pozwolenia deklarowane są poprzez kody które w systemach obsługujących zgłoszenia celne są walidowane w innych systemach bazodanowych. Dlatego numery podane po dedykowanych tym pozwoleniom kodach należy podawać w strukturze odpowiadającej numerom tych pozwoleń zarejestrowanych w systemach bazodanowych.

Należy podać odpowiednie kody pozwolenia/dokumentu, który ma zastosowanie w danym zgłoszeniu.

Tranzyt

W tranzycie, informacje o pozwoleniach podaje się na poziomie tytułu (D), zgodnie ze słownikiem CL235/PL235 (w przypadku zgłoszenia tranzytowego IE015) lub CL236 (w przypadku zawiadomienia o przybyciu towaru do miejsca przeznaczenia IE007).

Wywóz i przywóz

Dane dotyczące pozwoleń należy podawać na poziomie tytułu (poziom D) – zgodnie z unijnym słownikiem CL605 albo na poziomie pozycji (poziom SI) - zgodnie z unijnym słownikiem CL615.

Tylko niektóre kody pozwoleń mogą być podawane na poziomie pozycji (poziom SI) i dotyczy to przypadków, gdy dane pozwolenie dotyczy:

  • tylko jednej lub kilku pozycji z danego zgłoszenia a nie całego zgłoszenia (np. kody procedur specjalnych), oraz
  • kody pozwoleń odnoszące się do kodu poprzedniej procedury,
  • kody pozwoleń dla WIT i WIP.

Pozostałe kody pozwoleń/decyzji należy podawać na poziomie tytułu (poziom D).

Przykładowe pozwolenia

              1. Pozwolenia na procedury specjalne

Pozwolenia na stosowanie procedury specjalnej: uszlachetniania czynnego, uszlachetniania biernego, odprawy czasowej i końcowego przeznaczenia.

Unijne kody pozwoleń na stosowanie procedury specjalnej innej niż tranzyt i WOC

W zgłoszeniach celnych należy podawać kody pozwoleń określone w dedykowanym dla danego systemu słowniku oraz strukturę numeru tych pozwoleń zgodnie z numerem nadanym w systemie SZPROT oraz EORI posiadacza pozwolenia dla wnioskowanej procedury.

Przywóz

Objęcie procedurą specjalną

Zasadą jest, że pozwolenia na objęcie towarów procedurą specjalną podawane są na poziomie tytułu (poziom D) Wyjątkiem jest procedura końcowego przeznaczenia (kod procedury 44), dla której pozwolenie może być podane na poziomie pozycji towarowej (poziom SI), o ile w zgłoszeniu wystąpi więcej niż jedno pozwolenie na objęcie towarów procedurą końcowego przeznaczenia. Na jednej pozycji towarowej może być podane tylko jedno pozwolenie na objęcie towarów procedurą końcowego przeznaczenia.

Ważne!

Dane dotyczące pozwoleń podane w zgłoszeniach przywozowych są systemowo weryfikowane z danymi pozwolenia dla wnioskowanej procedury, w szczególności sprawdzeniu podlega:

  1. numer pozwolenia i jego posiadacz
  2. kod towarowy
  3. jednostka miary
  4. wymagalność zabezpieczenia audytowego i transakcyjnego z numerem GRN
  5. urząd złożenia zgłoszenia dla procedur wnioskowanych 44, 51 i 53 powinien być tożsamy z urzędem objęcia wskazanym w pozwoleniu
  6. urząd złożenia zgłoszenia dla procedur wnioskowanych 46 i 48 powinien być tożsamy z urzędem zamknięcia wskazanym w pozwoleniu
  7. dla zestawu procedur 5111 w zgłoszeniu musi być w pozwoleniu zgoda na uprzedni wywóz.
  8. dla procedury wnioskowanej 46 i 48 musi być w pozwoleniu zgoda na uprzedni przywóz
  9. dla procedury wnioskowanej 48 musi być w pozwoleniu zgoda na system standardowej wymiany.
  1. W procedurze 48 może być podane w zgłoszeniu pozwolenie z kodem C019 bez uprzedniego przywozu lub przywozu produktu zamiennego ale z jednoczesnym podaniem kodów 00100 oraz kodu UPUB1.
  2. W przypadku zgłoszeń uzupełniających sprawdzeniu podlegają dane z pozwolenia na procedury specjalne według następujących dat:
  1. UZP do UPR (typ zgłoszenia X, Y i U) – datą do walidacji jest data zgłoszenia UPR podanego w dokumencie poprzednim (12 01 000 000) po kodzie NMRN lub 512U
  2. UZP do wpisu do rejestru (Z i V) – datą do walidacji jest data wpisu podana w atrybucie „dataofacceptance” (dana 15 09 000 000).

Zamknięcie procedury specjalnej

W przypadku zakończenia procedury specjalnej należy podać numer/numery pozwoleń których zamknięcie dotyczy na poziomie pozycji towarowej (poziom SI).

Przykład:

Zestaw kodów procedur: 5153

Na poziomie tytułu (poziom D) należy podać dane dotyczące pozwolenia na stosowanie procedury uszlachetniania czynnego (kod 51), a na poziomie SI należy podać dane dotyczące pozwolenia/pozwoleń na stosowanie procedury odprawy czasowej (kod 53).

Ważne!

Dane podane w zgłoszeniach przywozowych są systemowo weryfikowane z danymi pozwolenia w odniesieniu do kodu poprzedniej procedury, w szczególności sprawdzeniu podlega:

  1. numer pozwolenia i jego posiadacz
  2. kod procedury dodatkowej F44 – w pozwoleniu na procedurę uszlachetniania czynnego musi być zgoda na obliczanie długu celnego na podstawie art. 86 ust. 3 UKC, brak tego kodu oznacza, że w pozwoleniu na uszlachetnianie czynne jest zgoda na obliczenie długu celnego na podstawie art. 85 ust. 1 UKC
  3. kod towaru jako kod produktu przetworzonego podanego w pozwoleniu dla procedury poprzedniej 21 i 51, z wyjątkiem gdy występuje kod procedury dodatkowej F01 dla kodu procedury poprzedniej 21 albo F44 dla kodu procedury poprzedniej 51
  4. kod towaru podanego w pozwoleniu dla procedury poprzedniej 21 i 51, jeżeli występuje kod procedury dodatkowej F01 dla kodu procedury poprzedniej 21 albo F44 dla kodu procedury poprzedniej 51
  5. w przypadku zgłoszeń uzupełniających sprawdzeniu podlegają dane z pozwolenia na procedury specjalne według następujących dat:
  1. UZP do UPR (typ zgłoszenia X, Y i U) – datą do walidacji jest data zgłoszenia UPR podanego w dokumencie poprzednim (12 01 000 000) po kodzie NSDE.
  2. UZP do wpisu do rejestru (Z i V) – datą do walidacji jest data wpisu podana w atrybucie „Data przyjęcia” (dana 15 09 000 000).
  1. Pozwolenie dla procedur uproszczonych

W przypadku pozwoleń na zgłoszenie uproszczone (kod rodzaju pozwolenia C512), odprawę scentralizowaną (scentralizowana krajowa - kod rodzaju pozwolenia C513) i wpis do rejestru (kod rodzaju pozwolenia C514) odniesienia do pozwoleń powinny być na poziomie tytułu (poziom D).

Należy podać dane:

  1. kod pozwolenia
  2. numer pozwolenia
  3. numer posiadacza pozwolenia (numer EORI)

Ważne!

Dane podane w przywozowych zgłoszeniach uproszczonych i uzupełniających są systemowo weryfikowane z danymi pozwolenia na dane uproszczenie, w szczególności sprawdzeniu podlega:

  1. numer pozwolenia i jego posiadacz
  2. kod procedury celnej do której składane jest zgłoszenie
  3. lokalizacja towaru
  4. termin na złożenie zgłoszenia uzupełniającego
  5. dla zgłoszeń uzupełniających typu Z i V zwolnienie z powiadomienia (PWD), jeżeli w dokumentach poprzednich nie został wskazany kod NMRN z numerem MRN dla PWD
  6. dla zgłoszeń uzupełniających typu X, Y i U pozwolenie na zgłoszenie uproszczone musi być aktywne w dacie zwolnienia towarów, czyli walidacja na dzień przyjęcia zgłoszenia uproszczonego
  7. dla zgłoszeń uzupełniających typu Z i V - pozwolenie na wpis do rejestru zgłaszającego musi być aktywne w dacie zwolnienia towarów, czyli walidacja na dzień podany w danej „Data przyjęcia” (dana 15 09 000 000)
  8. w przypadku krajowej odprawy scentralizowanej dodatkowo – urząd kontrolny, forma zgłoszenia (standardowe, uproszczone, albo wpis do rejestru), urząd przedstawienia.
  1. Pozwolenie na odroczenie płatności

Pozwolenie na odroczenie płatności podaje się na poziomie tytułu (poziom D) – kod C506 wraz z numerem pozwolenia oraz numerem EORI posiadacza tego pozwolenia.

EORI posiadacza pozwolenia podanego w danym zgłoszeniu musi być tożsame z EORI albo z importera (dana 13 04 000 000) albo zgłaszającego (dana 13 05 000 000).

Kod procedury wnioskowanej podany w zgłoszeniu dla danej 11 09 001 000 jest tożsamy z kodem procedury dla której odroczenie zostało przyznane.

Ważne!

  1. Zadeklarowanie kodu C506 oznacza, że dla należności celnych należy podać metodę płatności „E” oraz wypełnić element zabezpieczenia na poziomie pozycji towarowej podając GRN, z wyjątkiem przypadku gdy kod rodzaju zabezpieczenia na poziomie tytułu (poziom D) jest 8, R lub C.
  2. Jeżeli z pozwoleniu na odroczenia jest wymagalność zabezpieczenia, to podany numer GRN na poziomie pozycji towarowej zgłoszenia (SI) musi być taki sam jak GRN podany w pozwoleniu na odroczenie płatności.
  3. Nie może wystąpić metoda płatności = E dla typów opłat B00 i 1A1, ponieważ nie ma odroczeń na podatki.
  4. W zgłoszeniu uproszczonym nie podaje się pozwolenia na odroczenie płatności.
  5. W przypadku zgłoszeń uzupełniających sprawdzeniu podlegają dane z pozwolenia na odroczenia według następujących dat:
  1. UZP do UPR (typ zgłoszenia X, Y i U) – datą do walidacji jest data zgłoszenia UPR podanego w dokumencie poprzednim (12 01 000 000) po kodzie NMRN lub po kodzie 512U
  2. UZP do wpisu do rejestru (Z i V) – datą do walidacji jest data wpisu podana w atrybucie Data przyjęcia -„dataofacceptance” (dana 15 09 000 000).
  1. Wiążąca Informacja Taryfowa

1. WIT wydany w Polsce

Jeśli zgłaszający lub importer w przypadku zgłoszeń przywozowych lub eksporter w przypadku zgłoszeń wywozowych jest w posiadaniu wiążącej informacji taryfowej (WIT) dla towaru, to wpisuje kod dokumentu C626 wraz z numerem WIT.

Struktura numeru dla WIT wydanej w Polsce jest następująca:

  • kod państwa (a2) - PL
  • kod rodzaju decyzji (an3) - BTI
  • polski skrót rodzaju decyzji (a3) - WIT
  • rok (n4),
  • numer decyzji (n6).

Przykład:

C626 - PLBTIWIT2024000438

2. WIT wydany w innym państwie członkowskim

Z uwagi na jednolitą strukturę numerów nadawanych WIT w państwach członkowskich po kodzie dokumentu - C626 należy podać numer referencyjny decyzji (symbol państwa, które wydało WIT jest zawarty w strukturze numeru WIT). W zgłoszeniu celnym należy podawać jako ciąg znaków).

Przykłady:

ATBTI2024000080-DEC

DEBTI9834/24-1

NLBTI2024-0092.

  1. Wiążąca Informacja o Pochodzeniu

1. WIP wydany w Polsce

Jeżeli zgłaszający lub importer w przypadku zgłoszeń przywozowych lub eksporter w przypadku zgłoszeń wywozowych jest w posiadaniu wiążącej informacji o pochodzeniu (WIP; ang. BOI) obejmującej towary ujęte w zgłoszeniu celnym, należy to wskazać przez podanie numeru referencyjnego decyzji WIP poprzedzonego kodem dokumentu – C627.

Struktura numeru dla decyzji WIP wydanej w Polsce. jest następująca:

  • kod państwa (a2) – PL
  • kod rodzaju decyzji (an3) – BOI
  • polski skrót rodzaju decyzji (a3) - WIP
  • rok (n4)
  • numer decyzji (n4)

Przykład:

C627 - PLBOIWIP20220016

2. WIP wydany w innym państwie członkowskim

WIP wydane w innych państwach członkowskich posiadają strukturę numeru podobną do polskiej, czyli będzie to ciąg znaków zawierających w sobie kod państwa członkowskiego (np. BE), kod rodzaju decyzji (BOI) oraz numer identyfikacyjny decyzji. Taki ciąg znaków należy podać po kodzie dokumentu.

12 12 001 000                             Numer referencyjny pozwolenia

Należy podać numery referencyjne wszystkich pozwoleń koniecznych do zgłoszenia i powiadomienia. W przypadku gdy zgłaszający lub importer w przypadku zgłoszeń przywozowych lub eksporter w przypadku zgłoszeń wywozowych jest w posiadaniu ważnej decyzji WIT lub WIP obejmującej towary ujęte w zgłoszeniu, zgłaszający zobowiązany jest wskazać numer referencyjny tej decyzji WIT lub WIP.

12 12 080 000                             Posiadacz pozwolenia

Należy podać numer identyfikacyjny posiadacza pozwolenia (EORI), jeżeli posiada.

Przywóz

W zgłoszeniach przywozowych obowiązkowo należy podać numer EORI dla pozwoleń o kodach C601 (uszlachetnianie czynne), C516 (odprawa czasowa), N990 (końcowe przeznaczenie) – dla procedur wnioskowanych oraz dla kodów C626 (WIT), C627 (WIP).

Tranzyt

W tranzycie dana ta nie jest stosowana. Posiadaczem pozwolenia musi być albo osoba uprawniona do procedury tranzytu (w przypadku zgłoszenia tranzytowego IE015) albo przedstawiający towar w urzędzie przeznaczenia (w przypadku zawiadomienia o przybyciu towaru do miejsca przeznaczenia IE007).

14 01 000 000                             Warunki dostawy

Wywóz i przywóz

Warunki dostawy są częścią ustaleń umownych między sprzedającym a kupującym. Co do zasady strony mogą uzgodnić wszystko, co uznają za konieczne do realizacji swoich interesów handlowych.

Warunki dostawy muszą być zgłoszone w zgłoszeniu celnym o dopuszczenie do swobodnego obrotu, aby umożliwić prawidłowe określenie wartości celnej przywożonych towarów, co z kolei stanowi podstawę do określenia wartości statystycznej, do obliczenia podatku VAT. W ramach operacji wywozowych warunki dostawy muszą być dostarczone w celu określenia podstawy opodatkowania i wartości statystycznej towarów, które mają zostać wywiezione.

W handlu międzynarodowym strony zazwyczaj opierają swoje umowy na Incoterm, które są międzynarodowymi warunkami sprzedaży, publikowanymi przez Międzynarodową Izbę Handlową (ICC).

Stosując odpowiednie kody z części III Instrukcji, należy podać dane dotyczące warunków umowy handlowej.

Jeżeli ze względów handlowych dostawa następuje na innych warunkach niż przewiduje kontrakt, to należy podać symbol faktycznych warunków dostawy.

Należy podać kod kraju i miejsca, w którym następuje według faktycznych warunków przeniesienie ze sprzedającego na kupującego obowiązku ponoszenia kosztów.

Jeżeli dostawa jest realizowana na różnych warunkach, to należy złożyć odrębne zgłoszenia celne dla każdego warunku dostawy. Cechą odróżniającą jest tylko kod warunków dostawy, np. na jednym zgłoszeniu celnym mogą zostać zgłoszone towary na warunkach dostawy CIP Warszawa i CIP Poznań. W takim wypadku jako kod kraju i miejsca dostawy należy wpisać kod kraju i miejsca przeniesienia obowiązku ponoszenia kosztów właściwego dla towaru dominującego wartościowo.

14 01 035 000                             Kod INCOTERM w warunkach dostawy

Należy podać kod INCOTERM podany w części III Instrukcji.

Jeżeli ze względów handlowych dostawa następuje na innych warunkach niż przewiduje kontrakt, to należy podać symbol faktycznych warunków dostawy.

Należy podać nazwę miejsca, w którym następuje według faktycznych warunków przeniesienie ze sprzedającego na kupującego obowiązku ponoszenia kosztów.

Jeżeli dostawa jest realizowana na różnych warunkach, to należy wypełnić odrębne zgłoszenia celne dla każdego warunku dostawy. Cechą odróżniającą jest tylko kod INCOTERM, tj. na jednym zgłoszeniu celnym mogą zostać zgłoszone towary na warunkach dostawy CIP Warszawa i CIP Poznań. W takim wypadku dla potrzeb wskazania lokalizacji przyjmuje się miejsce przeniesienia obowiązku ponoszenia kosztów właściwego dla towaru dominującego wartościowo.

14 01 036 000                             UN/LOCODE w warunkach dostawy

Należy podać kod UN/LOCODE dla miejsca przeznaczenia. W przypadku transportu morskiego należy podać kod UN/ LOCODE dla miejsca, w którym dostawa następuje poza portem rozładunku. W przypadku transportu lotniczego należy podać miejsce przeznaczenia towarów, stosując UN/LOCODE.

14 01 020 000                             Kraj w warunkach dostawy

W przypadku transportu morskiego, jeżeli brak jest kodu UN/ LOCODE, należy podać kod kraju, w którym dostawa ma miejsce poza portem wyładunku. W przypadku transportu lotniczego, jeżeli brak jest kodu UN/ LOCODE, należy podać kod kraju miejsca przeznaczenia.

14 01 037 000                             Lokalizacja w warunkach dostawy

Jeżeli brak jest kodu UN/LOCODE, należy podać nazwę miejsca przeznaczenia.

14 03 000 000                             Opłaty i podatki

Wywóz

Nie ma opłat wywozowych.

W przypadku zgłoszenia do powrotnego wywozu towaru uprzednio objętego procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem z należności celnych przywozowych, kwota należności celnych prawnie należnych nie jest wykazywana w zgłoszeniu celnym do powrotnego wywozu, a obliczenie tej kwoty powinno następować każdorazowo w decyzji organu celnego, wydawanej po zakończeniu procedury odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem z należności przywozowych.

Przywóz

Dane dotyczące opłat i podatków stosowanych tylko w przywozie.

Element danej grupujący informacje o wyliczeniach dotyczących jednego rodzaju opłaty. Ta grupa danych musi być podana dla każdego rodzaju opłaty obliczonej w ramach pozycji towarowej zgłoszenia celnego.

