Uwaga! Linki w sekcji Usługa krok po kroku otwierają się w nowych oknach przeglądarki.
Przed wypełnieniem formularza przygotuj:
- podstawowe dane firmy: numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz dane podmiotu zagranicznego od którego zamierzasz nabyć wyroby akcyzowe (w tym numer akcyzowy podmiotu wysyłającego),
- dane wymagane do prawidłowego wypełnienia formularza (rodzaj wyrobów akcyzowych, wysokość i forma zabezpieczenia akcyzowego),
- dokumenty, które chcesz dołączyć – szczegóły znajdziesz w KROKU 1 pkt 3,
- pełnomocnictwo szczególne oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej od złożonego pełnomocnictwa – sprawdź, czy potrzebujesz pełnomocnictwastrona otwiera się w nowym oknie i jak je dostarczyć.strona otwiera się w nowym oknie
Pamiętaj – musisz podpisać wniosek w sposób określony w KROKU 2.
Przygotuj dane do złożenia podpisu elektronicznego.
KROK WSTĘPNY
- Załóż konto na PUESC – jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
Pamiętaj – wybierz „ROZSZERZONY ZAKRES UPRAWNIEŃ”.
Podczas rejestracji pomiń „CEL REJESTRACJI”.
Podpisz wniosek rejestracyjny. Jeśli wyślesz niepodpisany wniosek, będziesz musiał osobiście potwierdzić swoją tożsamość.strona otwiera się w nowym oknie
- Zarejestruj firmę w CRPA – jeśli nie jest zarejestrowana. Sprawdź, jak to zrobić w usłudze CRPA – Uzyskaj wpis do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych.strona otwiera się w nowym oknie
Możesz sprawdzić, czy firma jest zarejestrowana – skorzystaj z wyszukiwarki podmiotów udostępnionej w usłudze Sprawdź, czy firma jest zarejestrowana.strona otwiera się w nowym oknie
Jeżeli dane firmy już zarejestrowanej na PUESC są nieaktualne, skorzystaj z usługi Zmień dane firmy na PUESCstrona otwiera się w nowym oknie
Uwaga! Dane z zezwolenia na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca zaciągną się automatycznie do formularza wniosku o zmianę lub cofnięcie tego zezwolenia po wprowadzeniu jego numeru tylko wtedy, jeśli posiadasz uprawnienie Wgląd we wszystkie komunikaty przesyłane/odbierane w imieniu i na rzecz podmiotu przez wszystkie osoby upoważnione w powiązaniu z firmą. Jeżeli nie masz tego uprawnienia w stosunku do firmy, musisz wypełnić ręcznie wszystkie pola formularza wniosku.
KROK 0
Zaloguj się na PUESC.
KROK 1
Wypełnij formularz wniosku
- Wniosek możesz złożyć z dowolnego kontekstu.
Uwaga! Pamiętaj, że wszelka korespondencja będzie kierowana zawsze na konto osoby, która podpisała i wysłała wniosek.
- Wybierz na PUESC formularz WDAJO01 Jednorazowe nabycie jako zarejestrowany odbiorca [SZPROT].strona otwiera się w nowym oknie
- Wypełnij wszystkie wymagane pola formularza. Skorzystaj z podpowiedzi przypisanych do pól – znajdziesz je, klikając w ikonę (przycisk) „i”.
Uwaga! Pola obowiązkowe są oznaczone czerwoną gwiazdką.
Po wpisaniu NIP dane organu właściwego do spraw akcyzy oraz dane podmiotu zaciągną się automatycznie na formularz wniosku. Organ właściwy do spraw akcyzy wskazałeś, rejestrując firmę w CRPA.
Po wpisaniu numeru akcyzowego podmiotu zagranicznego, od którego zamierzasz nabyć wyroby, jego dane identyfikacyjne zaciągną się automatycznie na formularz wniosku.
