Złóż przywozowe zgłoszenie celne i wykonaj inne obowiązki związane z przywozem towaru

Usługa skierowana jest do osób, które zgłaszają towary do przywozowej odprawy celnej (importerzy towarów lub ich przedstawiciele, podmioty dokonujące czasowego składowania oraz operujące w wolnych obszarach celnych).

Dzięki usłudze dopełnisz formalności związane z objęciem towaru przywozową procedurą celną albo z czasowym składowaniem towaru. Usługa umożliwia także powiadomienie o przedstawieniu towarów wprowadzanych do wolnego obszaru celnego.

Wymagane formalności zrealizujesz na portalu PUESC w formie elektronicznej, przesyłając odpowiednie komunikaty do Automatycznego Systemu Importu (AIS/IMPORT PLUS):

  • Standardowe Zgłoszenie Celne (ZCP, komunikat ZC415);
  • Uproszczone Zgłoszenie Celne (ZCP-UPR, komunikat ZC415);
  • Uzupełniające Zgłoszenie Celne (ZCP-UZP, komunikat ZC415);
  • Powiadomienie składane w ramach wpisu do rejestru zgłaszającego (PWD-S, komunikat PW433);
  • Deklaracja Czasowego Składowania (DSK, komunikat DS415);
  • Powiadomienie o przedstawieniu towarów wprowadzanych do wolnego obszaru celnego (PPW, komunikat PPX32)

Uwaga! Przesyłki z kraju trzeciego o wartości:

  • do 150 EUR (obrót pocztowy i kurierski),
  • w przedziale powyżej 150 do 1000 EUR (wyłącznie obrót pocztowy)

zgłoś do procedury dopuszczenia do obrotu z wykorzystaniem komunikatów obsługiwanych przez AIS/e-COMMERCE.

Usługę realizuje system AIS/IMPORT PLUS za pośrednictwem dwóch portali:

  • puesc.gov.pl (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo – Celnych PUESC) – Mój pulpit (widoczny po zalogowaniu się) – portal podstawowy,
  • bcp.mf.gov.plportal alternatywny (komponent komunikacyjny AES/KOMUNIKATOR BCP).

Oba portale świadczą usługi komunikacji poprzez trzy kanały komunikacyjne:

  1. interfejs niewizualny, dostępny w oprogramowaniu zainstalowanym po stronie podmiotu;
    • typ pull – wywoływanie serwisów sieciowych świadczonych przez KAS przy wysyłaniu i odbieraniu komunikatów,
    • typ push – wywoływanie serwisów sieciowych świadczonych przez KAS przy wysyłaniu komunikatów przez podmiot; wywoływanie serwisów sieciowych świadczonych przez podmiot przy odbieraniu komunikatów przez podmiot;
  2. pocztę e-mail;
  3. interfejs WWW, dostępny w przeglądarce internetowej.

Materiały informacyjne z zakresu zasad działania wskazanych kanałów komunikacji znajdziesz na PUESC w zakładce Usługi sieciowe - informacje i specyfikacje.

Pamiętaj!

W zależności od kanału komunikacyjnego, który wybrałeś, komunikat zwrotny:

  • odbierzesz we własnej aplikacji,
  • dostaniesz w poczcie e-mail,
  • zawsze będzie dostępny, odpowiednio na PUESC lub BCP.

Do objęcia towaru przywozową procedurą celną służy zgłoszenie celne. Deklaracją czasowego składowania dopełnisz formalności związanych z czasowym składowaniem, a powiadomieniem o przedstawieniu towaru w wolnym obszarze celnym poinformujesz organ celny o zamiarze wprowadzenia towaru do WOC.

Przygotuj odpowiedni komunikat obsługiwany przez system AIS/IMPORT PLUS. W przypadku zgłoszeń celnych jest nim komunikat ZC415.

Uwaga! Linki w sekcji "Usługa krok po kroku" otwierają się w nowych oknach przeglądarki.

Pamiętaj!