W ramach tego elementu należy podać następujące dane:

  1. Liczbę porządkową służącą do określenia pozycji w danej kolekcji danych,
  2. Rodzaj opłaty (14 03 039 000)
  3. Metoda płatności (14 03 038 000)
  4. Kwota należnej opłaty (14 03 042 000)
  5. Podstawa opłaty (14 03 040 000), która zawiera zestaw następujących danych:
  1. stawka opłaty (14 03 040 041)
  2. jednostka miary i kwalifikator (14 03 040 005),
  3. ilość (14 03 040 006),
  4. kwota (14 03 040 014)
  5. kwota opłaty (14 03 040 043).

14 03 039 000                             Rodzaj – kod opłaty

Stosując odpowiednie kody z części III Instrukcji, w stosownych przypadkach, kod (kody) zainteresowanego państwa członkowskiego w unijnej odprawie scentralizowanej (AIS/CCI), należy wpisać rodzaje opłaty odnośnie do każdego rodzaju cła lub podatku mającego zastosowanie do danych towarów.

14 03 038 000                             Metoda płatności

Stosując odpowiedni kod z części III Instrukcji, należy wskazać stosowaną metodę płatności.

14 03 040 000                             Podstawa opłaty

Należy podać mającą zastosowanie podstawę cła lub podatku (wartość, masa lub inne).

Element danej grupujący informacje o wyliczeniu kwoty opłaty lub cząstkowych kwot opłat składających się na Kwotę należnej opłaty. W przypadku stosowania stawki specyficznej, wyliczenie każdej składowej opłaty należy wykazać w odrębnej grupie danych Podstawa opłaty.

W ramach tej grupy danych należy podać następujące dane – przykład dla obliczenia cła:

  1. Stawka opłaty (14 03 040 041), należy podać w przypadku stosowania stawki procentowej;
  2. Jednostka miary i kwalifikator (14 03 040 005), należy podać trzyznakowy lub czteroznakowy kod jednostki miary i kwalifikatora dla ilości towaru;
  3. Ilość (14 03 040 006), należy podać ilość towaru w jednostce miary wynikającej ze stosowanej stawki specyficznej;
  4. Kwota (14 03 040 014), należy podać wartość celną towaru w przypadku stosowania stawki procentowej wraz jednostką miary i kwalifikatorem = PLN
  1. Kwota opłaty (14 03 040 043), należy podać wyliczoną kwotę opłaty lub częściową kwotę opłaty składającą się na daną Kwota należnej opłaty.

14 03 040 041                             Stawka opłaty

Należy podać stawki w odniesieniu do ceł i podatków mających zastosowanie.

Należy podać dla danego Rodzaju opłaty wysokość stawki w procentach, która ma być zastosowana do towaru klasyfikowanego według deklarowanego kodu taryfy celnej, po ewentualnym uwzględnieniu preferencji lub obniżek celnych.

Należy podać również dla danego typu opłaty wysokość stawki w procentach w przypadku stosowania stawki specyficznej, gdzie stawka procentowa jest częścią składową stawki specyficznej.

W przypadku stosowania stawki specyficznej określającej cło od ilości towaru to danej tej nie podaje się.

Do stawek specyficznych zalicza się następujące stawki:

  • gdy jako alternatywę stawki procentowej ustalono kwotę minimalną lub maksymalną należności,
  • gdy oprócz stawki procentowej oblicza się dodatkową należność np. dodatkowy element rolny, od sztuki, od zawartości alkoholu itp.,
  • gdy stawkę należności ustalono kwotowo.

W przypadku gdy do naliczenia cła za towar klasyfikowany według danej pozycji taryfowej stosowana jest jedna z ww. stawek specyficznych, to kod rodzaju opłaty A00 należy wpisać w atrybucie „Rodzaj opłaty” w elemencie „Cła i podatki” jeden raz dla danego typu środka, np. dla stawki z elementem rolnym podać tylko raz rodzaj opłaty A00 z przypisana do tego rodzaju opłaty kwotą należnej opłaty jako suma obliczonej kwoty opłaty dla stawki ad valorem oraz obliczonego elementu rolnego ze stawką wyrażoną inaczej niż ad valorem.

14 03 040 005                             Jednostka miary i kwalifikator dla potrzeb obliczenia opłaty

Należy stosować jednostki miary określone w przepisach Unii, opublikowane w TARIC.

Należy podać trzyznakowy kod jednostki miary lub czteroznakowy kod będący połączeniem kodu jednostki miary i kwalifikatora jednostki mary, dana podawana w połączeniu z daną Ilość.

14 03 040 006                             Ilość dla potrzeb obliczenia opłaty

Należy podać ilość towaru w jednostce miary wynikającej ze stosowanej stawki specyficznej stanowiącą podstawę obliczenia opłaty, dana podawana w połączeniu z daną Jednostka miary i kwalifikator.

14 03 040 014                             Kwota dla potrzeb obliczenia opłaty

Wpisać kwotę jeżeli jest to podstawa do obliczenia cła. Należy podać wartość celną towaru w przypadku stosowania stawki procentowej. W przypadku należności podatkowych stosuje się zasady opisane dla danej 14 03 00 043.

14 03 040 043                             Kwota opłaty

W przypadkach gdy istnieje więcej niż jedna podstawa opodatkowania dla każdego rodzaju podatku, należy podać obliczoną/oddzielną kwotę ceł lub podatków na każdą podstawę opodatkowania.

Należy podać wyliczoną kwotę opłaty lub częściową kwotę opłaty składającą się na daną Kwota należnej opłaty.

Kwota opłaty dla podatku akcyzowego

Podstawą opodatkowania podatkiem akcyzowym w przypadku wyrażenia stawki akcyzy w kwocie na jednostkę wyrobu jest ilość wyrobów akcyzowych.

Podstawą opodatkowania podatkiem akcyzowym w przypadku wyrażenia stawki akcyzy w procencie maksymalnej ceny detalicznej jest cena detaliczna wyznaczona i wydrukowana na opakowaniu jednostkowym.

Podstawą opodatkowania podatkiem akcyzowym w przypadku wyrażenia stawki akcyzy w kwocie na jednostkę wyrobu i w procencie maksymalnej ceny detalicznej jest ilość wyrobów akcyzowych oraz maksymalna cena detaliczna wyznaczona i wydrukowana na opakowaniu jednostkowym. W przypadku nieoznaczenia opakowań jednostkowych papierosów lub tytoniu do palenia maksymalną ceną detaliczną, przyjmuje się trzykrotną wartość średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów, przeliczanej na jednostkę 1000 sztuk dla papierosów, a dla tytoniu do palenia przyjmując założenie, że jednostka 1000 sztuk papierosów odpowiada 1 kilogramowi tytoniu do palenia. Średnia ważona detaliczna cena sprzedaży papierosów ogłaszana jest w drodze obwieszczenia ministra właściwego do spraw finansów publicznych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” (art. 99d ustawy o podatku akcyzowym).

Podstawą opodatkowania podatkiem akcyzowym w przypadku wyrażenia stawki akcyzy w procencie podstawy opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło.

W wypadku objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu produktów kompensacyjnych powstałych w wyniku procedury uszlachetniania biernego, podstawą opodatkowania podatkiem akcyzowym jest różnica pomiędzy wartością celną dopuszczonych do obrotu produktów przetworzonych lub zamiennych, a wartością towarów wywiezionych czasowo za granicę, powiększona o należne cło.

W wypadku objęcia towarów procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, podstawą opodatkowania podatkiem akcyzowym jest wartość celna powiększona o cło, które byłoby należne, gdyby towary te były objęte procedurą dopuszczenia do obrotu.

Podstawa opodatkowania podatkiem akcyzowym obejmuje również prowizję oraz koszty transportu i ubezpieczenia, jeżeli elementy te nie zostały do niej włączone, a już poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju. Przez pierwsze miejsce przeznaczenia rozumie się miejsce wymienione w dokumencie przewozowym lub innym dokumencie, na podstawie którego towary są importowane.

Do podstawy opodatkowania dolicza się określone w odrębnych przepisach opłaty oraz inne należności, jeżeli organy celne mają obowiązek pobierać te należności z tytułu importu towarów.

W przypadku samochodów osobowych typu ambulans do podstawy opodatkowania nie wlicza się kwot stanowiących wartość specjalistycznego wyposażenia medycznego.

Kwota opłaty dla podatku od towarów i usług (VAT)

Podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło.

Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy.

Uwaga! Do podstawy opodatkowania VAT wchodzi cały należny podatek akcyzowy, tak więc w przypadku, gdy zgłaszający pomniejszył kwotę podatku akcyzowego o wartość banderol podatkowych wpłaconą w celu ich otrzymania (patrz kod 1X – poprzedni kod 072X), to do podstawy opodatkowania VAT powinien wliczyć podatek akcyzowy w pełnej wysokości, czyli uwzględniającej także wartość banderol podatkowych podaną po kodzie 1X– poprzedni kod 072X).

Jednakże w przypadku procedury wnioskowanej 45 oraz w przypadku kodu procedury dodatkowej F06 nie powiększa się podstawy opodatkowania o wartość banderol, ponieważ podatek akcyzowy nie jest podatkiem należnym na etapie objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu, a zatem dla ww. kodów 45 i F06 nie może wystąpić kod 1X.

W przypadku towarów objętych procedurą uszlachetniania biernego podstawą opodatkowania jest różnica między wartością celną produktów przetworzonych lub zamiennych dopuszczonych do obrotu a wartością towarów wywiezionych czasowo, powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu w ramach uszlachetniania biernego są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością celną produktów przetworzonych lub zamiennych dopuszczonych do obrotu a wartością towarów wywiezionych czasowo, powiększona o należne cło i podatek akcyzowy.

Podstawą opodatkowania w imporcie towarów objętych procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych jest wartość celna powiększona o cło, które byłoby należne, gdyby towary te były objęte procedurą dopuszczenia do obrotu. Jeżeli przedmiotem importu w ramach procedury odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o cło, które byłoby należne, gdyby towary te były objęte procedurą dopuszczenia do obrotu, i o podatek akcyzowy.

Podstawa opodatkowania VAT obejmuje – o ile nie zostały włączone do wartości celnej – koszty dodatkowe, takie jak koszty prowizji, opakowania, transportu i ubezpieczenia, ponoszone do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju, jak również wynikające z transportu do innego miejsca przeznaczenia znajdującego się na terytorium Unii Europejskiej, jeżeli miejsce to jest znane w momencie dokonania importu. Przez pierwsze miejsce przeznaczenia rozumie się miejsce wymienione w liście przewozowym lub jakimkolwiek innym dokumencie przewozowym, na podstawie którego towary są importowane. W przypadku braku takiej informacji za pierwsze miejsce przeznaczenia uważa się miejsce pierwszego przeładunku na terytorium kraju.

Do podstawy opodatkowania dolicza się określone w odrębnych przepisach opłaty oraz inne należności, jeżeli organy celne mają obowiązek pobierać te należności z tytułu importu towarów (w tym także cło antydumpingowe).

Przykłady obliczania należności celnych i podatkowych

Uwaga! Kwoty opłat poszczególnych części składowych (elementy danych „Kwota opłaty”) należy zaokrąglać do dwóch miejsc po przecinku (zgodnie z formatem danej n..16,2 dla tego elementu), dopiero całkowita kwota opłaty podawana jako „Kwota należnej opłaty”, będąca sumą kwot z elementów danych „Kwota opłaty”, jest zaokrąglana do pełnych PLN.

Przykład 1:

Założenia: wartość celna – 80 PLN, stawka celna 5 %, stawka VAT – 23%

  1. Element danych – Cła i podatki (14 03 000 000)
  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych – 1
  • Rodzaj opłaty – A00
  • Metoda płatności – A
  • Kwota należnej opłaty – 4

Podelement dla elementu Cła i podatki - Podstawa opłaty (14 03 040 000) – obliczenia dla A00:

  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych – 1
  • Stawka opłaty – 5%
  • Kwota – 80
  • Kwota opłaty – 4

  1. Element danych – Cła i podatki (14 03 000 000)
  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych – 2
  • Rodzaj opłaty – B00
  • Metoda płatności A
  • Kwota należnej opłaty – 19

Podelement dla elementu Cła i podatki - Podstawa opłaty (14 03 040 000) – obliczenia dla B00:

  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych – 1
  • Stawka opłaty - 23%
  • Kwota – 84
  • Kwota opłaty – 19

Przykład 2:

Założenia: wartość celna - 1000 PLN, stawka celna - 41,9 EUR/100 kg, masa netto 100 kg oraz stawka VAT – 23%

  1. Element danych – Cła i podatki (14 03 000 000)
  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • Rodzaj opłaty – A00
  • Metoda płatności – H
  • Kwota należnej opłaty - 183

Podelement dla elementu Cła i podatki - Podstawa opłaty (14 03 040 000) – obliczenia dla A00:

    • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
    • Jednostka miary i kwalifikatorKGM
    • Ilość – 100
    • Kwota opłaty – 183

  1. Element danych – Cła i podatki (14 03 000 000)
  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 2
  • Rodzaj opłaty – B00
  • Metoda płatności – H
  • Kwota należnej opłaty – 272

Podelement dla elementu Cła i podatki - Podstawa opłaty (14 03 040 000) – obliczenia dla B00:

  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • Stawka opłaty - 23%
  • Kwota - 1183
  • Kwota opłaty – 272

Przykład 3:

Założenia: wartość faktury – 84 EUR, stawka celna – 8,8% +1,7 EUR/100 kg, masa netto 100 kg oraz stawka VAT – 0%.

W tym przykładzie kwota należnej opłaty A00 stanowi sumę kwot wyliczonych dla poszczególnych składowych według stawki specyficznej: oddzielnie dla części procentowej 8,8% (84 EUR x 4,3755 kurs NBP x 8,8%) i oddzielnie dla części kwotowej 1,7 EUR/100 kg (1,7 EUR x 4,3660 kurs TARIC x 100 kg).

Kwoty opłat poszczególnych części składowych są zaokrąglane do dwóch miejsc po przecinku i dopiero całkowita kwota należnej opłaty jest zaokrąglana do pełnych złotych.

  1. Element danych – Cła i podatki (14 03 000 000)
  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • Rodzaj opłaty – A00
  • Metoda płatności – R
  • Kwota należnej opłaty – 40 (zaokrąglona suma poniższych wyliczeń dla Lp. 1 i Lp.2, czyli 32,38 +7,42)

  1. Podelement dla elementu Cła i podatki - Podstawa opłaty (14 03 040 000) – obliczenia dla A00:
  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • Stawka opłaty – 8,8%
  • Kwota – 368
  • Kwota opłaty – 32,38
  1. Podelement dla elementu Cła i podatki - Podstawa opłaty (14 03 040 000) – obliczenia dla A00:
  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 2
  • Jednostka miary i kwalifikator – KGM
  • Ilość - 100
  • Kwota opłaty – 7,42

  1. Element danych – Cła i podatki (14 03 000 000)
  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 2
  • Rodzaj opłaty – B00
  • Metoda płatności – nie podano bo należności = 0
  • Kwota należnej opłaty – 0

Podelement dla elementu Cła i podatki - Podstawa opłaty (14 03 040 000) – obliczenia dla B00:

  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • Stawka opłaty - 0
  • Kwota - 408
  • Kwota opłaty – 0

Przykład 4:

Założenia: wartość faktury – 98464 PLN, stawka celna – 33,9 EUR/100 kg std qual (A00), cło dodatkowe w oparciu o cenę CIF 0 EUR/100 kg std qual (A00), zabezpieczenie w oparciu o cenę reprezentatywną 0,9 EUR/100 kg std qual (1P1), podatek VAT – 8 % (B00), masa netto 49980 kg.

  1. Element danych – Cła i podatki (14 03 000 000)
  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • Rodzaj opłaty – A00
  • Metoda płatności – R
  • Kwota należnej opłaty – 67326,00

Podelement dla elementu Cła i podatki – Podstawa opłaty (14 03 040 000) – obliczenia dla A00:

  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 2
  • Jednostka miary i kwalifikator – KGMR
  • Ilość – 499,8
  • Kwota opłaty – 67326,00

  1. Element danych – Cła i podatki (14 03 000 000)
  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • Rodzaj opłaty – A00
  • Kwota należnej opłaty – 0,00

Podelement dla elementu Cła i podatki - Podstawa opłaty (14 03 040 000) – obliczenia dla A00:

  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 2
  • Jednostka miary i kwalifikator – KGMR
  • Ilość – 499,8
  • Kwota opłaty – 0,00

  1. Element danych – Cła i podatki (14 03 000 000)
  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • Rodzaj opłaty – 1P1
  • Metoda płatności – D
  • Kwota należnej opłaty – 1787,00

Podelement dla elementu Cła i podatki - Podstawa opłaty (14 03 040 000) – obliczenia dla 1P1:

  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 2
  • Jednostka miary i kwalifikator – KGMR
  • Ilość – 499,8
  • Kwota opłaty – 1787,00

  1. Element danych – Cła i podatki (14 03 000 000)
  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 2
  • Rodzaj opłaty – B00
  • Metoda płatności – R
  • Kwota należnej opłaty – 13263,00

Podelement dla elementu Cła i podatki - Podstawa opłaty (14 03 040 000) – obliczenia dla B00:

  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • Stawka opłaty - 8
  • Kwota – 165790,00
  • Kwota opłaty – 13263,00

  1. Element danych – Cła i podatki (14 03 000 000)
  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • Rodzaj opłaty – 1S1
  • Metoda płatności – D
  • Kwota należnej opłaty – 143,00

Podelement dla elementu Cła i podatki - Podstawa opłaty (14 03 040 000) – obliczenia dla 1S1:

  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • Stawka opłaty - 8
  • Kwota – 1787,00
  • Kwota opłaty – 143,00

Przykład 5 - Stawka specyficzna z MIN i MAX

a)

Kod towaru: 2401206000 (tytoń suszony)

Kod kraju pochodzenia: CU (Kuba)

Stawka celna (ERGA OMNES): 11,2 % MIN 22 EUR / 100 kg MAX 56 EUR / 100 kg

Masa netto: 5000 kg

Wartość: 20000 USD

Kurs wymiany USD: 4,0387

Kurs wymiany TARIC EUR: 4,3090

Kod preferencji: 100

Data kalkulacji: 2024.07.08

Wyliczenia:

Ustalenie podstawy opłat:

20000 USD x 4,0387 = 80774 PLN

Obliczenie cła dla stawki 11,2 %

80774 x 11,2 / 100 = 9046,69 PLN

Obliczenie cła MIN

(22 EUR x 4,3090) x (5000 kg /100) = 4739,9 PLN

Obliczenie cła MAX

(56 EUR x 4,3090) x (5000 kg /100) = 12065,2 PLN

W tym przypadku należy zastosować cło 11,2 % w wysokości 9047 PLN

Element danych – Cła i podatki (14 03 000 000)

  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • Rodzaj opłaty – A00
  • Metoda płatności – A
  • Kwota należnej opłaty – 9047,00

Podelement dla elementu Cła i podatki - Podstawa opłaty (14 03 040 000) – obliczenia dla A00:

  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • stawka opłaty – 11,2
  • kwota – 80774
  • Kwota opłaty – 9046,69

b)

Kod towaru: 2401206000 (tytoń suszony)

Kod kraju pochodzenia: CU (Kuba)

Stawka celna (ERGA OMNES): 11,2 % MIN 22 EUR / 100 kg MAX 56 EUR / 100 kg

Masa netto: 5000 kg

Wartość: 10000 USD

Kurs wymiany USD: 4,0387

Kurs wymiany TARIC EUR: 4,3090

Kod preferencji: 100

Data kalkulacji: 2024.07.08

Wyliczenia:

Ustalenie podstawy opłat:

10000 USD x 4,0387 = 40387 PLN

Obliczenie cła dla stawki 11,2 %

40387 x 11,2 / 100 = 4523,34 PLN

Obliczenie cła MIN

(22 EUR x 4,3090) x (5000 kg /100) = 4739,9 PLN

Obliczenie cła MAX

(56 EUR x 4,3090) x (5000 kg /100) = 12065,2 PLN

W tym przypadku należy zastosować minimalne cło 22 EUR / 100 kg w wysokości 4740 PLN

Element danych – Cła i podatki (14 03 000 000)

  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • Rodzaj opłaty – A00
  • Metoda płatności – A
  • Kwota należnej opłaty – 4739,9

Podelement dla elementu Cła i podatki - Podstawa opłaty (14 03 040 000) – obliczenia dla A00:

  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • Jednostka miary i kwalifikator – DTN
  • Ilość – 50
  • Kwota opłaty – 4739,9

c)

Kod towaru: 2401206000 (tytoń suszony)

Kod kraju pochodzenia: CU (Kuba)

Stawka celna (ERGA OMNES): 11,2 % MIN 22 EUR / 100 kg MAX 56 EUR / 100 kg

Masa netto: 5000 kg

Wartość: 30000 USD

Kurs wymiany USD: 4,0387

Kurs wymiany TARIC EUR: 4,3090

Kod preferencji: 100

Data kalkulacji: 2024.07.08

Wyliczenia:

Ustalenie podstawy opłat:

30000 USD x 4,0387 = 121161 PLN

Obliczenie cła dla stawki 11,2 %

121161 x 11,2 / 100 = 13570,03 PLN

Obliczenie cła MIN

(22 EUR x 4,3090) x (5000 kg /100) = 4739,9 PLN

Obliczenie cła MAX

(56 EUR x 4,3090) x (5000 kg /100) = 12065,2 PLN

W tym przypadku należy zastosować cło maksymalne 56 EUR / 100 kg w wysokości 12065 PLN

Element danych – Cła i podatki (14 03 000 000)

  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • Rodzaj opłaty – A00
  • Metoda płatności – A
  • Kwota należnej opłaty – 12065

Podelement dla elementu Cła i podatki - Podstawa opłaty (14 03 040 000) – obliczenia dla A00:

  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • Jednostka miary i kwalifikator – DTN
  • Ilość – 50
  • Kwota opłaty – 12065,2

Przykład 6 - Stawka specyficzna z elementami rolnymi

a)

Kod towaru: 1905905500

Kod kraju pochodzenia: US

Stawka celna (ERGA OMNES): 9 % + EA (117,81 EUR / 100 kg) MAX 20,7% + ADFM (4,16 EUR / 100 kg) (stawki zależne od kodu Meursinga)

Masa netto: 1000 kg

Wartość: 1000 USD

Kurs wymiany USD: 4,0387

Kurs wymiany TARIC EUR: 4,3090

Kod preferencji: 100

Kod dodatkowy TARIC (Meursinga): 7167

Data kalkulacji: 2024.07.08

Wyliczenia:

Ustalenie podstawy opłat:

1000 USD x 4,0387 = 4039 PLN

Obliczenie cła dla stawki 9 %

4039 x 9 / 100 = 363,51 PLN

Obliczenie kwoty elementu rolnego EA

(117,81 EUR x 4,3090) x (1000 kg /100) = 5076,43 PLN

Obliczenie cła MAX:

Obliczenie cła dla stawki 20,7 %

4039 x 20,7 / 100 = 836,07 PLN

Obliczenie cła dodatkowego za mąkę ADFM

(4,16 EUR x 4,3090) x (1000 kg /100) = 179,25 PLN

W tym przypadku należy zastosować cło maksymalne 20,7 % + ADFM (4,16 EUR / 100 kg) w wysokości 1015 PLN

  1. Element danych – Cła i podatki (14 03 000 000)
  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • Rodzaj opłaty – A00
  • Metoda płatności – A
  • Kwota należnej opłaty – 836

Podelement dla elementu Cła i podatki - Podstawa opłaty (14 03 040 000) – obliczenia dla A00:

  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • stawka opłaty – 20,7
  • kwota – 4039
  • Kwota opłaty – 836,07
  1. Element danych – Cła i podatki (14 03 000 000)
  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 2
  • Rodzaj opłaty – A00
  • Metoda płatności – A
  • Kwota należnej opłaty – 179

Podelement dla elementu Cła i podatki - Podstawa opłaty (14 03 040 000) – obliczenia dla A00:

  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • Jednostka miary i kwalifikator – DTN
  • Ilość – 10
  • Kwota opłaty – 179,25

b)

Kod towaru: 1905905500

Kod kraju pochodzenia: US

Stawka celna (ERGA OMNES): 9 % + EA (4,16 EUR / 100 kg) MAX 20,7% + ADFM (4,16 EUR / 100 kg) (stawki zależne od kodu Meursinga)

Masa netto: 1000 kg

Wartość: 1000 USD

Kurs wymiany USD: 4,0387

Kurs wymiany TARIC EUR: 4,3090

Kod preferencji: 100

Kod dodatkowy TARIC (Meursinga): 7005

Data kalkulacji: 2024.07.08

Wyliczenia:

Ustalenie podstawy opłat:

1000 USD x 4,0387 = 4039 PLN

Obliczenie cła dla stawki 9 %

4039 x 9 / 100 = 363,51 PLN

Obliczenie kwoty elementu rolnego EA

(4,16 EUR x 4,3090) x (1000 kg /100) = 179,25 PLN

Obliczenie cła MAX:

Obliczenie cła dla stawki 20,7 %

4039 x 20,7 / 100 = 836,07 PLN

Obliczenie cła dodatkowego za mąkę ADFM

(4,16 EUR x 4,3090) x (1000 kg /100) = 179,25 PLN

W tym przypadku należy zastosować cło 9 % + EA (4,16 EUR / 100 kg) w wysokości 543 PLN

  1. Element danych – Cła i podatki (14 03 000 000)
  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • Rodzaj opłaty – A00
  • Metoda płatności – A
  • Kwota należnej opłaty – 364

Podelement dla elementu Cła i podatki - Podstawa opłaty (14 03 040 000) – obliczenia dla A00:

  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • stawka opłaty – 9
  • kwota – 4039
  • Kwota opłaty – 363,51
  1. Element danych – Cła i podatki (14 03 000 000)
  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 2
  • Rodzaj opłaty – A00
  • Metoda płatności – A
  • Kwota należnej opłaty – 179

Podelement dla elementu Cła i podatki - Podstawa opłaty (14 03 040 000) – obliczenia dla A00:

  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych - 1
  • Jednostka miary i kwalifikator – DTN
  • Ilość – 10
  • Kwota opłaty – 179,25

Przykład 7 – zwolnienie z należności celnych i podatkowych

Założenia: wartość celna – 80 PLN, stawka celna 5 %, stawka VAT – 23%, procedura dodatkowa kody - C30 i 3V0

  1. Element danych – Cła i podatki (14 03 000 000)
  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych – 1
  • Rodzaj opłaty – A00
  • Metoda płatności – bez podawania metody płatności ponieważ towar jest zwolniony z należności celnych – kod procedury dodatkowej C30
  • Kwota należnej opłaty – 4

Podelement dla elementu Cła i podatki - Podstawa opłaty (14 03 040 000) – obliczenia dla A00:

  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych – 1
  • Stawka opłaty – 5%
  • Kwota – 80
  • Kwota opłaty – 4

  1. Element danych – Cła i podatki (14 03 000 000)
  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych – 2
  • Rodzaj opłaty – B00
  • Metoda płatności – bez podawania metody płatności ponieważ towar jest zwolniony z VAT – kod procedury dodatkowej 3V0
  • Kwota należnej opłaty – 19

Podelement dla elementu Cła i podatki - Podstawa opłaty (14 03 040 000) – obliczenia dla B00:

  • Liczba porządkowa służąca do określenia pozycji w danej kolekcji danych – 1
  • Stawka opłaty - 23%
  • Kwota – 84
  • Kwota opłaty – 19.

14 03 042 000                             Kwota należnej opłaty

Należy podać sumę kwot wyliczonych dla poszczególnych podstaw opłat dla danego Rodzaju opłaty, również w przypadku gdy towar korzysta ze zwolnień z należności celnych lub podatkowych (przykłady dla zwolnień celnych i podatkowych w opisie danej 14 03 040 043 „Kwota opłaty” w Przykładzie 7 oraz w pkt 6.9 Instrukcji).

  • Wysokość naliczonej kwoty cła, podatku lub innych opłat podaje się w pełnych złotych polskich. Zaokrąglenie do pełnych złotych następuje w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
  • W wypadku ustalenia podatku akcyzowego od towarów objętych obowiązkiem banderolowania, kwotę podatku akcyzowego należy pomniejszyć o wartość banderol podatkowych wpłaconą przez importera w celu ich otrzymania. Kwoty podatku akcyzowego należy pomniejszyć proporcjonalnie do ilości towarów banderolowanych znajdujących się w danej przesyłce.

Uwaga! Nie należy odliczać odpłatności z tytułu kosztów wytworzenia banderol.

Na dołączonym do zgłoszenia celnego zaświadczeniu właściwego urzędu skarbowego w sprawach znaków akcyzy o wydaniu banderol należy nanieść informacje o ilości odpowiednio wywożonych/przywożonych aktualnie banderol lub o ilości wykorzystanych banderol na przywożonych wyrobach akcyzowych oraz datę przyjęcia zgłoszenia celnego i pozycję ewidencji.

Oryginał należy zwrócić stronie, a w aktach pozostawić kopię zaświadczenia, potwierdzoną za zgodność z oryginałem.

Jeżeli jest zwolnienie z części podatku, to należy podać tylko kwotę podatku należnego np. w akcyzie za zwolnienie z części podatku możemy uznać zwolnienie podmiotów dokonujących importu piwa pochodzącego od zagranicznego „małego browaru”(który w poprzednim roku kalendarzowym wyprodukował do 200 000 hl piwa) w wysokości 50% stawki.

14 04 000 000                             Doliczenia i odliczenia

Przywóz

Elementy, o które wartość towaru powinna być skorygowana w celu ustalenia wartości celnej towaru na podstawie art. 70-72 UKC oraz art. 130 rozporządzenia wykonawczego.

14 04 008 000                             Kod doliczeń i odliczeń

W odniesieniu do każdego rodzaju doliczeń i odliczeń mających zastosowanie do danej pozycji towarowej należy podać odpowiedni kod doliczeń i odliczeń z części III Instrukcji odnoszący się do wartości towaru oraz do kosztów wchodzących w skład podstawy opodatkowania podatkiem VAT i podatkiem akcyzowym.

14 04 014 000                             Kwota doliczeń i odliczeń

W odniesieniu do każdego rodzaju doliczeń i odliczeń mających zastosowanie do danej pozycji towarowej należy podać odpowiednią kwotę w walucie krajowej, która nie została jeszcze doliczona do wartości pozycji towarowej lub od niej odliczona.

14 05 000 000                             Waluta faktury

Stosując odpowiedni kod, należy podać walutę, w której sporządzono fakturę handlową. Przedmiotowa informacja wykorzystywana jest w połączeniu z 14 06 000 000 Całkowita zafakturowana kwota oraz 14 08 000 000 Zafakturowana kwota pozycji, w przypadkach gdy jest to niezbędne do wyliczenia należności przywozowych.

Kod waluty faktury dotyczy wszystkich pozycji towarowych na poziomie przesyłki towarowej (GS), co oznacza, że jedno standardowe i uproszczone zgłoszenie może dotyczyć tylko jednego kodu waluty.

14 06 000 000                             Całkowita zafakturowana kwota

Należy wpisać ceny na fakturze w odniesieniu do wszystkich towarów wymienionych w zgłoszeniu wyrażone w jednostce walutowej określonej w 14 05 000 000 Waluta faktury.

Przywóz

Pole opcjonalne – do decyzji zgłaszającego, organ nie może wymagać tej danej.

Należy podać ceny na fakturze w odniesieniu do wszystkich towarów wymienionych w zgłoszeniu.

W przypadku jej wypełnienia należy wpisać cenę ujętą na fakturze (innym dokumencie określającym wartość towaru) dla całości zgłaszanych towarów wyrażone w jednostce walutowej określonej w danej 14 05 000 000 Waluta faktury.

14 07 000 000                             Wskaźnik ustalania wartości (wyceny)

Przywóz

Przy użyciu odpowiednich kodów podanych w części III Instrukcji należy wpisać kombinację wskaźników w celu stwierdzenia, czy wartość towarów jest określona przez szczególne czynniki.

14 08 000 000                             Zafakturowana kwota pozycji

Przywóz

Cena towarów podawana w odniesieniu do pozycji towarowej zawartej w zgłoszeniu, wyrażona w walucie określonej w 14 05 000 000 Waluta faktury.

Należy podać, odnoszącą się do danej pozycji część ceny, o której mowa w opisie do danej 14 06 000 000 Całkowita zafakturowana kwota, niezależnie od tego, czy pole to zostało wypełnione, podaną z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku (jeżeli są to liczby całkowite, należy po przecinku wpisać 00).

W przypadku, gdy wartość celna ustalana jest na podstawie standardowej wartości przywozowej (rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/891 i rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/892), w polu tym podać należy ustaloną w ten sposób wartość celną. Wartość wyrażona w EUR powinna zostać następnie:

–       przeliczona według obowiązującego kursu, określanego przez Komisję Europejską w Dzienniku Urzędowym serii C (art. 53 ust. 1 lit. b) UKC) na PLN i wpisana w podstawie opłaty dla obliczeń cła, i jednocześnie

–       przeliczona według bieżącego kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, stosowanego zgodnie z przepisami art. 146 ust. 2 – 4 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2015/2447 i wpisana w wartości statystycznej.

W przypadku przesyłki o niewielkiej wartości (przesyłki określone w art. 23 rozporządzenia w sprawie zwolnień celnych KE 1186/2009), czyli zgłoszenie ZC215H7 albo ZC415 z kodem procedury dodatkowej C07 należy zgłosić „Wartość rzeczywistą”.

14 09 000 000                             Kurs wymiany dla potrzeb umowy zainteresowanych stron

Wywóz

W zgłoszeniach wywozowych należy obligatoryjnie podawać kurs waluty w przypadku zgłoszeń retrospektywnych (art. 337 RW) składanych w sytuacji gdy towary:

  • opuściły obszar celny UE nie będąc uprzednio objęte zgłoszeniem wywozowym (art. 337 ust. 1 RW), lub
  • które opuściły obszar celny Unii z zamiarem powrotnego przywozu, nie są już przeznaczone do powrotnego przywozu (art. 337 ust. 2 RW).

W powyższych przypadkach należy podać kurs waluty z dnia faktycznego przekroczenia granicy przez towar.

Zgłoszenie retrospektywne składane gdy po unieważnieniu zgłoszenia wywozowego, gdy w toku postępowania wyjaśniającego zostały przedstawione dowody alternatywne potwierdzające wyprowadzenie towaru – należy podać kurs waluty z dnia objęcia towarów procedurą wywozu na zgłoszeniu pierwotnym.

Przywóz

Dana ta odnosi się wyłącznie do kursu wymiany ustalonego z wyprzedzeniem, dotyczący ceny netto, płatności pośrednich, doliczeń i odliczeń itp., w drodze umowy między zainteresowanymi stronami. Pole to należy wypełnić w przypadku, gdy do wyliczania należności przyjmuje się elementy kalkulacyjne z daty innej niż data przyjęcia zgłoszenia do danej procedury.

Dotyczy to stałego umownego kursu wymiany. Strony transakcji umawiają się co do tego jaki kurs wymiany będzie miał zastosowanie przy jej rozliczeniu i płatności, która nastąpi w walucie kraju importu (przykładowo, polski importer zapłaci za dostawę w PLN, a nie w EUR czy USD). W takim przypadku nie stosuje się kursu wymiany z art. 53 ust. 1 lit. a) UKC (kursu NBP), a ustalony przez strony transakcji (sprzedającego i kupującego) stały kurs wymiany.

W zgłoszeniu przywozowym w Polsce ta dana nie ma zastosowania. 

14 10 000 000                             Metoda ustalania wartości (wyceny)

Stosując odpowiedni kod z części III Instrukcji należy podać zastosowaną metodę ustalania wartości.

14 11 000 000                             Preferencje

Przywóz

Dane te dotyczą informacji o ujęciu taryfowym towarów. Należy podać, nawet jeżeli nie wnioskowano o preferencyjne traktowanie taryfowe.

Wpisać odpowiedni kod z części III Instrukcji.

W przypadku, gdy zgłaszający wnioskuje o zastosowanie zwolnienia od cła pole to także podlega wypełnieniu poprzez wpisanie kodu „100” (rodzaj stosowanego zwolnienia od cła precyzowany jest przez zgłaszającego poprzez podanie kodu procedury dodatkowej np. „C14”). Należy przy tym pamiętać, iż w przypadku braku cła na podstawie zawartych przez Unię umów o unii celnej (są trzy takie umowy: z Turcją, San Marino i Andorą), w polu tym należy wpisać kod preferencji rozpoczynający się od cyfry „4”.

Pola tego nie należy wypełniać w przypadku wymiany handlowej pomiędzy częściami obszaru Unii, w których stosuje się przepisy dyrektywy Rady 2006/112/WE a częściami tego obszaru, w których przepisy te nie są stosowane, lub w handlu między częściami obszaru Unii, w których przepisy te nie są stosowane.

Informacje te podaje się wyłącznie w przypadku, gdy wniosek dotyczy stosowania procedury uszlachetniania czynnego lub uszlachetniania biernego, lub procedury końcowego przeznaczenia, a końcowe przeznaczenie wiąże się z przetwarzaniem towarów.

14 16 000 000                             Kwota opłat i podatków ogółem

W tym polu podaje się całkowitą kwotę ceł i podatków mającą zastosowanie w odniesieniu do danych towarów.

Jednakże obecnie brak przypadków uzasadniających wypełnianie tego pola.

14 17 000 000                             Wewnętrzna jednostka walutowa

Zgłoszenia dokonywane w państwach członkowskich, które w okresie przejściowym do wprowadzania EUR stwarzają przedsiębiorcom możliwość wyboru jednostki EUR w celu sporządzenia zgłoszenia celnego, muszą zawierać w tym polu wskaźnik jednostki walutowej, jednostki krajowej lub jednostki EUR.