Pamiętaj! Wprowadź numer akcyzowy podmiotu wysyłającego prowadzącego skład podatkowy, a nie numer akcyzowy składu podatkowego tego podmiotu.
Uwaga! We wniosku o udzielenie zezwolenia możesz dodatkowo wskazać kanał komunikacji (e-mail lub web service) oraz dane osób uprawnionych do obsługi zezwolenia w systemie EMCS PL2.
- Dołącz załączniki, które chcesz przesłać elektronicznie wraz z wnioskiem.
Zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym do wniosku o wydanie zezwolenia na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca należy dołączyć wymagane dokumenty określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 12 kwietnia 2019 r. w sprawie zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego.
Dokumenty te możesz przesłać w formie papierowej lub elektronicznie.
W celu dołączenia załącznika skorzystaj z pola "Załączniki" we wniosku.
Pobierz Instrukcję dodawania załączników do wniosku - plik docx (604 KB).
- Wybierz „Wygeneruj dokument”, a następnie przejdź do zakładki
Mój pulpit | Do wysyłki i robocze | Dokumenty do wysyłki.
Jeżeli na końcu wniosku wyświetli się informacja o błędach, to popraw dane we wskazanych polach i wygeneruj dokument ponownie.
KROK 2
Podpisz wniosek
Możesz to zrobić na 3 sposoby:
- kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
- podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą certyfikatu celnego,
- podpisem zaufanym (profil zaufany).
KROK 3
Wyślij wniosek
- Przejdź do zakładki
Mój pulpit | Do wysyłki i robocze | Dokumenty do wysyłki
zaznacz i wyślij wniosek.
- Sprawdź, czy otrzymałeś UPO.
Przejdź do zakładki
Mój pulpit | Moje sprawy i dokumenty | Dokumenty
i sprawdź, czy otrzymałeś UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru).
UPO potwierdza, że złożyłeś wniosek w formie elektronicznej.
Twój wniosek trafi do weryfikacji.
KROK 4
Sprawdzaj stan sprawy
Zezwolenie powinno zostać wydane w ciągu miesiąca od dnia złożenia kompletnego wniosku. Jeśli twoja sprawa będzie skomplikowana, to urząd ma 2 miesiące na jej załatwienie. W tym czasie naczelnik właściwego urzędu skarbowego, do którego skierowałeś wniosek, sprawdzi go.
W trakcie postępowania możesz otrzymać informacje związane z twoim wnioskiem:
- Jeśli wniosek nie był kompletny, otrzymasz wezwanie o uzupełnienie. Znajdziesz je w zakładce Mój pulpit | Moje sprawy i dokumenty | Dokumenty, gdzie pojawi się dokument „Wezwanie”. Po podpisaniu i odesłaniu UPD (Urzędowe Poświadczenie Doręczenia) będziesz mógł zapoznać się z treścią dokumentu – zaznacz go i wybierz „Podgląd Dokumentu”, a następnie zakładkę „Podgląd Załączników”.
- Prześlij brakujące dokumenty lub wyjaśnienia zgodnie z treścią wezwania – skorzystaj z formularza DDS002 Dokument do sprawy - prowadzone postępowanie [SZPROT].
Wpisz numer sprawy prowadzonej w systemie SZPROT e-Decyzje i wybierz „Dalej”. Załącz dokument. Jak dołączyć załącznik - patrz KROK 1 punkt 4.strona otwiera się w nowym oknie
- Jeśli organ podatkowy przedłuży termin rozpatrzenia twojego wniosku, otrzymasz informację o nowym terminie załatwienia sprawy. Organ podatkowy wyjaśni ci przyczynę przedłużenia. Informację znajdziesz w zakładce Mój pulpit | Moje sprawy i dokumenty | Dokumenty, gdzie pojawi się dokument „Informacja”. Po podpisaniu i odesłaniu UPD (Urzędowe Poświadczenie Doręczenia) będziesz mógł zapoznać się z treścią dokumentu – zaznacz go i wybierz „Podgląd Dokumentu”, a następnie zakładkę „Podgląd Załączników”.