  • Komunikat powinien być przygotowany zgodnie ze specyfikacją XML dla AIS/IMPORT PLUS oraz zgodnie z „Instrukcją wypełniania zgłoszeń celnych AIS/IMPORT PLUS, AIS/CCI, AES/ECS2 PLUS, NCTS2 PLUS i AIS/e-COMMERCE” albo „Instrukcją wypełniania deklaracji do czasowego składowania oraz powiadamiania o przedstawieniu do WOC w systemie AIS/IMPORT PLUS”. Specyfikacje oraz instrukcje znajdziesz na stronie Usługi sieciowe – informacje i specyfikacjestrona otwiera się w nowym oknie – w sekcji System AIS oraz w sekcji Instrukcja wypełniania zgłoszeń celnych.
  • Żeby wysyłać komunikaty do AIS/IMPORT PLUS, musisz uzyskać dostęp do usług elektronicznych PUESC – patrz KROK WSTĘPNY oraz podpisać zgłoszenie – patrz KROK 2.

KROK WSTĘPNY

  1. Załóż konto na PUESC – jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
    Wybierz „ROZSZERZONY ZAKRES UPRAWNIEŃ”.

W zakładce „Dodatkowe dane” zaznacz checkbox odnoszący się do oświadczenia związanego z instrukcją wypełniania zgłoszeń celnych.

Wypełnij i podpisz wniosek rejestracyjny. Jeśli wyślesz niepodpisany wniosek, będziesz musiał osobiście potwierdzić swoją tożsamość.

  1. strona otwiera się w nowym oknieZarejestruj firmę na PUESC.

Sprawdź, czy firma jest zarejestrowana – skorzystaj z wyszukiwarki podmiotów udostępnionej w usłudze Sprawdź, czy firma jest zarejestrowana. 

Jeżeli dane firmy już zarejestrowanej na PUESC są nieaktualne, skorzystaj z usługi Zmień dane firmy na PUESC. 

Jeśli dane firmy nie są zarejestrowane, zarejestruj je. Sprawdź, jak to zrobić w usłudze Zarejestruj dane firmy na PUESC.

Pamiętaj!

  • Aby składać przywozowe zgłoszenia celne musisz mieć nadane uprawnienie do systemu AIS-IMPORT, a Twoja firma powinna być zarejestrowana w obszarze „cło (EORI)” i posiadać numer EORI.
  • W formularzu, który służy do rejestracji danych firmy na PUESC, możesz od razu powiązać reprezentanta z firmą.
  • Jednoczesna rejestracja firmy z reprezentacją wydłuża czas rejestracji, ponieważ musisz dostarczyć oryginał upoważnienia.trona otwiera się w nowym okniestrona otwiera się w nowym okniestrona otwiera się w nowym oknie
  1. Powiąż osobę z firmą – sprawdź, jak to zrobić w usłudze Powiąż reprezentanta z firmą.

Uwaga!

Przed przyjęciem zgłoszenia celnego następuje weryfikacja uprawnień (pracownik – firma) oraz powiązań związanych z rodzajem przedstawicielstwa zadeklarowanego w zgłoszeniu celnym (jeśli importer jest reprezentowany przez przedstawiciela). W przypadku negatywnego wyniku walidacji, komunikat zgłoszenia zostanie odrzucony.strona otwiera się w nowym okn

KROK 0

Zaloguj się na PUESC.

KROK 1

Wczytaj plik ze zgłoszeniem celnym

  1. Przejdź do zakładki Mój pulpit | Do wysyłki i robocze.
  2. Wybierz przycisk „Nowy dokument”.
  3. Wybierz przycisk „Z pliku”.
  4. Naciśnij przycisk „Wybierz pliki” i wybierz przygotowany plik.
  5. Naciśnij przycisk „Prześlij pliki”.

KROK 2

Podpisz plik ze zgłoszeniem celnym

Możesz to zrobić na 2 sposoby:

  1. kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
  2. podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą certyfikatu celnego.

Żeby podpisać plik ze zgłoszeniem celnym:

  1. Przejdź do zakładki
    Mój pulpit | Do wysyłki i robocze | Dokumenty do wysyłki
  2. Zaznacz wybrane zgłoszenie.
  3. Wybierz przycisk „Podpis”.
  4. Wybierz metodę podpisu i naciśnij przycisk „Podpisz”.