Wywóz

Dana 1417 001 000 jest przeznaczony na okres przejściowy po dacie przyjęcia waluty EUR przez Polskę.

W zgłoszeniach składanych w państwach członkowskich, po wprowadzeniu EURO, państwa te dają przedsiębiorcom możliwość wyboru waluty do sporządzania zgłoszeń celnych, Tym samym zgłoszenia celne muszą zawierać wskaźnik stosowanej jednostki walutowej, krajowej lub EURO. W przypadku Polski zastosowanie ma obecnie wyłącznie kod PLN.

15 09 000 000                             Data przyjęcia – data wpisu do rejestru zgłaszającego

Przywóz i wywóz

Dane te są stosowane tylko w kontekście zgłoszenia uzupełniającego dotyczącego wpisu do rejestru zgłaszającego.

Należy podać datę wpisu towarów do rejestru zgłaszającego.

Zasady dotyczące daty wpisu do rejestru na przykładzie komunikatów importowych:

Zgodnie z art. 234 ust. 1 lit. a i b RW, posiadacz pozwolenia na złożenie zgłoszenia celnego w formie wpisu do rejestru zgłaszającego:

  1. przedstawia towary organom celnym, z wyjątkiem przypadków, do których ma zastosowanie art. 182 ust. 3 UKC i wpisuje datę powiadomienia o przedstawieniu do ewidencji;
  2. wpisuje do rejestru co najmniej dane zawarte w uproszczonym zgłoszeniu celnym i wszystkich dokumentach załączanych do zgłoszenia.

Posiadacz pozwolenia jest zobowiązany dokonać wpisu do rejestru:

  • w przypadku obowiązku przekazania powiadomienia (PWD-S) – najpóźniej w momencie odebranie komunikatu PW457 (informacja o przyjęciu przedstawienia towarów ujętych we wpisie do rejestru lub wpisu do rejestru wraz z powiadomieniem). Wpis do rejestru jest tożsamy ze zgłoszeniem celnym i wszystkie kontrole przeprowadzane przez organ przed zwolnieniem do procedury opierają się na danych wpisanych do rejestru.

Dopuszcza się również, żeby wpis został dokonany przed wysłaniem powiadomienia (komunikat PW433 – generowany na podstawie danych z wpisu) – w tym przypadku wpis traktowany jest jak przyjęte zgłoszenie celne w momencie odbioru komunikatu PW457 i powinien zostać uzupełniamy do tę datę. Mając na uwadze, że proces obsługi powiadomienia jest dosyć szybki – dokonanie wpisu do rejestru przed przekazaniem powiadomienia o przedstawieniu wydaje się dobrym rozwiązaniem, pod względem wypełniania obowiązków wynikających z realizacji procedury;

  • w przypadku zwolnienia z obowiązku przedstawienia towarów (zwolnienia z PW433) wpis powinien zostać dokonany w momencie, gdy towary mogą zostać objęte daną procedurą celną. W tym przypadku, towary uznaje się za zwolnione w momencie ich wpisania do rejestru zgłaszającego.

16 03 000 000                             Kraj przeznaczenia

Wywóz

Stosując odpowiedni kod, należy wpisać kraj, o którym wiadomo w chwili zwolnienia do procedury celnej, że towary zostaną do niego dostarczone.

Tranzyt

Stosując odpowiedni kod, należy wpisać ostatni kraj przeznaczenia towarów. Państwo ostatniego znanego miejsca przeznaczenia oznacza ostatnie państwo, o którym wiadomo w chwili zwolnienia do procedury celnej, że towary zostaną do niego dostarczone.

Przywóz

Stosując odpowiedni kod, należy podać kod państwa członkowskiego, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury celnej lub, w przypadku specjalnych obszarów podatkowych, w którym zostały dopuszczone do obrotu. Jednakże w przypadku gdy w chwili sporządzania zgłoszenia celnego wiadomo, iż towary zostaną wysłane do innego państwa członkowskiego po zwolnieniu, należy podać kod tego ostatniego państwa członkowskiego.

Jeżeli towary są przywożone w celu objęcia ich procedurą odprawy czasowej, państwem członkowskim przeznaczenia jest to państwo członkowskie, w którym towary te zostaną wykorzystane po raz pierwszy.

Jeżeli towary są przywożone w celu objęcia ich procedurą uszlachetniania czynnego, państwem członkowskim przeznaczenia jest to państwo członkowskie, w którym odbywa się pierwszy etap przetwarzania.

W przypadku formalności dotyczących dopuszczenia do obrotu, w tym końcowego przeznaczenia i wprowadzenia do obrotu krajowego, podać kod dla państwa członkowskiego Unii, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury celnej. Jednakże w przypadku gdy w chwili sporządzania zgłoszenia celnego wiadomo, iż towary zostaną wysłane do innego państwa członkowskiego po zwolnieniu, należy podać kod tego ostatniego państwa członkowskiego;

W przypadku formalności dotyczących składowania celnego podać kod dla państwa członkowskiego Unii, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury celnej.

Uwaga! W przypadku gdy procedurą wnioskowaną jest procedura „42” albo „63”, to jako kraj przeznaczenia nie może być wpisany kod PL (Polska).

16 04 000 000                             Region przeznaczenia

Przywóz

Stosując odpowiedni kod określony przez państwa członkowskie, podać region przeznaczenia towarów w państwie członkowskim.

16 06 000 000                             Kraj wysyłki

Tranzyt           

Należy wpisać odpowiedni kod unijny w celu wskazania państwa, z którego towary zostały pierwotnie wysłane.

Przywóz         

Jeżeli w państwie pośrednim nie miała miejsca ani transakcja handlowa (np. sprzedaż lub przetwarzanie), ani nie doszło do zatrzymania niezwiązanego z przewozem towarów, należy wpisać odpowiedni kod unijny w celu wskazania państwa, z którego towary zostały pierwotnie wysłane do państwa członkowskiego, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury celnej. Jeżeli takie zatrzymanie lub transakcja handlowa miały miejsce, należy podać ostatnie państwo pośrednie. Do celów niniejszego wymogu dotyczącego danych, zatrzymanie w celu umożliwienia konsolidacji towarów na trasie uznaje się za związane z transportem towarów.

Jeżeli w państwie pośrednim transportu w stosunku do towarów miały miejsce zatrzymania (zajęcia) lub inne czynności prawne (np. zajęcie dla potrzeb postępowania prokuratorskiego lub sądowego itp.) nie związane co do swej istoty z transportem, za kraj wysyłki uznaje się ostatni kraj pośredni transportu, w którym te czynności (zatrzymania) miały miejsce.

Przez zatrzymanie rozumie się każde czasowe (przejściowe) wstrzymanie transportu towarów, które miało miejsce w trakcie przewozu do miejsca ostatecznego przeznaczenia.

Natomiast przez czynność prawną (zdarzenie prawne) rozumie się każdą transakcję handlową lub czynność o podobnym charakterze, przewidzianą w prawie (np. sprzedaż, przetworzenie robocze).

Zatrzymanie lub czynność prawna zaistniała w państwie ostatecznego przeznaczenia nie prowadzi do zmiany kraju wywozu/wysyłki.

Zatrzymanie lub czynność prawna związane z transportem (które nie powodują zmiany kraju wywozu) to przykładowo zmiana środka transportu, czynności mające na celu zapewnienie, aby w trakcie transportu towary nie pogorszyły swojego stanu, czasowe składowanie czy doładunek na środek transportu.

16 07 000 000                             Kraj wywozu

Wpisać odpowiedni kod unijny mający zastosowanie do państwa członkowskiego, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury.

Jednakże w przypadku gdy wiadomo, że towary zostały przywiezione z innego państwa członkowskiego do państwa członkowskiego, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury celnej, należy zaznaczyć to drugie państwo członkowskie, pod warunkiem że: (i) towary zostały stamtąd przywiezione tylko w celu wywozu; (ii) eksporter nie ma siedziby w państwie członkowskim, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury celnej oraz (iii) wprowadzenie do państwa członkowskiego, w którym towary znajdują się w chwili zwolnienia do procedury celnej nie ma charakteru wewnątrzunijnego nabycia towarów lub transakcji traktowanej jako takie nabycie, o których mowa w dyrektywie Rady 2006/112/WE. Jednakże jeżeli towary są wywożone po zakończeniu procedury uszlachetniania czynnego, należy wskazać państwo członkowskie, w którym odbywał się ostatni etap przetwarzania.

16 08 000 000                             Kraj pochodzenia

Wpisać odpowiedni kod unijny dotyczący kraju niepreferencyjnego pochodzenia, jak określono w tytule II rozdział 2 UKC.

Jeżeli dowód pochodzenia odnosi się do grupy krajów, należy użyć numerycznych kodów identyfikacyjnych określonych w zintegrowanej taryfie ustanowionej zgodnie z art. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87.

Informacja o kraju pochodzenia jest wymagana w przypadku gdy:

a)           nie stosuje się traktowania preferencyjnego, lub

b)           kraj niepreferencyjnego pochodzenia jest inny niż kraj preferencyjnego pochodzenia,

c)           podano kod kraju preferencyjnego pochodzenia w postaci 4-cyfrowego kodu grupy krajów, to wymagane jest podanie kodu faktycznego kraju pochodzenia.

Podanie kraju pochodzenia niepreferencyjnego oraz kraju preferencyjnego pochodzenia będzie miało miejsce, jeżeli zgłaszający będzie deklarował pochodzenie preferencyjne, a jednocześnie kraj niepreferencyjnego pochodzenia będzie inny niż kraj preferencyjnego pochodzenia.

Podanie kraju preferencyjnego pochodzenia jest wymagane, jeżeli jest deklarowane pochodzenie preferencyjne. Jeżeli kraj niepreferencyjnego pochodzenia jest taki sam, nie należy podawać kraju pochodzenia. Podanie kraju pochodzenia jest wymagane, gdy nie jest deklarowane pochodzenie preferencyjne.

Uwaga:

  • podanie kraju pochodzenia jest obligatoryjne, jeżeli kod preferencji zaczyna się od 1 i 4;
  • podanie kraju preferencyjnego pochodzenia jest obligatoryjne, jeżeli kod preferencji zaczyna się od 2 i 3.

Wywóz

Pole należy wypełnić obowiązkowo w przypadku, gdy przedmiotem procedury wywozu są towary rolne objęte refundacjami eksportowymi, a także w przypadku składowania w składzie celnym towarów objętych systemem prefinansowania i przeznaczonych do wywozu.

W pozostałych przypadkach pole to jest fakultatywne dla zgłaszającego.

16 09 000 000                             Kraj preferencyjnego pochodzenia

Jeżeli w 14 11 000 000 Preferencje wymagane jest zaznaczenie traktowania preferencyjnego opartego na pochodzeniu towarów, należy podać kraj lub region/grupę krajów preferencyjnego pochodzenia.

W tym elemencie danych należy wprowadzić informacje o kraju preferencyjnego pochodzenia. Reguły preferencyjnego pochodzenia są określone w umowach dwustronnych lub wielostronnych, które UE zawarła z państwami trzecimi lub grupami państw trzecich. Kraj preferencyjnego pochodzenia może być inny niż kraj niepreferencyjnego pochodzenia. Kraj preferencyjnego pochodzenia stanowi podstawę preferencyjnego traktowania przewidzianego w umowie dwustronnej lub wielostronnej, którą UE zawarła z danym państwem trzecim lub grupą państw trzecich.

16 10 000 000                             Region wysyłki

Wywóz

Stosując odpowiedni kod określony przez państwa członkowskie, należy podać region wysyłki lub produkcji danych towarów na terytorium danego państwa członkowskiego.

16 12 000 000                             Kraje przejazdu przesyłki

Tranzyt

Określenie we właściwej kolejności przebiegu trasy przesyłki z miejsca wyjścia do przeznaczenia, włączając kraje wyjścia i przeznaczenia.

16 12 020 000                             Kraj – kod kraju przejazdu przesyłki

Należy podać odpowiednie kody krajów we właściwej kolejności przebiegu trasy przesyłki.

16 13 000 000                             Miejsce załadunku

Wszystkie odpowiednie kolumny tabeli wymogów dotyczących danych:

Nazwa portu morskiego, portu lotniczego, terminalu towarowego, stacji kolejowej lub innego miejsca, w którym towary zostały załadowane na środek transportu użyty do przewozu, z podaniem także nazwy państwa, w którym znajduje się to miejsce. W miarę możliwości należy podać zakodowane informacje określające lokalizację. W przypadku braku dostępnych kodów UN/LOCODE dla danej lokalizacji należy podać kod państwa, a następnie nazwę tej lokalizacji z możliwie największą dokładnością.

16 15 000 000                             Lokalizacja towarów

Stosując odpowiednie kody z części III Instrukcji, należy podać miejsce, w którym towary mogą zostać poddane badaniu. Lokalizacja ta musi być podana wystarczająco dokładnie, aby umożliwić organom celnym przeprowadzenie bezpośredniej kontroli towarów.

Tylko jeden rodzaj lokalizacji może być wykorzystywany w tym samym czasie, czyli z podanych niżej dostępnych danych dla potrzeb lokalizacji należy wybrać jeden właściwy w danym przypadku do wskazania miejsca przedstawienia towarów.

W sytuacji, gdy towar zgłaszany jest w urzędzie (oddziale) należy wpisać tylko kod urzędu (oddziału) poprzedzony symbolem PL.

W przypadku zgłoszenia typu B i D (zgłoszenie przed przedstawieniem towaru) dana ta jest opcjonalna – dana ta jest dopiero wymagalna dla komunikatu o przedstawieniu towaru.

16 15 045 000                             Rodzaj – kod lokalizacji

Należy podać odpowiedni kod z części III Instrukcji określony dla danego rodzaju lokalizacji.

W przypadku przedstawienia towaru w miejscu wyznaczonym w celu jednorazowego dokonania czynności należy podać dla rodzaju lokalizacji kod A, identyfikator lokalizacji Z oraz adres.

W przypadku przedstawienia towaru w miejscu uznanym w celu jednorazowego dokonania czynności (miejsca te nie posiadają numeru własnego), należy podać rodzaj lokalizacji – kod C (miejsce uznane), identyfikator lokalizacji Z oraz adres.

W przypadku przedstawienia towaru w miejscu uznanym należy podać kod C, identyfikator lokalizacji Y oraz numer pozwolenia.

W przypadku przedstawienia towaru w miejscu wyznaczonym należy podać kod A, identyfikator lokalizacji Y oraz numer nadany temu miejscu przez organ celny.

16 15 046 000                             Kwalifikator oznaczenia lokalizacji

Należy wpisać właściwy kod z części III Instrukcji dla identyfikacji lokalizacji. W oparciu o zastosowany kwalifikator podaje się jedynie odpowiedni identyfikator.

16 15 036 000                             UN/LOCODE dla oznaczenia lokalizacji

Należy zastosować kody określone w wykazie kodów według państw UN/LOCODE.

16 15 047 000                             Urząd celny dla lokalizacji

Należy wpisać odpowiedni kod urzędu celnego, w którym towary są dostępne do dalszej kontroli celnej.

16 15 047 001                             Numer referencyjny

Stosując odpowiedni kod, należy podać numer referencyjny urzędu celnego, w którym towary są dostępne do dalszej kontroli celnej.

16 15 048 000                             GNSS

Należy podać odpowiednie współrzędne z globalnego systemu nawigacji satelitarnej (GNSS) miejsca, w którym towary są dostępne.

16 15 048 049                             Szerokość geograficzna

Podać szerokość geograficzną miejsca, w którym towary są dostępne.

16 15 048 050                             Długość geograficzna

Podać długość geograficzną miejsca, w którym towary są dostępne.

16 15 051 000                             Przedsiębiorca

Należy podać numer identyfikacyjny przedsiębiorcy, w którego obiektach towary mogą zostać objęte kontrolą.

16 15 051 017                             Numer identyfikacyjny EORI

Należy podać numer EORI posiadacza pozwolenia na miejsca w których towar może być przedstawiony.

W Polsce dana ta nie będzie miała zastosowania ponieważ w przypadku pozwoleń należy zawsze podać numer pozwolenia.

16 15 052 000                             Numer pozwolenia

Należy podać numer pozwolenia w odniesieniu do danej lokalizacji.

Jeżeli dla kodu lokalizacji wskazane zostało pozwolenie, to zawsze należy podać numer pozwolenia.

16 15 053 000                             Dodatkowy identyfikator

W przypadku większej liczby obiektów należy w celu doprecyzowania lokalizacji w odniesieniu do numeru EORI lub pozwolenia podać odpowiedni kod, jeżeli jest on dostępny.

16 15 018 000                             Adres:

Podać dane adresowe dla miejsca przedstawienia towarów.

16 15 018 019                             Ulica i numer domu

Należy podać nazwę ulicy i numer domu.

16 15 018 021                             Kod pocztowy

Należy podać odpowiedni kod pocztowy danych adresowych.

16 15 018 022                             Miejscowość

Należy podać nazwę miejscowości z adresu strony.

16 15 018 020                             Państwo

Podać kod kraju.

16 15 081 000                             Adres pocztowy

Podklasa ta może być użyta, jeżeli możliwe jest określenie lokalizacji towarów przy pomocy kodu pocztowego uzupełnionego w razie potrzeby numerem domu.

16 15 081 021                             Kod pocztowy

Należy podać odpowiedni kod danej lokalizacji towarów.

16 15 081 025                             Numer domu

Należy podać numer domu danej lokalizacji towarów.

16 15 081 020                             Państwo

Podać kod kraju.

16 15 074 000                             Osoba wyznaczona do kontaktów z organem celnym dla potrzeb lokalizacji

Tylko w wywozie i tranzycie.

16 15 074 016                             Imię i nazwisko

Należy podać imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za kontakty.

16 15 074 075                             Numer telefonu

Należy podać numer telefonu osoby odpowiedzialnej za kontakty.

16 15 074 076                             Adres e-mail

Należy podać adres poczty elektronicznej osoby odpowiedzialnej za kontakty.

16 17 000 000                             Wiążąca trasa przewozu

Tranzyt

Stosując odpowiednie kody, należy wskazać, czy zastosowano wiążącą trasę przewozu.

Wiążąca trasa przewozu to wyznaczona przez urząd celny trasa, zgodnie z którą towary mają zostać przemieszczone z urzędu celnego wyjścia do urzędu celnego przeznaczenia.

17 01 000 000                             Urząd celny wyprowadzenia

Wywóz

Przy użyciu odpowiedniego kodu określonego w części III Instrukcji, podać należy urząd celny, przez który, jak przewiduje się, towary mają opuścić obszar celny Unii.

17 01 001 000                             Numer referencyjny urzędu wprowadzenia

Stosując odpowiedni kod należy podać urząd celny przez który dane towary powinny opuścić obszar celny Unii albo obszar podatkowy.