- Przed wydaniem zezwolenia właściwy naczelnik urzędu skarbowego wezwie cię do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania. Znajdziesz je w zakładce Mój pulpit | Moje sprawy i dokumenty | Dokumenty, gdzie pojawi się dokument „Wezwanie”. Po podpisaniu i odesłaniu UPD (Urzędowe Poświadczenie Doręczenia) będziesz mógł zapoznać się z treścią dokumentu – zaznacz go i wybierz „Podgląd Dokumentu”, a następnie zakładkę „Podgląd Załączników”.
Uwaga! Nie otrzymasz wezwania, jeżeli złożysz zabezpieczenie akcyzowe razem z wnioskiem (na początku procedury). Na twój wniosek, złożony przed upływem powyższego terminu (skorzystaj z formularza DDS002 Dokument do sprawy - prowadzone postępowanie [SZPROT])strona otwiera się w nowym oknie, właściwy naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć termin wyznaczony do złożenia zabezpieczenia akcyzowego, nie dłużej jednak niż o 30 dni. Wysokość zabezpieczenia akcyzowego oblicz z uwzględnieniem rozmiarów zamierzonej działalności gospodarczej.
Sprawdź, jak złożyć zabezpieczenie akcyzowe w sekcji Co powinieneś wiedzieć.strona otwiera się w nowym oknie
- Jeżeli nie spełniasz warunków niezbędnych do wydania zezwolenia, naczelnik urzędu skarbowego odmówi wydania zezwolenia. W takim przypadku otrzymasz informację o prawie do wypowiedzenia się. Informację znajdziesz w zakładce Mój pulpit | Moje sprawy i dokumenty | Dokumenty, gdzie pojawi się dokument „Informacja”. Po podpisaniu i odesłaniu UPD (Urzędowe Poświadczenie Doręczenia) będziesz mógł zapoznać się z treścią dokumentu - zaznacz go i wybierz „Podgląd Dokumentu”, a następnie zakładkę „Podgląd Załączników”.
W ciągu 7 dni możesz zapoznać się z dokumentami zebranymi w sprawie i przedstawić organowi swoje stanowisko. Stanowisko możesz przesłać jako załącznik, korzystając z formularza DDS002 Dokument do sprawy - prowadzone postępowanie [SZPROT].strona otwiera się w nowym oknie
Pamiętaj! Przedstawienie swojego stanowiska to twoje prawo, a nie obowiązek.
KROK 5
Odbierz zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca lub decyzję odmowną
Jeśli spełniasz warunki do uzyskania zezwolenia na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca, naczelnik urzędu skarbowego wyda zezwolenie. W przeciwnym wypadku naczelnik wyda decyzję odmowną.
Aby sprawdzić, czy otrzymałeś zezwolenie lub decyzję odmowną:
- Zaloguj się na swoje konto.
- Przejdź do zakładki
Mój pulpit | Moje sprawy i dokumenty | Dokumenty.
- Odszukaj dokument o nazwie: Decyzja o wydaniu, zmianie lub cofnięciu zezwolenia lub Decyzja odmowna. Po podpisaniu i odesłaniu UPD (Urzędowe Poświadczenie Doręczenia) będziesz mógł zapoznać się z treścią dokumentu – zaznacz go i wybierz „Podgląd Dokumentu”, a następnie zakładkę „Podgląd Załączników”.
Uwaga! Podpisanie i odesłanie UPD jest równoznaczne z doręczeniem decyzji.
- Jeżeli nie odbierzesz decyzji przed upływem 14 dni od dnia wpłynięcia korespondencji, decyzję uznaje się za doręczoną w dniu następującym po upływie 14 dni od wskazanego w dowodzie otrzymania dnia wpłynięcia korespondencji.
Jeśli nie jesteś zadowolony z wydanej decyzji, możesz się od niej odwołać.
UWAGA! Odwołanie możesz złożyć w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.