KROK 3

Wyślij plik ze zgłoszeniem celnym

  1. Przejdź do zakładki Mój pulpit | Do wysyłki i robocze | Dokumenty do wysyłki.
  2. Zaznacz wybrane zgłoszenie i naciśnij przycisk „Wyślij”.

KROK 4

Odbierz Powiadomienie o Długu

  1. Wybierz Mój pulpit | Moje sprawy i dokumenty | Dokumenty.
  2. Ustaw filtr dla ZCX91 i wybierz przycisk „Filtruj”.
  3. Kliknij dwukrotnie w wyszukany dokument.
  4. Otwórz podgląd dokumentu – wybierz „Podgląd dokumentu” lub „Szczegóły dokumentu”.
  5. Wybierz „Pobierz XML”.

KROK 5

Zapłać należności celno-podatkowe

Więcej dowiesz się w sekcji Ile zapłacisz.strona otwiera się w nowym oknie

KROK 6

Odbierz Poświadczone Zgłoszenie Celne

  1. Wybierz Mój pulpit | Moje sprawy i dokumenty | Dokumenty.
  2. Ustaw filtr dla ZC429 i wybierz przycisk „Filtruj”.
  3. Kliknij dwukrotnie w wyszukany dokument.
  4. Otwórz podgląd dokumentu – wybierz „Podgląd dokumentu” lub „Szczegóły dokumentu”.
  5. Wybierz „Pobierz XML”.

Uwaga! Powiadomienie o Długu (POD) oraz Poświadczone Zgłoszenie Celne (PZC) to główne komunikaty, które występują w procesie obsługi zgłoszenia celnego ZC415. Pełen wykaz komunikatów, które obsługiwane są przez AIS/IMPORT PLUS i mogą wystąpić w czasie korzystania z usługi wynika ze specyfikacji xml dla AIS/MPORT PLUS (znajdziesz ją na stronie Usługi sieciowe – informacje i specyfikacjestrona otwiera się w nowym oknie – w sekcji System AIS – Specyfikacje komunikatów AIS – AIS/IMP).

  1. Korzystanie z usługi wymaga przygotowania odpowiedniego komunikatu obsługiwanego przez AIS/IMPORT PLUS, zgodnie ze specyfikacją XML dla tego systemu.
  2. Komunikaty przekazywane do AIS/IMPORT PLUS podlegają automatycznej walidacji systemowej. Jeśli komunikat będzie poprawny pod względem formalnym i strukturalnym, zostanie przyjęty do obsługi przez system, czego potwierdzeniem będzie przesłanie do podmiotu potwierdzenia złożenia komunikatu do systemu AIS/IMPORT PLUS (tzw. UPO). Jeśli komunikat nie będzie mógł zostać zakwalifikowany do obsługi, do podmiotu zostanie przesłany komunikat informujący o odrzuceniu (tzw. nieUPO).
    Wymagane jest zapoznanie się z treścią stwierdzonych nieprawidłowości i postępowanie adekwatnie do sytuacji i wskazanych w odrzuceniu nieprawidłowości (np. może zachodzić potrzeba korekty danych i ponownego przesłania poprawionego komunikatu).
  3. Podstawowym komunikatem standardowego zgłoszenia celnego jest komunikat ZC415. Jeśli podmiot otrzymał UPO, ale standardowe zgłoszenie celne nie zostało jeszcze przyjęte przez organ celny (brak informacji o nadanym numerze MRN), podmiot ma możliwość wnioskowania o jego anulowanie.
  4. Jeśli standardowe zgłoszenie celne zostało przez organ celny przyjęte (posiada nadany numer MRN), ale towar nie został poddany kontroli i nie został zwolniony do procedury, podmiot ma możliwość skorygowania danych zgłoszenia celnego z wykorzystaniem funkcjonalności sprostowania.
  5. System AIS/IMPORT PLUS posiada także funkcjonalność unieważnienia zgłoszenia celnego, zarówno przed zwolnieniem towaru do procedury, jak i po zwolnieniu.
  6. Rodzaje i sekwencja przekazywania komunikatów (przez podmiot i do podmiotu) w poszczególnych przypadkach związanych z obsługą standardowego zgłoszenia celnego, procedur uproszczonych, czasowego składowania oraz powiadomienia o przedstawieniu towarów w wolnym obszarze celnym przedstawione zostały w „Informatorze dla podmiotów zaangażowanych w przywozowe procesy celne realizowane drogą elektroniczną”. W pkt 8 Informatora dotyczącym komunikatów wskazane są powody ich wysyłania oraz czy i jakie działania są potrzebne w następstwie ich otrzymania. Dokument został udostępniony na PUESC w zakładce Usługi sieciowe – informacje i specyfikacje w sekcji „System AIS - Materiały informacyjne AIS – AIS/IMP”.
  7. Dokumenty będące załącznikami do zgłoszenia celnego, które najczęściej występują w obrocie towarowym oraz zasady stosowania usługi e-Załączniki znajdziesz w instrukcji „Dokumenty przedkładane na potrzeby obsługi elektronicznych zgłoszeń celnych”. Instrukcja pod nazwą „e-Załączniki Instrukcja dla podmiotów” wraz z wykazami dokumentów została udostępniona na stronie Usługi sieciowe – informacje i specyfikacje w sekcji „System AIS  - Materiały informacyjne AIS – e-Załączniki".”