17 02 000 000                             Urząd celny wywozu

Wywóz

17 02 001 000                             Numer referencyjny urzędu wywozu

Stosując odpowiedni kod, należy podać numer referencyjny urzędu, w którym dokonywane są formalności wywozowe.

17 03 000 000                             Urząd celny wyjścia

Tranzyt

17 03 001 000                             Numer referencyjny urzędu wyjścia

Stosując odpowiedni kod, należy podać numer referencyjny urzędu, w którym rozpocznie się unijna procedura tranzytowa.

17 04 000 000                             Urząd celny tranzytowy

Wypełnia się tylko w tranzycie unijnym.

17 04 001 000                             Numer referencyjny urzędu tranzytowego

Stosując odpowiedni kod, należy podać numer referencyjny przedmiotowego urzędu celnego.

17 05 000 000                             Urząd celny przeznaczenia

Tranzyt

Przy użyciu odpowiedniego kodu określonego w części III Instrukcji, podać należy urząd celny, w którym towary mają być przedstawione, celem zakończenia procedury tranzytu.

17 05 001 000                             Numer referencyjny urzędu przeznaczenia

Stosując odpowiedni kod, należy podać numer referencyjny urzędu, w którym zostanie zakończona unijna procedura tranzytowa.

17 06 000 000                             Urząd celny wyprowadzenia tranzytu

Tranzyt

17 06 001 000                             Numer referencyjny

Dane te stosowane są w przypadku, gdy zgłoszenie tranzytowe zawiera dane wywozowej deklaracji skróconej, a operacja tranzytowa nie następuje po wywozie. Należy wpisać kod przewidywanego urzędu celnego, w którym przesyłka tranzytowa opuszcza obszar bezpieczeństwa i ochrony. Stosując odpowiedni kod, należy podać numer referencyjny właściwego urzędu.

17 09 000 000                             Urząd celny przedstawienia

Stosowane w przywozie i wywozie.

17 09 001 000                             Numer referencyjny urzędu przedstawienia

Stosując odpowiedni kod, należy podać urząd celny, w którym towary zostały przedstawione do celów objęcia ich procedurą celną lub procedurą czasowego składowania.

17 10 000 000                             Kontrolny urząd celny

Dana stosowana w przywozie i wywozie.

Wywóz

W wywozie na potrzeby procedur specjalnych urząd celny kontrolny = urzędowi celnemu wywozu

17 10 001 000                             Numer referencyjny urzędu kontrolnego

Stosując odpowiedni kod, należy podać urząd celny do kontroli procedury wskazany w odpowiednim pozwoleniu.

18 01 000 000                             Masa netto

Podać masę netto, wyrażoną w kg, towarów opisanych w odpowiednim polu zgłoszenia dotyczącym danej pozycji towarowej. Masę netto stanowi masa towaru bez jakiegokolwiek opakowania.

"Opakowanie" oznacza materiały i części składowe stosowane w każdej operacji pakowania do pakowania, przechowywania i ochrony artykułów lub substancji podczas transportu. Różnego rodzaju opakowania, których waga nie jest wliczana do masy netto (ze względu na fakt, że są one wykorzystywane wyłącznie do transportu). Określenie "opakowanie" obejmuje wszystkie używane artykuły, w szczególności uchwyty używane jako zewnętrzne lub wewnętrzne pokrycia towarów, uchwyty, na których towary są zwijane, zwijane lub mocowane, pojemniki (inne niż określone w konwencjach międzynarodowych) i pojemniki. Termin ten nie obejmuje środków transportu i artykułów wyposażenia transportowego, takich jak palety i kontenery towarowe.

Przykłady:

  1. Przedsiębiorstwo importuje 1 000 butelek wina. Każda butelka wina waży 1,25 kg, a wino w każdej butelce 0,75 kg. Cyfrę 750 należy wprowadzić w elemencie danych 18 01 000 000.
  2. Przykłady reguł zaokrąglania
  • Masa netto przedmiotowych towarów wynosi 600000000 kg, "60000000" należy wskazać w danej 18 01 000 000
  • Masa netto towarów wynosi 120,675123 kg, "121" należy podać w elemencie 18 01 000 000
  • Masa netto rozpatrywanych towarów wynosi 0,0368 kg, "0,0368" należy wskazać w elemencie 18 01 000 000

Jeżeli masa netto przekraczająca 1 kg zawiera część jednostki (kg), to może ona być zaokrąglona w następujący sposób:

— od 0,001 do 0,499: zaokrąglona w dół do najbliższego kg,

— od 0,5 do 0,999: zaokrąglona w górę do najbliższego kg.

Masę netto poniżej 1 kg należy wpisać jako „0”, po którym następuje liczba miejsc po przecinku do 6, odrzucając wszystkie „0” na końcu ilości (na przykład 0,123 dla przesyłki o masie 123 gramów, 0,00304 dla przesyłki o masie 3 gramów i 40 miligramów lub 0,000654 dla przesyłki o masie 654 miligramów).

Przywóz

W przypadku procedury dopuszczenia do obrotu podanie tych danych nie jest obowiązkowe jeżeli przedmiotem zgłoszenia są towary korzystające ze całkowitego zwolnienia z należności przywozowych, chyba że przypadki szczególne opisane w części IV-VI Instrukcji stanowią inaczej

Uwaga! W przypadku ropy naftowej na masę netto składa się masa brutto pomniejszona o balast.

W przypadku transportu przesyłowego ropy naftowej tarą jest balast, a nie opakowanie towaru, które z uwagi na specyfikę obrotu towarowego, nie występuje.

18 02 000 000                             Jednostki uzupełniające

W stosownych przypadkach należy podać ilość danej pozycji wyrażoną w jednostkach ustanowionych w prawodawstwie unijnym, zgodnie z TARIC.

Przywóz

Należy podać ilość towaru, wyrażoną w jednostce miary umieszczonej przy danym kodzie w taryfie celnej. Wartość podawaną w tym polu należy wyrazić z dokładnością do trzech miejsc po przecinku, przy czym w sytuacjach, gdy wynikiem obliczeń są wartości matematyczne mniejsze niż 0,001, należy podać „0,001”. Wartości całkowitych nie uzupełnia się po przecinku zerami.

Pola nie należy wypełniać, jeżeli danej pozycji taryfowej nie przypisano w taryfie celnej uzupełniającej jednostki miary.

18 04 000 000                             Masa brutto

Masa brutto towarów to ciężar (masa) towarów wraz z opakowaniem, z wyjątkiem materiału transportowego przewoźnika potrzebnego do zgłoszenia. Jeżeli masa brutto przekraczająca 1 kg zawiera część jednostki (kg) to może ona być zaokrąglona w następujący sposób:

— od 0,001 do 0,499: zaokrąglona w dół do najbliższego kg,

— od 0,5 do 0,999: zaokrąglona w górę do najbliższego kg.

Masę brutto poniżej 1 kg należy wpisać jako „0”, po którym następuje liczba miejsc po przecinku do 6, odrzucając wszystkie „0” na końcu ilości (na przykład 0,123 dla przesyłki o masie 123 gramów, 0,00304 dla przesyłki o masie 3 gramów i 40 miligramów lub 0,000654 dla przesyłki o masie 654 miligramów).

Należy podać masę brutto, wyrażoną w kilogramach, towarów opisanych w odpowiednim polu zgłoszenia odnoszącym się do pozycji towarowej. Jeżeli masa palet jest uwzględniona w dokumentach przewozowych, masa palet musi również zostać uwzględniona przy obliczaniu masy brutto, z wyjątkiem następujących przypadków:

a) palety stanowią odrębną pozycję w zgłoszeniu celnym;

b) stawka cła dla danej pozycji opiera się na masie brutto lub kontyngent towarowy dla danej pozycji opiera się na jednostkach miary „masy brutto”.

Należy podać masę brutto, wyrażoną w kilogramach, towarów opisanych w odpowiednim polu zgłoszenia odnoszącym się do pozycji towarowej. Jeżeli zgłoszenie obejmuje kilka pozycji towarowych, które dotyczą towarów, które są zapakowane razem w taki sposób, że niemożliwe jest określenie masy brutto towarów należących do każdej pozycji towarowej, całkowitą masę brutto należy podać na poziomie tytułu.

Uwaga! W przypadku ropy naftowej na masę brutto składają się:

  • masa ropy naftowej, oraz
  • balast, który stanowią: woda, sole kwasu solnego (chlorki) i zanieczyszczenia mechaniczne.

18 05 000 000                             Opis towarów

Opis towarów oznacza zwykły opis handlowy.

Z wyjątkiem towarów nieunijnych objętych procedurą składowania celnego w publicznym składzie celnym typu I, II lub III lub w prywatnym składzie celnym, opis ten musi być wystarczająco dokładny, aby umożliwić niezwłoczną i jednoznaczną identyfikację i klasyfikację towarów.

Jeżeli zgłaszający podaje w zgłoszeniu kod CUS w odniesieniu do substancji i preparatów chemicznych, państwa członkowskie mogą odstąpić od wymogu podawania dokładnego opisu towarów.

Uwaga! W przypadku zgłaszania towarów klasyfikowanych, zwłaszcza do działów: 2-4, 7-13, 15, 16-24, 25-27, 28-38, 39-40, 41-43, 44-46, 47-48, 50-63, 64-67, 68-70, 71, 72-76, 78-81 Taryfy celnej, zgłaszający powinien być w posiadaniu certyfikatu wystawionego przez producenta lub uprawnioną do tego placówkę badawczą, jeżeli dokument taki jest niezbędny do ustalenia i potwierdzenia klasyfikacji taryfowej towaru. Certyfikat ten powinien zawierać skład chemiczny i surowcowy towaru (do 100%) oraz informacje wymagane uwagami do poszczególnych działów Taryfy celnej. Należy wpisać kod dokumentu 5DK7. Wymóg podawania dokładnego opisu towaru umożliwiającego dokonanie jednoznacznej identyfikacji i klasyfikacji towaru nie oznacza, że zgłaszający skopiuje brzmienie danego kodu z Taryfy celnej, gdyż opis towaru powinien odzwierciedlać opis towaru zawartego w certyfikacie.

W przypadku tranzytu – dla elektronicznego dokumentu przewozowego jako zgłoszenia celnego w transporcie lotniczym i morskim - należy zamieścić prosty opis, na tyle dokładny, aby umożliwił służbom celnym identyfikację towarów.

Wykaz zbyt ogólnych sformułowań (określeń), których nie powinno się używać w opisie towaru sporządzanym na potrzeby zgłoszenia celnego

Określenia zbyt ogólne

–             produkty rolne

–             przesyłki z pomocą humanitarną

–             zwierzęta

–             odzież

–             urządzenia elektryczne (kuchenne)

–             części samochodowe

–             zakrętki (także korki, nasadki, zatyczki, nakrętki, kapsle)

–             chemikalia, substancje niebezpieczne

–             chemikalia, substancje nieszkodliwe

–             produkty czyszczące

–             przesyłka zbiorcza

–             artykuły szkolne

–             sprzęt elektroniczny

–             sprzęt

–             fracht wszelkiego rodzaju

–             środki spożywcze

–             ładunek drobnicowy

–             upominki

–             artykuły gospodarstwa domowego

–             produkty przemysłowe

–             żelazo i stal

–             towary sektora technologii informatycznych

–             wyroby skórzane

–             części maszyn

–             maszyneria

–             maszyny

–             olej

–             ruda

–             części

–             rzeczy osobiste

–             rury

–             rośliny

–             wyroby z tworzyw sztucznych

–             poliuretan

–             paliwo napędowe

–             wyroby gumowe

–             pręt

–             „Brak danych” – zapis z konosamentu, za pomocą którego przewoźnik deklaruje, że odpowiada za ilość opakowań, lecz nie zna ich zawartości (ang. „Said to Contain”)

–             artykuły sanitarne

–             odpady

–             części zamienne

–             tkaniny

–             narzędzia

–             zabawki

–             towary różne

–             pojazdy

–             broń

–             drut

–             artykuły z drewna

Uwaga! Wykaz ten ma charakter przykładowy i dynamiczny (może być stopniowo uzupełniany).

18 06 000 000                             Opakowanie

Dane te odnoszą się do szczegółowych informacji dotyczących opakowania towarów objętych zgłoszeniem lub powiadomieniem.

Należy podać kod typu opakowania najmniejszej zewnętrznej jednostki opakowaniowej zgodnie z zaleceniem (rekomendacją) nr 21 EKG (Europejska Komisja Gospodarcza) ONZ (UNECE - United Nations Economic Commission for Europe).

Najmniejsze opakowanie zewnętrzne definiuje się jako takie, w które towary są zapakowane w taki sposób, że nie można ich podzielić bez uprzedniego rozpięcia opakowania.

Jeśli towar jest zapakowany w kilka opakowań różnego typu, element danych można powtórzyć do 99 razy.

Przykłady:

  • CT (karton)
  • NE (bez opakowania lub bez opakowania)
  • VO (masa, duże cząstki)

18 06 003 000                             Rodzaj opakowań

Kod określający typ opakowania.

18 06 004 000                             Liczba opakowań

Całkowita liczba opakowań w oparciu o najmniejszą jednostkę opakowania zewnętrznego. Jest to liczba poszczególnych pozycji zapakowanych w sposób niepozwalający na ich podział bez uprzedniego rozpakowania lub liczba sztuk w przypadku towarów nieopakowanych. Informacji nie podaje się dla towarów masowych.

Całkowitą liczbę opakowań w danym zgłoszeniu oblicza się poprzez zsumowanie całej liczby opakowań w zgłoszeniu i dodanie wartości 1 dla każdej pozycji zgłoszonej jako luzem. Jeżeli towar jest zapakowany w taki sposób, że towary należące do więcej niż jednej pozycji towarowej są pakowane razem, to na jednej pozycji towarowej wprowadza się rzeczywistą liczbę tych opakowań, a dla pozostałych towarów liczba tych opakowań wynosi 0.

Przykład:

Zgłoszenie składa się z 3 pozycji towarów z następującymi danymi dla opakowania:

  • pozycja zgłoszenia 1 – 56 NE
  • pozycja zgłoszenia 2 – 13 CT
  • pozycja zgłoszenia 3 – 2 DR

Całkowita liczba paczek to: 56 + 13 + 2 +1 = 72

Informacji tej nie podaje się, jeżeli towary są luzem.

Jeżeli towary są pakowane w taki sposób, że towary należące do więcej niż jednego towaru są pakowane razem, to na jednym towarze wprowadzana jest rzeczywista liczba tych towarów, a dla pozostałych towarów liczba tych towarów wynosi 0.

Przykład:

Towar 1 i 2 pakowany jest razem w 16 kartonów, a towar 3 pakowany jest w 10 kartonów, nie zawierających produktów z pozycji 1 i 2.

Zgłoszenie składa się z 3 pozycji towarów z następującymi danymi dla opakowania:

  • pozycja zgłoszenia 1 – 16 CT
  • pozycja zgłoszenia 2 – 0 CT
  • pozycja zgłoszenia 3 – 10 CT

18 06 054 000                             Oznaczenia przesyłek

Dowolny opis oznaczeń i numerów jednostek transportowych lub opakowań.

W zgłoszeniach uproszczonych informacja ta podawana jest tylko dla towarów opakowanych, w stosownych przypadkach. W przypadku towarów przewożonych w kontenerach, numer kontenera może zastąpić oznaczenia przesyłek, jednak przedsiębiorca może podać oznaczenia przesyłek, jeżeli są one dostępne. Niepowtarzalny numer referencyjny przesyłki (UCR) lub odniesienia w dokumencie przewozowym pozwalające na jednoznaczną identyfikację wszystkich opakowań w przesyłce mogą zastąpić oznaczenia przesyłek.

18 07 000 000                             Towary niebezpieczne

Tranzyt

Informacje o towarach niebezpiecznych mogą być podawane tylko w zgłoszeniu do procedury tranzytu i jest to fakultatywne dla zgłaszającego.

18 07 055 000                             Numer UN (numer ONZ) towarów niebezpiecznych

Kod ONZ dla towarów niebezpiecznych (UNDG) to numer seryjny nadawany w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych substancjom lub produktom wpisanym na listę najczęściej przewożonych towarów niebezpiecznych.

18 08 000 000                             Kod CUS

Należy podać Numer CUS (Customs Union and Statistics), który jest identyfikatorem nadawanym w ramach Europejskiego spisu celnego substancji chemicznych (ECICS).

Numer CUS (Customs Union and Statistics) jest identyfikatorem nadawanym w ramach Europejskiego spisu celnego substancji chemicznych (ECICS), głównie substancjom i preparatom chemicznym. Zgłaszający może podać ten kod na zasadzie dobrowolności, w przypadku gdy w odniesieniu do danych towarów nie istnieje żaden środek określony w prawodawstwie Unii, zgodnie z TARIC, tj. gdy podanie tego kodu stanowiłoby mniejsze obciążenie niż pełny opis tekstowy produktu.

Jednakże należy podać kod CUS w przypadku zgłoszenie do wywozu lub powrotnego wywozu (kolumna B1) oraz dopuszczenia do obrotu (kolumna H1), czyli z wyłączeniem procedur specjalnych i terytoriów podatkowych - w przypadku gdy towary objęte są środkiem określonym w prawodawstwie Unii, zgodnie z w TARIC, powiązanym z kodem CUS.

18 09 000 000                             Kod towaru

Klasyfikacja taryfowa towarów w Unii Europejskiej (UE) odbywa się zgodnie z Rozporządzeniem nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Nomenklatura scalona (CN).

Bazy danych

EBTI https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/ebti/ebti_consultation.jsp?Lang=en

TARIC https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=en

i ECICS https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/ecics/chemicalsubstance_consultation.jsp?Lang=en

mogą być wykorzystywane jako wsparcie klasyfikacji.

Do zakresu danej „Kod towaru” należy:

  1. kod podpozycji systemu zharmonizowanego (kod HS – 6 cyfr),
  2. kod Nomenklatury Scalonej (kod CN – 2 cyfry),
  3. kod TARIC (2 cyfry),
  4. dodatkowy kod TARIC (4 znaki)
  5. dodatkowy kod krajowy (4 znaki)

Wywóz, tranzyt i przywóz

Należy podać numer kodu towaru odpowiadający danej pozycji.

Tranzyt

Jeśli jest to wymagane, należy użyć co najmniej kodu podpozycji systemu zharmonizowanego.

18 09 056 000                             Kod podpozycji systemu zharmonizowanego

Należy podać kod podpozycji systemu zharmonizowanego.

18 09 057 000                             Kod Nomenklatury scalonej

Należy podać dwie dodatkowe cyfry kodu Nomenklatury scalonej.

18 09 058 000                             Kod TARIC

Należy podać podpozycję TARIC odpowiadającą danej pozycji.

18 09 059 000                             Dodatkowy kod TARIC

Należy wpisać dodatkowy(-e) kod(-y) TARIC odpowiadający(-e) danej pozycji.