Dokonywanie przywozowych zgłoszeń celnych wiąże się z koniecznością uiszczenia należności celno-podatkowych, wymaganych w odniesieniu do towarów, które są zgłaszane do odprawy celnej.

Zapłata należności celno-podatkowych albo ich zabezpieczenie jest warunkiem zwolnienia towaru do procedury (o ile w danym przypadku nie ma zastosowania zwolnienie z należności celno-podatkowych albo z zabezpieczenia) i uzyskania komunikatu ZC429, czyli Poświadczonego Zgłoszenia Celnego.

Jeśli chcesz uiścić należności celno-podatkowe w formie płatności elektronicznych online w czasie rzeczywistym, skorzystaj z usługi Zapłać należności poprzez e-Płatności.

Należności celno-podatkowe możesz również opłacić przelewem tradycyjnym.

Pamiętaj!

  • Kwoty należności celno-podatkowych obliczane są przez zgłaszających i podawane w komunikatach zgłoszeń celnych (ZC415), z wyjątkiem zgłoszeń celnych uproszczonych.
  • Jeśli organy celne przeprowadzą weryfikację zgłoszenia celnego, w wyniku której zakwestionują obliczenia dokonane przez zgłaszającego, może zostać wydana decyzja określająca prawidłową wysokość należności celno-podatkowych.
  • Decyzje dotyczące towaru zgłoszonego do przywozowej procedury celnej z wykorzystaniem systemu AIS/IMPORT PLUS mogą być wydawane nie tylko przed zwolnieniem towaru do procedury, ale także po zwolnieniu.

Zapoznaj się z opracowaniami i dokumentami dotyczącymi przywozowych zgłoszeń celnych, opublikowanymi w zakładce Usługi sieciowe – informacje i specyfikacje w sekcji „System AIS – Materiały informacyjne AIS – AIS/IMP”.

Strony w serwisie EUR-Lex (Baza aktów prawnych Unii Europejskiej) oraz ISAP (Internetowy System Aktów Prawnych) otwierają się w nowych oknach przeglądarki:

Podstawowe unijne regulacje celne dotyczące dokonywania zgłoszeń celnych

  1. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny
  2. Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny
  3. Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/2446 z dnia 28 lipca 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do szczegółowych zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego
  4. Rozporządzenie ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych – rozporządzenie Rady (WE) nr 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009 r. ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych

Podstawowe krajowe regulacje celne dotyczące dokonywania zgłoszeń celnych

  1. Ustawa z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne
  2. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 września 2016 r. w sprawie zgłoszeń celnych
  3. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 maja 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zgłoszeń celnych
  4. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 sierpnia 2016 r. w sprawie zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym

Informacje o publikacji

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2025 14:33 Monika Damentko
Pierwsza publikacja: 15.07.2022 15:55 Sylwia Mystkowska