18 09 060 000                             Dodatkowy kod krajowy dla kodu towarowego

Należy wpisać dodatkowy(-e) kod(-y) krajowy(-e) odpowiadający(-e) danej pozycji.​​​​

19 01 000 000                             Oznaczenie kontenera

Ten element danych służy do odnotowania, że towar jest zapakowany w kontener jako środek transportu. Pojęcie kontenera w tym kontekście odnosi się wyłącznie do kontenerów, które są wykorzystywane w transporcie intermodalnym w transporcie drogowym, kolejowym i morskim i są czasami określane również jako kontenery morskie. Kontenery mają zwykle wymiary 20, 40 lub 45 stóp długości, ale używane są również inne wymiary, choć rzadko.

Pojęcie wskaźnika kontenera nie odnosi się do kontenerów wykorzystywanych wyłącznie w transporcie lotniczym, ponieważ nie są one wykorzystywane intermodalnie.

Jeżeli dla "Wskaźnika kontenera" (19 01 000 000) deklarowana wartość wynosi "1" (Towary przewożone w kontenerach), wówczas "Numer identyfikacyjny kontenera" (19 07 063 000) stosuje się również w pozycji "Środki transportu" (19 07 000 000).

Wywóz i tranzyt

Należy podać przewidywane dane przy przekraczaniu zewnętrznej granicy Unii, w oparciu o informacje dostępne w chwili dopełnienia formalności wywozowych lub tranzytowych, stosując odpowiedni kod Unii.

Przywóz

Należy podać dane z chwili przekraczania granicy zewnętrznej Unii, używając odpowiedniego kodu Unii.

19 02 000 000                             Numer referencyjny przewozu w tranzycie

Tranzyt

Oznaczenie przewozu dokonywanego za pomocą środka transportu, np. numer rejsu, numer lotu IATA lub numer przejazdu, o ile ma to zastosowanie. W przypadku transportu lotniczego w sytuacjach, gdy przewoźnik eksploatujący statek powietrzny przewozi towary w ramach umowy o wspólnej obsłudze połączenia lub podobnej umowy z partnerami, stosowane są numery lotu partnerów.

19 03 000 000                             Rodzaj transportu na granicy

Wywóz i tranzyt

Stosując odpowiedni kod z części III Instrukcji, należy podać rodzaj transportu odpowiadający aktywnemu środkowi transportu, który według oczekiwań będzie użyty przy wyprowadzeniu z obszaru celnego Unii lub z danego obszaru podatkowego.

Przywóz         

Stosując odpowiedni kod z części III Instrukcji, podać rodzaj transportu odpowiadający aktywnemu środkowi transportu, za pomocą którego towary zostały wprowadzone na obszar celny Unii lub na dany obszar podatkowy.

19 04 000 000                             Rodzaj transportu wewnętrznego

Wywóz i tranzyt

Stosując odpowiedni kod z części III Instrukcji należy podać rodzaj transportu przy wyjściu.

Pola nie wypełnia się, gdy zgłoszenie wywozowe składane jest w punkcie opuszczania przez towar obszaru celnego Unii (unijny urząd graniczny przy wyjściu/wyprowadzeniu).

Przywóz         

Stosując odpowiedni kod z części III Instrukcji należy podać rodzaj transportu w chwili przybycia.

Pola nie wypełnia się, gdy formalności przywozowe dokonywane są w punkcie wprowadzenia towaru na obszar celny Unii (unijny urząd graniczny przy wejściu).

19 05 000 000                             Środek transportu przy wyjściu

19 05 061 000                             Rodzaj identyfikacji środka transportu przy wyjściu

Wywóz i tranzyt

Stosując odpowiedni kod z części III Instrukcji, należy podać rodzaj numeru identyfikacyjnego.

19 05 017 000                             Numer identyfikacyjny środka transportu przy wyjściu

Wywóz i tranzyt

Należy podać znaki środka transportu, na który towar jest bezpośrednio ładowany w chwili dokonywania formalności wywozowych lub tranzytowych (lub pojazdu napędzającego pozostałe, jeżeli istnieje kilka środków transportu). Jeżeli ciągnik i przyczepa posiadają różne numery rejestracyjne, podać numery obu – ciągnika i przyczepy wraz z przynależnością państwową ciągnika. W zależności od danego środka transportu można podać następujące szczegóły dotyczące oznaczenia:

Tabela 9 Środki transportu i metody ich identyfikacji

Środek transportu

Metoda identyfikacji

Transport morski i transport wodny śródlądowy

Numer identyfikacyjny statku IMO lub niepowtarzalny europejski numer identyfikacyjny statku (ENI) lub nazwa statku

Transport lotniczy

Numer i data lotu (w przypadku braku numeru lotu wpisać numer rejestracyjny samolotu)

Transport drogowy

Numer rejestracyjny pojazdu lub przyczepy

Transport kolejowy

Numer wagonu lub pociągu

Informacja ta podawana jest w postaci numeru identyfikacyjnego statku IMO lub jednolitego europejskiego numeru identyfikacyjnego statku (ENI) dla transportu drogą morską lub żeglugą śródlądową. W przypadku innych rodzajów transportu sposób identyfikacji jest identyczny z tym określonym w wymogach dotyczących danych w kolumnach B1, B2 i B3 tabeli. W przypadku gdy towary są przewożone ciągnikiem i przyczepą, należy wpisać numery rejestracyjne zarówno ciągnika jak i przyczepy. W przypadku gdy numer rejestracyjny ciągnika nie jest znany należy podać numer rejestracyjny przyczepy.

19 05 062 000                             Przynależność państwowa środka transportu przy wyjściu

Wywóz i tranzyt

Podać przynależność państwową środka transportu (lub pojazdu napędzającego pozostałe, jeżeli istnieje kilka środków transportu), na który towary są bezpośrednio załadowane w chwili dokonywania formalności wywozowych lub tranzytowych, w formie odpowiedniego kodu. Jeżeli przynależność państwowa ciągnika i przyczepy różni się, należy podać przynależność państwową ciągnika. W przypadku gdy towary są przewożone przez ciągnik i przyczepę, należy podać przynależność państwową zarówno ciągnika jak i przyczepy. W przypadku gdy przynależność państwowa ciągnika nie jest znana, należy podać przynależność państwową przyczepy.

19 06 000 000              Środek transportu przy przybyciu

Przywóz

Podać dane identyfikujące środek transportu – rodzaj i numery.

Danych tych nie trzeba podawać w przypadku, gdy formalności przywozowe dokonywane są w miejscu wprowadzenia na obszar celny Unii.

Nie ma zastosowania w przypadku przesyłek pocztowych ani stałych instalacji przesyłowych.

Dane te nie są obowiązkowe w przypadku składania zgłoszenia przed przedstawieniem towarów.

19 06 061 000                             Rodzaj identyfikacji środka transportu przy przybyciu

Stosując odpowiedni kod z części III Instrukcji, należy podać rodzaj numeru identyfikacyjnego.

19 06 017 000                             Numer identyfikacyjny środka transportu przy przybyciu

Przywóz         

Podać oznaczenie środka transportu, na który towar jest bezpośrednio załadowany w chwili przedstawienia w urzędzie celnym, w którym dopełniane są formalności. Jeżeli używany jest ciągnik z przyczepą o różnych numerach rejestracyjnych, podać numer rejestracyjny zarówno ciągnika jak i przyczepy. W zależności od danego środka transportu można podać następujące szczegóły dotyczące oznaczenia:

Tabela 10 Środki transportu i oznaczenia

Środek transportu

Metoda identyfikacji

Transport morski i transport wodny śródlądowy

Numer identyfikacyjny statku IMO lub niepowtarzalny europejski numer identyfikacyjny statku (ENI) lub nazwa statku

Transport lotniczy

Numer i data lotu (w przypadku braku numeru lotu wpisać numer rejestracyjny samolotu)

Transport drogowy

Numer rejestracyjny pojazdu lub przyczepy

Transport kolejowy

Numer wagonu lub pociągu

19 07 000 000                             Wyposażenie do transportu - kontenery

Dotyczy kontenerów.

19 07 044 000                             Odniesienie do towarów umieszczonych w kontenerze

Dla każdego kontenera należy podać numer(-y) pozycji towarowej(-ych) towarów przewożonych w tym kontenerze.

19 07 063 000                             Numer identyfikacyjny kontenera

Znaki (litery lub numery) identyfikujące kontener. W przypadku rodzajów transportu innych niż transport lotniczy kontener to specjalna skrzynia do przewozu ładunków, wzmocniona i przystosowana do piętrzenia, którą można przenosić w systemie poziomym i pionowym.

W przypadku transportu lotniczego kontenery to specjalne wzmocnione pojemniki, przystosowane do przewozu ładunków, które można przenosić w systemie poziomym i pionowym. W ramach tych danych nadwozia wymienne i naczepy używane do transportu drogowego i kolejowego są traktowane jako kontenery. W stosownych przypadkach, dla opakowań objętych normą ISO 6346, oprócz identyfikatora (numer kierunkowy) przyznanego przez Międzynarodowe biuro kontenerów i transportu intermodalnego (BIC) podaje się również numery identyfikacyjne kontenera. W odniesieniu do nadwozi wymiennych i naczep należy podać kod intermodalnych jednostek ładunkowych (IJŁ), wprowadzony europejską normą EN 13044.

19 08 000 000                             Aktywny środek transportu przekraczający granicę

Wywóz

Dane te są obowiązkowe, chyba że są one przewożone pocztą, wysyłane za pomocą stałych instalacji przesyłowych lub przewożone koleją -w przypadku transportu drogą pocztową, wysyłania za pomocą stałych urządzeń przesyłowych lub przewożenia koleją informacja ta nie jest wymagana.

Tranzyt

Należy podać oznakowanie aktywnego środka transportu przekraczającego zewnętrzną granicę Unii, w oparciu o informacje dostępne w momencie spełniania formalności.

Przy pomocy odpowiednich kodów określonych w części III Instrukcji, należy podać przynależność państwową (kraj rejestracji) aktywnego środka transportu przekraczającego zewnętrzną granicę Unii, w oparciu o informacje dostępne w momencie spełniania formalności.

W przypadku transportu kombinowanego lub, jeżeli wykorzystywanych jest kilka środków transportu, aktywnym środkiem transportu jest ten, który porusza cały zestaw. Na przykład w przypadku „samochodu ciężarowego na statku morskim” aktywnym środkiem transportu jest statek; w przypadku „ciągnika z naczepą” aktywnym środkiem transportu jest ciągnik.

W przypadku gdy towary przewożone są w jednostkach transportu intermodalnego, takich jak między innymi kontenery, nadwozia wymienne i naczepy, osoba uprawniona do korzystania z procedury tranzytu nie musi podawać tej informacji, jeżeli sytuacja logistyczna w punkcie wyjścia może uniemożliwić podanie identyfikacji i przynależności państwowej środka transportu w chwili dopuszczenia towarów do tranzytu. Jednostki transportu intermodalnego są opatrzone niepowtarzalnymi numerami identyfikacyjnymi, które są wskazane w danej 19 07 063 000 Numer identyfikacyjny kontenera.

Państwa członkowskie zwalniają z obowiązku przekazywania przedmiotowych informacji w ramach zgłoszenia tranzytowego złożonego w urzędzie celnym wyjścia w odniesieniu do środków transportu, na które towary są bezpośrednio załadowane w następujących przypadkach:

  • gdy sytuacja logistyczna uniemożliwia przekazanie danych, a osoba uprawniona do korzystania z procedury tranzytu posiada status AEOC oraz
  • gdy stosowne informacje mogą w razie potrzeby zostać ustalone przez organy celne za pośrednictwem ewidencji osoby uprawnionej do korzystania z procedury tranzytu.

Dane te nie są obowiązkowe w przypadku składania zgłoszenia przed przedstawieniem towarów.

Niestosowane, w przypadku gdy nie zgłoszono urzędu celnego tranzytowego (17 04 000 000).

Informacji tej nie podaje się, jeżeli jest ona taka sama jak środek transportu przy wyjściu (19 05 000 000).

Przywóz

W elemencie danych 19 08 000 000 podaje się wyłącznie jedną daną: 19 08 061 00 – przynależność państwową środka transportu (poniżej opis dla tej danej).

Nie ma zastosowania w przypadku przesyłek pocztowych, stałych instalacji przesyłowych ani kolei.

19 08 061 000              Rodzaj identyfikacji aktywnego środka transportu przekraczającego granicę

Wywóz i tranzyt

Stosując odpowiedni kod z części III Instrukcji, należy podać rodzaj numeru identyfikacyjnego.

19 08 017 000              Numer identyfikacyjny aktywnego środka transportu przekraczającego granicę

Wywóz i tranzyt

W przypadku kombinowanego transportu towarów lub w przypadku zastosowania kilku środków transportu aktywnym środkiem transportu jest ten, który napędza cały zestaw. Na przykład w przypadku ciężarówki na statku płynącym po morzu aktywnym środkiem transportu jest statek. W przypadku ciągnika i przyczepy aktywnym środkiem transportu jest ciągnik. W zależności od danego środka transportu podaje się następujące szczegóły dotyczące oznaczenia:

Tabela 11 Środki transportu i oznaczenia

Środek transportu

Metoda identyfikacji

Transport morski i transport wodny śródlądowy

Numer identyfikacyjny statku IMO lub niepowtarzalny europejski numer identyfikacyjny statku (ENI)

Transport lotniczy

Numer i data lotu (w przypadku braku numeru lotu wpisać numer rejestracyjny samolotu)

Transport drogowy

Numer rejestracyjny pojazdu lub przyczepy

Transport kolejowy

Numer wagonu

Przykład:

19 08 061 000 "Rodzaj identyfikacji": 30

19 08 017 000 "Numer identyfikacyjny":1WFZ267

19 08 062 000 "Przynależność państwowa": BE

19 08 061 000 "Rodzaj identyfikacji": 31

19 08 017 000 "Numer identyfikacyjny": WZ0403R

19 08 062 000 'Przynależność państwowa': PL

19 08 062 000              Przynależność państwowa aktywnego środka transportu przekraczającego granicę

Stosując odpowiedni kod, podać przynależność państwową aktywnego środka transportu przekraczającego zewnętrzną granicę Unii. W przypadku kombinowanego transportu towarów lub w przypadku zastosowania kilku środków transportu aktywnym środkiem transportu jest ten, który napędza cały zestaw. Na przykład w przypadku ciężarówki na statku płynącym po morzu aktywnym środkiem transportu jest statek. W przypadku ciągnika i przyczepy aktywnym środkiem transportu jest ciągnik.

19 10 000 000                             Zamknięcie celne

Tylko tranzyt

Przykłady:

  1. Tranzyt towarów z Niemiec do Turcji; towary są transportowane transportem drogowym. Pojazd ma jedną plombę (identyfikator CB2749081) nałożoną przez operatora, dlatego:
  • 19 10 068 000 "Liczba plomb": 1
  • 19 10 015 000 "Identyfikator": CB2749081
  1. Tranzyt towarów z Niemiec do Turcji; towary są transportowane transportem drogowym. Operator umieszcza na pojeździe dwie plomby. Identyfikatory pieczęci są zatem 657805 i 657845,
  • 19 10 068 000 'Liczba plomb': 2
  • 19 10 015 000 "Identyfikator": 657805
  • 19 10 015 000 "Identyfikator": 657845
  1. Tranzyt towarów z Polski transportem drogowym; na pojazd/opakowania nałożone dwa zamknięcia z użyciem plomby PL1234:
  • 19 10 068 000 "Liczba plomb": 2
  • 19 10 015 000 "Identyfikator1": PLUC1234_1
  • 19 10 015 000 "Identyfikator2": PLUC1234_2

19 10 068 000                             Liczba zamknięć celnych

Należy wpisać liczbę zamknięć celnych nałożonych na wyposażenie służące do transportu, w stosownych przypadkach.

19 10 015 000                             Identyfikator zamknięć celnych

Podaje się w przypadku, gdy zgłoszenie składa osobą posiadająca uprawnienie do nakładania zamknięć na podstawie pozwolenia.

99 01 000 000                             Numer porządkowy kontyngentu

Kontyngent taryfowy to dowolna z góry ustalona wartość lub ilość danych towarów, która może być przywożona w określonym czasie z obniżoną lub zawieszoną stawką celną, i po przekroczeniu której każda dodatkowa ilość tych towarów może być przywieziona po uiszczeniu normalnych należności celnych.

Baza danych Komisji (https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/quota_consultation.jsp?Lang=en) dotycząca kontyngentów taryfowych umożliwia śledzenie ogólnego wykorzystania przez UE obowiązujących kontyngentów przywozowych na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy" przyznanych produktom pochodzącym z niektórych państw trzecich. Wyświetlane są w nim salda każdego kontyngentu taryfowego obowiązującego w roku bieżącym i w roku ubiegłym. Wskazuje również datę wyczerpania danego kontyngentu taryfowego. Informacje te podlegają ciągłym zmianom w wyniku codziennych operacji.

Przywóz

Podać numer porządkowy kontyngentu taryfowego, o który ubiega się zgłaszający. W oparciu o zadeklarowany numer kontyngentu, system importowy zweryfikuje możliwość zastosowania kontyngentu, ustali odpowiednią ilość wnioskowaną w oparciu o ustaloną jednostkę miary kontyngentu.

W zależności od jednostki miary określnej dla kontyngentu, ilość do wniosku o przyznanie kontyngentu jest pobierana automatycznie przez system z następujących elementów danych:

  • kontyngent jest określony w kilogramach, tonach (KGM, TNE), to ilość do wniosku jest pobierana z elementu 18 01 001 000 Masa netto; 
  • kontyngent jest określony w EUR, to wartość do wniosku jest pobierana z elementu 14 08 001 000 Zafakturowana kwota pozycji; w zależności od waluty faktury, wartość jest odpowiednio przeliczana na EUR;
  • kontyngent jest określony w jednostce miary innej niż kilogramy lub EUR, np. litry (LTR), to ilość jest pobierana z elementu 18 02 001 000 Jednostka uzupełniająca.

W przypadkach w których zastosowanie ma art. 166 ust. 2 UKC (zgłoszenia uproszczone oparte na pozwoleniach), państwa członkowskie mogą odstąpić od wymogu dostarczenia tych informacji, o ile warunki określone w pozwoleniach odnoszących się do tych procedur pozwalają im na późniejsze gromadzenie tych danych na etapie zgłoszenia uzupełniającego.

Przepis ten daje możliwość ustalenia w pozwoleniu na zgłoszenie uproszczone warunków na podstawie których zgłaszający nie podaje pewnych danych na etapie zgłoszenia uproszczonego – a podaje je dopiero w zgłoszeniu uproszczonym. Z uwagi na to, że trudno byłoby zweryfikować, kto uzyskał taką zgodę w pozwoleniu i na które dane, w PL podjęta została decyzja, że te dane co do zasady wymagamy w zgłoszeniu uproszczonym. Do danych tych należą: procedura dodatkowa, poprzedni dokument, waluta faktury, kraj pochodzenia, kraj preferencyjnego pochodzenia, masa netto, jednostki uzupełniające, nr kontyngentu. O kontyngent może wnioskować na etapie zgłoszenia uproszczonego albo uzupełniającego – jeżeli nie wnioskuje na etapie uproszczonego to danych wymaganych dla wniosku o kontyngent nie podaje.

99 02 000 000                             Rodzaj zabezpieczenia

Tranzyt i przywóz

Stosując odpowiednie kody z części III Instrukcji, należy podać typ zabezpieczenia złożonego w odniesieniu do operacji.

Poniższe dane należy stosować zgodnie z zasadami opisanymi w III części Instrukcji

99 03 000 000                             Odniesienie do zabezpieczenia

99 03 069 000                             GRN

Należy podać numer referencyjny zabezpieczenia

Tranzyt

W tranzycie w tym atrybucie podaje się również dane zabezpieczenia pojedynczego dla którego jest GRN.

Przywóz

W przywozie w tym atrybucie podaje się również dane zabezpieczenia pojedynczego dla którego jest GRN, ale dotyczy tylko zabezpieczenia wydanego przedsiębiorcy i związane jest z obowiązkiem podania w atrybucie „Numer identyfikacyjny” numeru EORI tego przedsiębiorcy.

99 03 070 000                             Kod dostępu

Należy podać kod dostępu.

99 03 012 000                             Waluta

Stosując odpowiedni kod, należy podać ustaloną walutę kwoty, która ma być pokryta.

99 03 071 000                             Kwota do pokrycia

Należy podać kwotę wynikającą z danego zgłoszenia lub mogąca powstać na podstawie danego zgłoszenia, która powinna zostać objęta zabezpieczeniem.

Uwaga! W przywozie jeśli na poziomie pozycji towarowej został zadeklarowany jeden GRN, to dla tego GRN nie podaje się kwoty do pokrycia. Jeśli zadeklarowano dwa lub więcej GRN na poziomie pozycji towarowej, to kwota do pokrycia musi być podana dla każdego z GRN.

Jeżeli występuje więcej niż jeden GRN na pozycji towarowej, to suma kwot do pokrycia musi być równa sumie kwot z MP = D, E, R. Do sumy tych kwot nie wlicza się kwot do pokrycia podanych dla GRN wskazanego dla elementu „Procedura 44 lub 46” (procedure44or46).

99 03 072 000                             Urząd celny zabezpieczenia

Stosując odpowiedni kod, należy podać numer referencyjny urzędu, w którym zarejestrowano zabezpieczenie.

99 03 073 000                             Inne odniesienie do zabezpieczenia

Przywóz

Należy podać numer zabezpieczenia pojedynczego z numerem GRN wydanego dla osoby fizycznej, bez podawania w tym elemencie w atrybucie „Numer identyfikacyjny” numeru identyfikacyjnego osoby składającej zabezpieczenie (np. PESEL, NIP, numer paszportu).

99 04 000 000                             Odniesienie do specjalnego zabezpieczenia

Tranzyt

Należy podać numer zabezpieczenia inny niż numer referencyjny zabezpieczenia (GRN).

99 05 000 000                             Rodzaj transakcji

Przywóz i wywóz

Stosując odpowiednie kody i pozycje z części III Instrukcji, należy podać rodzaj danej transakcji.

99 06 000 000                             Wartość statystyczna

Należy podać wartość statystyczną wyrażoną w jednostce walutowej, której kod może pojawić się w 14 17 000 000 Wewnętrzna jednostka walutowa lub – w przypadku braku takiego kodu – w 14 17 000 000 Wewnętrzna jednostka walutowa, w jednostce walutowej państwa członkowskiego, gdzie dopełniane są formalności przywozowe/ wywozowe, zgodnie z obowiązującymi przepisami unijnymi.

Wywóz

Zasada ogólna

Wartość statystyczna oznacza przybliżoną wartość teoretyczną towarów w chwili i w miejscu, w których opuszczają one terytorium państwa członkowskiego, w którym znajdowały się w chwili zwolnienia do procedury celnej („państwo członkowskie wywozu”). Wartość statystyczna ma się odnosić do tego państwa członkowskiego.

W związku z powyższym wartość statystyczna obejmuje (wewnętrzną) wartość towarów oraz poniesione lub obliczone koszty transportu i ubezpieczenia z punktu wyjścia transportu do miejsca wyprowadzenia z tego państwa członkowskiego.

Przykłady:

a.            Towary zostaną wywiezione z Polski do Stanów Zjednoczonych; warunki dostawy są następujące: „EXW Łódź”. Wywozowe zgłoszenie celne jest składane w Łodzi i tam też przedstawiane są towary. Po zwolnieniu do procedury wywozu towary przewozi się transportem drogowym z centralnej Polski przez Niemcy do Niderlandów w celu wyprowadzenia z terytorium Unii.

Ponieważ towary w chwili zwolnienia fizycznie znajdują się w Polsce, wartość statystyczna jest wartością teoretyczną w miejscu wyprowadzenia z Polski na granicy polsko-niemieckiej; odpowiada to cenie „FOB na granicy polsko-niemieckiej”.

b.            Towary są sprzedawane z Polski i wywożone z Polski celem dostarczenia do Stanów Zjednoczonych; warunki dostawy są następujące: „CIF Nowy Jork”. Towary przewozi się transportem drogowym z centralnej Polski przez Niemcy do Niderlandów. W Rotterdamie towary pakuje/przepakowuje się do celów transportu morskiego, a polski eksporter korzysta z możliwości złożenia zgłoszenia wywozowego w Rotterdamie. Po zwolnieniu do procedury wywozu towary wyprowadza się z terytorium Unii przy użyciu statku.

Ponieważ towary w chwili zwolnienia fizycznie znajdują się w Niderlandach, wartość statystyczna jest wartością teoretyczną w miejscu wyprowadzenia z Niderlandów; odpowiada to cenie „FOB Rotterdam”.

c.            Towary zostaną wywiezione z Polski do Stanów Zjednoczonych; warunki dostawy są następujące: „EXW Łódź”.

Wywóz odbywa się na podstawie pozwolenia na korzystanie z odprawy scentralizowanej obejmującego Hiszpanię i Polskę. Wywozowe zgłoszenie celne jest składane w kontrolnym urzędzie celnym w Hiszpanii, a odnośne towary są dostępne w urzędzie celnym przedstawienia w Łodzi. Po zwolnieniu do procedury wywozu towary przewozi się z centralnej Polski przez Niemcy do Niderlandów w celu wyprowadzenia z terytorium Unii.

Ponieważ towary w chwili zwolnienia fizycznie znajdują się w Polsce, wartość statystyczna jest wartością teoretyczną towarów w miejscu wyprowadzenia z Polski na granicy polsko-niemieckiej; odpowiada to cenie „FOB na granicy polsko- niemieckiej”.

Wartość towarów

Wartość statystyczna jest oparta na wartości towarów, tj.:

  • w przypadku sprzedaży lub nabycia: cenie faktycznie zapłaconej lub należnej za wywożone towary,
  • w innych przypadkach: cenie, która zostałaby racjonalnie zafakturowana do celów wywozu z Unii, gdyby wywożone towary były przedmiotem transakcji sprzedaży lub nabycia zawartej między kupującym i sprzedającym, którzy nie są ze sobą powiązani.

Przykłady:

a.            Towary mają zostać wywiezione z Polski do Norwegii; polski producent sprzedał towary rosyjskiemu klientowi „CIP Oslo” za cenę 1 000,00 EUR. Zatem podstawą do ustalenia wartości statystycznej jest kwota 1 000,00 EUR.

b.            Towary mają zostać wywiezione z Polski do Norwegii; polski producent (jednostka zależna przedsiębiorstwa wielonarodowego) składa wywozowe zgłoszenie celne. Na szczeblu wewnętrznym towary sprzedano spółce dominującej (the mother company) w Hiszpanii za cenę 900,00 EUR, która z kolei sprzedała je rosyjskiemu klientowi „CIP Oslo” za cenę 1 000,00 EUR.

Ponieważ wartość statystyczna ma dotyczyć Polski („kwota zapłacona polskiemu producentowi”; transgraniczny przepływ towarów nie dotyczy Hiszpanii), podstawą do ustalenia wartości statystycznej jest kwota 900,00 EUR.

Koszty nieuwzględniane w wartości statystycznej

Wartość statystyczna nie może obejmować podatków krajowych, takich jak podatek od wartości dodanej, podatek akcyzowy i podobne podatki, jeżeli nie zostały one ostatecznie wliczone do ceny faktycznie zapłaconej lub należnej lub ostatecznie nie zostały uiszczone przez partnera handlowego. Nie można także uwzględniać rolnych refundacji wywozowych.

Przykład:

Producent posiadający siedzibę w Polsce sprzedaje towary do Japonii. Na fakturze widnieje kwota (1 000,00 EUR) i krajowy polski podatek VAT (np. 23% – 230,00 EUR). Zgodnie z umową japoński kupujący płaci wartość brutto (1 230 EUR), ale otrzyma zwrot VAT, gdy tylko sprzedający dostanie wszystkie dokumenty wymagane do skorzystania z krajowego zwolnienia z VAT.

Wartość statystyczna jest oparta na zapłaconej cenie, nie uwzględnia jednak krajowej stawki VAT -> 1 000 EUR.

Inne koszty

Wartość statystyczna musi obejmować wyłącznie koszty dodatkowe. Są to rzeczywiste lub obliczone koszty transportu oraz koszty ubezpieczenia, jeżeli takowe zostały poniesione, obejmują one jednak tylko tę część podróży, która miała miejsce na statystycznym terytorium państwa członkowskiego wywozu. Jeżeli koszty transportu lub ubezpieczenia nie są znane, należy je wiarygodnie oszacować na podstawie kosztów zazwyczaj ponoszonych lub należnych za takie usługi (z uwzględnieniem przede wszystkim różnych środków transportu, jeżeli są one znane).

„Inne koszty” poza granicami państwa członkowskiego wywozu

Jeżeli łączne koszty dodatkowe obejmują podróż poza granicami państwa członkowskiego wywozu (np. do „miejsca docelowego CIF”), należy je podzielić proporcjonalnie, np. według długości przebytej trasy w kilometrach.

„Inne koszty” dotyczące więcej niż jednej pozycji na zgłoszeniu wywozowym

Jeżeli koszty dodatkowe dotyczą kilku pozycji na zgłoszeniu wywozowym, odnośne koszty dodatkowe dotyczące każdej pozycji z osobna należy obliczyć proporcjonalnie, np. według masy lub objętości.

Wartość statystyczna w przypadku przetwarzania (wywóz)

Ma to zastosowanie tylko wówczas, gdy transakcja handlowa nie jest umową sprzedaży, lecz stanowi umowę o świadczenie usług (umowa o „przetwórstwo”).

•             Powrotny wywóz po uszlachetnianiu czynnym

W przypadku towarów, które opuszczają Unię po przetworzeniu, wartość statystyczną należy określić na podstawie wartości uprzednio przywiezionych towarów nieprzetworzonych i wartości dodanej w Unii podczas przetwarzania.

•             Wywóz do celów uszlachetniania biernego

W przypadku towarów, które czasowo opuszczają Unię w celu przetworzenia, wartość statystyczną należy określić na podstawie wartości w chwili wywozu towaru nieprzetworzonego.

Przykłady:

a.            Polskie przedsiębiorstwo otrzymuje maszynę ze Szwajcarii w ramach umowy o wykonanie usługi w celu udoskonalenia technicznego. Maszyna ta będzie podlegała opłatom celnym, zatem proces udoskonalania przeprowadza się w ramach procedury celnej uszlachetniania czynnego.

Wartość rynkowa („wartość godziwa”) maszyny w chwili przywozu (kod procedury celnej 5100) wynosi 1 000,00 EUR, zaś polski przetwórca wystawia fakturę na kwotę 300,00 EUR za usługę przetwarzania plus 70,00 EUR za dodane części. Obliczone koszty transportu z miejsca przetwarzania do granicy niemieckiej wynoszą 5,00 EUR.

Polskie przedsiębiorstwo dokonuje powrotnego wywozu maszyny i zamyka procedurę uszlachetniania czynnego (kod procedury celnej 3151). Wartość statystyczna towarów podlegających powrotnemu wywozowi wynosi 1 375,00 EUR i obejmuje:

wartość towarów nieprzetworzonych:                      1 000,00

wartość dodaną podczas przetwarzania:                  370,00 (300,00 + 70,00)

koszt ubezpieczenia/transportu do granicy:          5,00

(łącznie:                                                                                           1 375,00)

Do celów ustalenia wartości statystycznej w przypadku powrotnego wywozu wartość rynkowa przetworzonej maszyny nie ma znaczenia.

b.            Polska piekarnia chce produkować ciastka i sprzedawać je do Serbii. Przedsiębiorstwo to kupuje i przywozi składniki (o wartości 900,00 EUR) z państw trzecich, produkuje ciastka, dodając do nich składniki o statusie unijnym (o wartości 100,00 EUR), a następnie wysyła produkty końcowe do Serbii za cenę sprzedaży 2 000,00 EUR („CIP Belgrad”).

Piekarnia prowadzi produkcję zgodnie z procedurą celną uszlachetniania czynnego. Polskim organom celnym przekazuje się zgłoszenie do powrotnego wywozu, a towary opuszczają Unią przez granicę węgierską.

Ponieważ wspomniany proces przetwarzania dotyczy transakcji sprzedaży, wartość wywożonych towarów odzwierciedla uzgodniona cena (2 000,00 EUR), która z ekonomicznego punktu widzenia racjonalnie zawierałaby wartość nieprzetworzonych towarów, wartość dodaną przez piekarnię na obszarze Unii oraz koszty transportu z miejsca produkcji w Polsce do Belgradu (200,00 EUR). W praktyce istnieją dwa sposoby osiągnięcia identycznej wartości statystycznej w odniesieniu do miejsca wyprowadzenia z terytorium Polski:

Tabela 12 Przykład obliczenia wartości statystycznej

Koszt

Obliczona wartość statystyczna

Wartość statystyczna oparta na sprzedaży

Cena sprzedaży (CIP Belgrad)

2 000,00

Wartość czasowo przywiezionych składników

900,00

Wartość składników dodanych, które miały status towarów unijnych

100,00

Komercyjna wartość dodana w Polsce

800,00

Proporcjonalne koszty ubezpieczenia/transportu z miejsca produkcji do granicy polsko-słowackiej (20% całkowitych kosztów transportu wynoszących 200 EUR)

40,00

Proporcjonalne koszty ubezpieczenia/transportu z granicy polsko-słowackiej do Belgradu (80% całkowitych kosztów transportu wynoszących 200 EUR)

- 160,00

WARTOŚĆ statystyczna

= 1 840,00

= 1 840,00

Przeliczanie waluty

Wartość statystyczna musi być wyrażona w walucie krajowej państwa członkowskiego, w którym składane jest zgłoszenie celne. Wartości podane w dokumentach i wyrażone w innej walucie (np. w zafakturowanej walucie towarów), należy przeliczyć. Kursem wymiany walut, który należy stosować, jest kurs z dnia przyjęcia zgłoszenia celnego zgodnie z unijnymi przepisami celnymi dotyczącymi przeliczania waluty w celu ustalenia wartości celnej (art. 146 rozporządzenia wykonawczego).

Przykłady:

  1. Warunki dostawy EXW „Miejsce wysyłki” (zafakturowana kwota nie obejmuje kosztów frachtu)

Rysunek 1 Schemat przewozu towaru EXW

Schemat przedstawia trzy punkty na trasie przewozu towaru, tj. miejsce wysyłki - granica państwa członkowskiego - miejsce przeznaczenia, mające wpływ na określenie wartości statystycznej przy określonych warunkach dostawy INCOTERMS (tu EXW).

Wartość statystyczna = kwota zafakturowana + koszty frachtu (koszty dodatkowe takie jak transport i ubezpieczenie) od miejsca załadunku do granicy państwa członkowskiego wywozu.

Zgodnie z warunkami dostawy „EXW”, aby uzyskać wartość statystyczną, należy uwzględnić koszty frachtu do granicy państwa członkowskiego wywozu.

Zafakturowana kwota = 2 000,00 EUR

Transport + ubezpieczenie [od miejsca wysyłki do granicy państwa członkowskiego wywozu] = 1 000,00 EUR

Wartość statystyczna = 3 000,00 EUR

  1. Warunki dostawy CIF „Ustalone miejsce dostawy” (kwota zafakturowana obejmuje koszty frachtu od miejsca wysyłki do miejsca „D”)

Rysunek 2 Schemat przewozu towaru CIF

Schemat przedstawia cztery punkty na trasie przewozu towaru, tj. miejsce wysyłki - granica państwa członkowskiego - ustalone miejsce dostawy - miejsce przeznaczenia, mające wpływ na określenie wartości statystycznej przy określonych warunkach dostawy INCOTERMS (tu CIF).

Wartość statystyczna = kwota zafakturowana – koszty frachtu (koszty dodatkowe takie jak transport i ubezpieczenie) od granicy państwa członkowskiego wywozu do ustalonego miejsca dostawy.

Ustalone miejsce dostawy znajduje się poza państwem członkowskim wywozu, zatem koszty transportu od granicy do miejsca dostawy należy z wartości statystycznej wyłączyć.

Zgłoszenie wywozowe zawiera dwie pozycje, w związku z tym koszty frachtu należy obliczyć dla obu pozycji proporcjonalnie.

Kwota zafakturowana dla dwóch pozycji:

pozycja 1 (0,75m3):                  3 450,00 EUR

pozycja 2 (2m3):                         2 780,20 EUR

Całkowita odległość = 1 200 km, odległość: miejsce wysyłki  granica państwa członkowskiego wywozu = 1 000 km, granica państwa członkowskiego wywozu  ustalone miejsce dostawy = 200 km.

Całkowite koszty frachtu: miejsce wysyłki ® ustalone miejsce dostawy =     1 200,00 EUR

Proporcjonalne koszty frachtu: granica ® ustalone miejsce dostawy = 200,00 EUR dla obu pozycji

Wartość statystyczną należy podać w sposób następujący:

pozycja 1                                         3 396,00 (3 450,00 – 54,00)

pozycja 2                                         2 634,20 (2 780,20 – 146,00)

Stosunek kosztów frachtu pomiędzy pozycjami 1 i 2 wynosi 8:3 pod względem objętości.

  1. Warunki dostawy DAP „Miejsce przeznaczenia” (kwota zafakturowana obejmuje koszty frachtu od miejsca wysyłki do miejsca przeznaczenia)

Rysunek 3 Schemat przewozu towaru DAP

Schemat przedstawia trzy punkty na trasie przewozu towaru, tj. miejsce wysyłki - granica państwa członkowskiego - miejsce przeznaczenia, mające wpływ na określenie wartości statystycznej przy określonych warunkach dostawy INCOTERMS (tu DAP).

Wartość statystyczna = kwota zafakturowana – koszty frachtu (koszty dodatkowe takie jak transport i ubezpieczenie) od granicy państwa członkowskiego wywozu do miejsca przeznaczenia.

Miejsce przeznaczenia znajduje się poza państwem członkowskim wywozu, zatem koszty transportu od granicy do miejsca przeznaczenia należy z wartości statystycznej wyłączyć.

Państwem członkowskim wywozu jest Szwecja; kwota zafakturowana nie jest wyrażona w walucie krajowej, więc musi zostać przeliczona.

Kwota zafakturowana dla jednej pozycji:                                                                5 600,00 USD

Obliczone koszty frachtu od granicy państwa

członkowskiego wywozu do miejsca przeznaczenia:                                       1 200,00 USD

Oficjalny krajowy kurs wymiany:                   1 USD = 8,59950 SEK (koron szwedzkich)

Rysunek 4 Wyliczenie wartości statystycznej dla towaru zafakturowanego w SEK, dla DAP

USD $

Kurs wymiany

SEK

Kwota zafakturowana

5 600,00

8,59950

48.157,20

Fracht

-1 200,00

8,59950

10.319,40

37.837,80

W przypadku gdy wartość statystyczna towaru jest inna niż wartość towaru wynikająca z faktury, to w elemencie 12 02 006 000 zgłoszenia celnego należy wpisać odpowiednio kod informacji dodatkowej:

  • ESTW1 – łączna kwota korekt o jaką została powiększona wartość statystyczna w wywozie w odniesieniu do wartości fakturowej towaru
  • ESTW2 – łączna kwota korekt o jaką została pomniejszona wartość statystyczna w wywozie w odniesieniu do wartości fakturowej towaru

Kwotę korekt należy podawać bez operatorów (+) i (-).

Przykład:

ESTW1 = 180

ESTW2 = 240

Wartość statystyczną podaje się w pełnych polskich złotych (bez miejsc po przecinku). Zaokrąglenie do pełnych złotych następuje w ten sposób, że końcówki poniżej 50 groszy pomija się, a końcówki wynoszące 50 i więcej groszy podnosi się do pełnych złotych.

Powyższa zasada nie ma jednakże zastosowania, gdy obliczona wartość statystyczna jest mniejsza niż 50 groszy - w takich przypadkach należy podać wartość 1 PLN (nie jest możliwe podawanie wartości „0”).

Kwoty korekt podaje się do dwóch miejsc po przecinku bez zaokrągleń.

Przywóz

Zasada ogólna

Wartość statystyczna oznacza przybliżoną wartość teoretyczną towarów w chwili i w miejscu wprowadzenia ich na terytorium państwa członkowskiego, w którym znajdowały się w chwili zwolnienia do procedury celnej („państwo członkowskie przywozu”). Wartość statystyczna ma się odnosić do tego państwa członkowskiego.

W związku z powyższym wartość statystyczna obejmuje (wewnętrzną) wartość towarów oraz poniesione lub obliczone koszty transportu i ubezpieczenia z punktu wyjścia transportu do miejsca wprowadzenia do tego państwa członkowskiego.

Przykład:

Towary są przywożone do Polski ze Stanów Zjednoczonych (przez Niderlandy i Niemcy); warunki dostawy są następujące: „CIP Łódź”. Przywozowe zgłoszenie celne jest składane w Łodzi i tam też przedstawiane są towary.

Ponieważ towary w chwili zwolnienia fizycznie znajdują się w Polsce, wartość statystyczna jest wartością teoretyczną w miejscu wprowadzenia do Polski na granicy polsko-niemieckiej; odpowiada to cenie „CIP na granicy polsko-niemieckiej”.

Wartość towarów

Wartość statystyczna jest oparta na wartości towarów:

–             wartość towarów jest wartością celną, jeżeli ta ostatnia jest ustalona (tytuł II rozdział 3 UKC „WARTOŚĆ CELNA TOWARÓW”);

–             jeżeli wartość celna nie jest ustalona, wartość towarów odpowiada:

    • w przypadku sprzedaży lub nabycia: cenie faktycznie zapłaconej lub należnej za przywożone towary,
    • w innych przypadkach: cenie, która zostałaby racjonalnie zafakturowana do celów przywozu, gdyby przywożone towary były przedmiotem transakcji sprzedaży lub nabycia zawartej między kupującym i sprzedającym, którzy nie są ze sobą powiązani.

Przykład:

Towary są przywożone do Polski z Bośni i Hercegowiny i dostarczane transportem drogowym. Producent sprzedał towary polskiemu klientowi określając ich cenę na bazie „CIP Warszawa” na kwotę 10 000,00 EUR.

Koszty transportu obejmujące odcinek od zewnętrznej granicy UE do Warszawy wynoszą 1 000,00 EUR.

Jeżeli organy celne nie ustalą wartości celnej, wartość towarów wynosi 10 000,00 EUR.

Jeżeli organy celne ustalą wartość celną towarów (w odniesieniu do miejsca ich wprowadzenia do Unii), tę wartość celną (~ 9 000 EUR: wartość transakcyjna pomniejszona o koszty transportu wewnątrz Unii) uznaje się za wartość towarów.

Inne koszty

Wartość statystyczna musi obejmować wyłącznie koszty dodatkowe. Są to rzeczywiste lub obliczone koszty transportu oraz koszty ubezpieczenia, jeżeli takie zostały poniesione, obejmują one jednak tylko tę część podróży, która miała miejsce poza statystycznym terytorium „państwa członkowskiego przywozu”. Jeżeli koszty transportu lub ubezpieczenia nie są znane, należy je wiarygodnie oszacować na podstawie kosztów zazwyczaj ponoszonych lub należnych za takie usługi (z uwzględnieniem przede wszystkim różnych środków transportu, jeżeli są one znane).

Inne koszty związane z wartością celną

Wartość celna na granicy Unii musi zostać uzupełniona kosztami dodatkowymi związanymi z transportem do granicy państwa członkowskiego przywozu. Jeżeli wartość celna zawiera koszty dodatkowe ponoszone po przekroczeniu granicy państwa członkowskiego przywozu (np. „miejsce przeznaczenia CIF”), kosztów tych nie należy uwzględniać w wartości statystycznej. W stosownym przypadku całość „innych kosztów” należy proporcjonalnie podzielić, np. według długości przebytej trasy w kilometrach.

„Inne koszty” dotyczące więcej niż jednej pozycji na zgłoszeniu przywozowym

Jeżeli koszty dodatkowe (takie jak transport i ubezpieczenie) dotyczą kilku pozycji na zgłoszeniu przywozowym, odnośne koszty dodatkowe dotyczące każdej pozycji z osobna należy obliczyć proporcjonalnie, np. według masy lub objętości.

Wartość statystyczna w przypadku przetwarzania (przywóz)

Ma to zastosowanie tylko wówczas, gdy transakcja handlowa nie jest umową sprzedaży, lecz stanowi umowę o świadczenie usług (umowa o „przetwórstwo”).

•             Przywóz w celu uszlachetniania czynnego

W przypadku towarów, które mają zostać wprowadzone do Unii w celu uszlachetniania czynnego, wartość statystyczną należy określić na podstawie wartości towaru nieprzetworzonego.

•             Powrotny przywóz po uszlachetnianiu biernym

W przypadku towarów, które przeszły procedurę uszlachetniania biernego i wróciły do Unii, wartość statystyczną należy określić na podstawie wartości uprzednio wywiezionych towarów nieprzetworzonych i wartości dodanej podczas przetwarzania.

Przykład:

Polskie przedsiębiorstwo wysyła maszynę na Ukrainę w ramach umowy o wykonanie usługi w celu udoskonalenia technicznego. Maszyna ta przy powrotnym przywozie będzie podlegała opłatom celnym, zatem proces udoskonalania przeprowadza się w ramach procedury celnej uszlachetniania biernego.

Wartość rynkowa („wartość godziwa”) maszyny w chwili czasowego wywozu w celu uszlachetniania biernego (kod procedury celnej 2100) wynosi 1 000,00 EUR, zaś ukraiński przetwórca wystawia fakturę na kwotę 300,00 EUR za usługę przetwarzania plus 70,00 EUR za dodane części pochodzące z Ukrainy. Obliczone koszty transportu z miejsca przetwarzania do granicy polsko-ukraińskiej wynoszą 5,00 EUR.

Polskie przedsiębiorstwo dokonuje powrotnego przywozu maszyny (kod procedury celnej 6121). Wartość statystyczna towarów podlegających powrotnemu przywozowi wynosi 1 375,00 EUR i obejmuje:

wartość towarów nieprzetworzonych:                      1 000,00

wartość dodaną podczas przetwarzania:                  370,00 (300,00 + 70,00)

koszt ubezpieczenia/transportu do granicy:          5,00

(łącznie:                                                                                           1 375,00)

Do celów ustalenia wartości statystycznej w przypadku powrotnego przywozu wartość rynkowa przetworzonej maszyny nie ma znaczenia.

Przeliczanie waluty

Wartość statystyczna musi być wyrażona w walucie krajowej państwa członkowskiego, w którym składane jest zgłoszenie celne. Wartości podane np. w dokumentach i wyrażone w innej walucie (np. w zafakturowanej walucie towarów), należy przeliczyć. Kursem wymiany walut, który należy stosować, jest kurs z dnia przyjęcia zgłoszenia celnego zgodnie z unijnymi przepisami celnymi dotyczącymi przeliczania waluty w celu ustalenia wartości celnej (art. 146 rozporządzenia wykonawczego).

Przykłady (wartość statystyczna NIE oparta na wartości celnej)

        1. Warunki dostawy EXW „Miejsce wysyłki” (zafakturowana kwota nie obejmuje kosztów frachtu)

a.           

Rysunek 5 Schemat przewozu towaru dla EXW

Schemat przedstawia trzy punkty na trasie przewozu towaru, tj. miejsce wysyłki - granica państwa członkowskiego - miejsce przeznaczenia, mające wpływ na określenie wartości statystycznej przy określonych warunkach dostawy INCOTERMS (tu EXW); przykład, gdzie wartość statystyczna nie oparta na wartości celnej.

Wartość statystyczna = kwota zafakturowana + koszty frachtu (koszty dodatkowe takie jak transport i ubezpieczenie) z miejsca wysyłki do granicy państwa członkowskiego przywozu.

Zgodnie z warunkami dostawy „EXW”, aby uzyskać wartość statystyczną, należy uwzględnić koszty frachtu do granicy państwa członkowskiego przywozu.

Kwota zafakturowana nie jest wyrażona w walucie krajowej, więc musi zostać przeliczona.

Kwota zafakturowana dla jednej pozycji:                 6 000,00 USD

Obliczone koszty frachtu i ubezpieczenia do granicy państwa członkowskiego przywozu = 2 000,00 USD.

Rysunek 6 Przykład wyliczenia wartości statystycznej dla EXW, towar zafakturowany w USD

USD $

Kurs wymiany

PLN

Kwota zafakturowana

6 000,00

3,2500

19 500

Fracht

2 000,00

3,2500

6 500

26 000

Należy podać wartość statystyczną: 26 000

b.            Powrotny przywóz po uszlachetnianiu biernym (naprawa).

Wartość statystyczna wywożonych czasowo towarów, np. maszyn     30 000,00 EUR

+ koszty naprawy                                                                                                     1 000,00 EUR

+ koszt transportu: fracht, ubezpieczenie(1)                                         100,00 EUR

Wartość statystyczna: 31 100,00 EUR (należy przeliczyć i podać w PLN)

  1. Koszty transportu poza statystyczne terytorium państwa członkowskiego przywozu (od granicy państwa członkowskiego wywozu do miejsca przetwarzania i z tego miejsca do granicy państwa członkowskiego przywozu).

Przykłady (wartość statystyczna oparta na wartości celnej)

        1. Warunki dostawy EXW „Miejsce wysyłki” (zafakturowana kwota nie obejmuje kosztów frachtu)

Rysunek 7 Schemat przemieszczania towaru dla EXW

Schemat przedstawia cztery punkty na trasie przewozu towaru, tj. miejsce wysyłki - granica Unii - granica państwa członkowskiego przywozu - miejsce przeznaczenia, mające wpływ na określenie wartości statystycznej przy określonych warunkach dostawy INCOTERMS (tu EXW); w przykładzie zafakturowana kwota nie obejmuje kosztów frachtu.

Wartość statystyczna = wartość celna + koszty frachtu (koszty dodatkowe takie jak transport i ubezpieczenie) z miejsca wprowadzenia do Unii do granicy państw członkowskich

Przykład:

Kwota zafakturowana dla jednej pozycji =                                                                             3 200,00 EUR

Koszty prowizji (z wyjątkiem prowizji od zakupu) =                                                        240,00 EUR

Całkowite koszty frachtu: miejsce wysyłki ® miejsce przeznaczenia =             2 000,00 EUR

Całkowita odległość = 2 000 km,

(odległość:

– miejsce wysyłki® UE = 1 000 km,

– UE ® granica państwa członkowskiego przywozu = 500 km,

– granica państwa członkowskiego przywozu ® miejsce przeznaczenia = 500 km)

Proporcjonalne koszty frachtu: miejsce wysyłki ® UE = 1 000,00 EUR

Proporcjonalne koszty frachtu UE ® granica państwa członkowskiego przywozu = 500,00 EUR

Wartość celna: 4 440,00 EUR (3 200,00 EUR + 240,00 EUR + 1 000,00 EUR)

Należy podać wartość statystyczną: 4 940,00 (= wartość celna 4 440,00 EUR + koszty frachtu UE –> granica państwa członkowskiego przywozu 500,00 EUR)

        1. Warunki dostawy FOB „Ustalone miejsce dostawy” (kwota zafakturowana obejmuje koszty frachtu od miejsca wysyłki do ustalonego miejsca dostawy)

Rysunek 8 Schemat przemieszczania towaru dla FOB 

Schemat przedstawia cztery punkty na trasie przewozu towaru, tj. miejsce wysyłki - ustalone miejsce dostawy - granica Unii - granica państwa członkowskiego przywozu - miejsce przeznaczenia, mające wpływ na określenie wartości statystycznej przy określonych warunkach dostawy INCOTERMS (tu FOB); w przykładzie zafakturowana kwota obejmuje kosztów frachtu od miejsca wysyłki do ustalonego miejsca dostawy.

Wartość statystyczna = kwota zafakturowana + koszty frachtu (koszty dodatkowe takie jak transport i ubezpieczenie) z ustalonego miejsca dostawy do miejsca wprowadzenia do Unii + koszty frachtu (koszty dodatkowe takie jak transport i ubezpieczenie) od miejsca wprowadzenia do Unii do granicy państwa członkowskiego przywozu.

Kwota zafakturowana dla dwóch pozycji:

pozycja 1 (50 kg)                        1 200,00 EUR

pozycja 2 (100 kg)                     13 500,00 EUR

ubezpieczenie               pozycja 1          200,00 EUR

ubezpieczenie               pozycja 2          400,00 EUR

koszt opakowania nieuwzględniony w zapłaconej cenie za pozycję 1: 50,00 EUR i za pozycję 2: 89,00 EUR

koszt prowizji nieuwzględniony w zapłaconej cenie za pozycję 2: 800 EUR

ogółem                                              16 239,00 EUR

Koszty frachtu z ustalonego miejsca dostawy do granicy Unii dla pozycji 1: 100,00 EUR i dla pozycji 2: 200,00 EUR

Koszty frachtu z granicy Unii do granicy państwa członkowskiego dla pozycji 1: 50,00 EUR i dla pozycji 2: 100,00 EUR

Wartość celna:

pozycja 1:                        1 550,00 (1 200,00+200,00+50,00+100,00)

pozycja 2:                        14 989,00 (13 500,00+400,00+89,00+800,00+200,00)

Należy podać następujące wartości statystyczne:

pozycja 1:                        1 600,00 (wartość celna + 50,00)

pozycja 2:                        15 089,00 (wartość celna + 100,00)

        1. Warunki dostawy DAP „Miejsce przeznaczenia” (kwota zafakturowana obejmuje koszty frachtu od miejsca wysyłki do miejsca przeznaczenia)

Rysunek 9 Schemat przemieszczania towaru dla DAP

Schemat przedstawia cztery punkty na trasie przewozu towaru, tj. miejsce wysyłki - granica państwa członkowskiego przywozu - miejsce przeznaczenia, mające wpływ na określenie wartości statystycznej przy określonych warunkach dostawy INCOTERMS (tu DAP); w przykładzie zafakturowana kwota obejmuje koszty frachtu.

Wartość statystyczna = kwota zafakturowana – koszty frachtu (koszty dodatkowe takie jak transport i ubezpieczenie) od granicy państwa członkowskiego przywozu do miejsca przeznaczenia.

Przykład:

Kwota zafakturowana dla dwóch pozycji obejmuje

cenę pozycji 1 (100 kg)           1 500,00 USD

cenę pozycji 2 (50 kg)              2 240,00 USD

ogółem                                              3 740,00 USD

Koszty frachtu od granicy państwa członkowskiego do miejsca przeznaczenia mają wynieść 300 USD.

Kurs wymiany: 3,2500 PLN = 1 USD. Stosunek kosztów frachtu pomiędzy pozycjami 1 i 2 wynosi 2:1 pod względem masy.

                USD     Koszty podlegające odliczeniu         Wartość statystyczna w USD           Kurs wymiany                Wartość statystyczna w PLN

pozycja 1          1 500,00            200,00               1 300,00            3,2500               4 225,00

pozycja 2          2 240,00            100,00               2 140,00            3,2500               6 955,00

Należy podać następujące wartości statystyczne:

pozycja 1          4 225,00

pozycja 2          6 955,00

W przypadku gdy wartość statystyczna towaru jest inna niż wartość celna towaru (kwota podana w elemencie 14 03 040 014 dla typu opłaty A00), to w elemencie 14 04 000 000 zgłoszenia celnego należy wpisać odpowiednio:

•             kod EA, a po nim łączną kwotę korekt o jaką została powiększona wartość statystyczna w odniesieniu do wartości celnej towaru lub

•             kod FA, a po nim łączną kwotę korekt o jaką została pomniejszona wartość statystyczna w odniesieniu do wartości celnej towaru.

Uwaga! Jeżeli w zgłoszeniu celnym po uszlachetnianiu biernym wartością celną jest koszt przetworzenia, to do wartości statystycznej należy dodać kwotę podaną po kodzie 1B.

W przypadku, gdy w zgłoszeniu nie jest podawana wartość celna towaru, to wartość statystyczną oblicza się zgodnie z powyższymi zasadami bez podawania w elemencie 14 04 000 000 kodów EA lub FA.

Kwotę korekt należy podawać bez operatorów (+) i (-).

Przykład: EA = 180, FA= 240

Wartość statystyczną podaje się w pełnych polskich złotych (bez miejsc po przecinku). Zaokrąglenie do pełnych złotych następuje w ten sposób, że końcówki poniżej 50 groszy pomija się, a końcówki wynoszące 50 i więcej groszy podnosi się do pełnych złotych.

Powyższa zasada nie ma jednakże zastosowania, gdy obliczona wartość statystyczna jest mniejsza niż 50 groszy – w takich przypadkach należy podać wartość 1 PLN (nie jest możliwe podawanie wartości „0”). Kwoty korekt podaje się do dwóch miejsc po przecinku bez zaokrągleń.