Złóż deklarację importową

Usługa skierowana jest do ciebie, jeżeli:

  • jesteś upoważnionym przedsiębiorcą (AEO) i posiadasz pozwolenie na korzystanie z odprawy scentralizowanej realizowanej pomiędzy co najmniej dwoma państwami UE oraz
  • importowane przez ciebie towary znajdują się na terytorium Polski (czyli w uczestniczącym państwie członkowskim), a zgłoszenie celne zostało sporządzone w innym państwie UE (czyli nadzorującym państwie członkowskim).

Z usługi możesz skorzystać za pomocą dedykowanego formularza (VAT-IM).

Aby złożyć deklarację importową na PUESC w imieniu firmy nie musisz posiadać uprawnień rozszerzonych, natomiast musisz posiadać pełnomocnictwo do podpisywania i składania elektronicznych deklaracji. Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (UPL-1) jest składane do właściwego urzędu skarbowego. Można to załatwić elektronicznie w e-Urzędzie Skarbowym lub poprzez ePUAP – sprawdź, jak to zrobić (strona otwiera się w nowym oknie).

Uwaga! Linki w sekcji "Usługa krok po kroku" otwierają się w nowych oknach przeglądarki.

Pamiętaj – musisz podpisać deklarację w sposób określony w KROKU 2.

KROK WSTĘPNY

Załóż konto na PUESC – jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Uwaga! Wybierz "PODSTAWOWY ZAKRES UPRAWNIEŃ”.

Deklarację możesz również złożyć, jeśli posiadasz konto z rozszerzonym zakresem uprawnień.

KROK 0

Zaloguj się na PUESC.

KROK 1

Wypełnij formularz VAT-IM

  1. Wybierz na PUESC w „Katalogu formularzy” formularz deklaracji VAT-IM (1) - Deklaracja - obowiązuje od 01.07.2023 [ZEFIR2]
  2. Wypełnij formularz. Skorzystaj z podpowiedzi przypisanych do niektórych pól formularza – znajdziesz je, klikając w ikonę (przycisk) „i”.
  3. Wygeneruj dokument (deklarację) i przejdź do zakładki

Mój pulpit | Do wysyłki i robocze | Dokumenty do wysyłki

KROK 2

Podpisz deklarację

Podpisz deklarację importową kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

KROK 3

Wyślij deklarację

  1. W zakładce

Mój pulpit | Do wysyłki i robocze | Dokumenty do wysyłki

zaznacz i wyślij deklarację.

  1. Przejdź do zakładki

Mój pulpit | Moje sprawy i dokumenty | Dokumenty

i sprawdź, czy otrzymałeś UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru).

UPO potwierdza, że złożyłeś deklarację w formie elektronicznej.

KROK 4

Zapłać podatek

Zapłać podatek, jeśli nie będziesz go rozliczać w deklaracji podatkowej. Więcej dowiesz się w sekcji Co powinieneś wiedzieć.

Zapłacić możesz na 2 sposoby:

  1. przelewem tradycyjnym (PRZELEW do US). Więcej dowiesz się w sekcji Ile zapłacisz.
  2. za pomocą e-Płatności, jeśli deklaracja zostanie pozytywnie zweryfikowana i zaksięgowana przez pracownika urzędu celno-skarbowego, do którego została złożona. Więcej dowiesz się z opisu usługi e-Płatności.

Uwaga! Opłata online zostanie powiększona o prowizję w wysokości 59 gr.

Deklaracja importowa o podatku od towarów i usług (VAT-IM) jest wymagana w przypadku odprawy scentralizowanej realizowanej pomiędzy państwami członkowskimi, jeśli towar fizycznie został objęty procedurą dopuszczenia do swobodnego obrotu w Polsce, a zgłoszenie celne zostało sporządzone w innym kraju UE.

Informacje na temat odprawy scentralizowanej m. in. wytyczne i instrukcje, komunikaty i wyjaśnienia znajdziesz na stronie podatki.gov.pl (strona otwiera się w nowym oknie).

  1. Złóż deklarację importową naczelnikowi urzędu celno–skarbowego, w którym towary powinny być przedstawione lub udostępnione do kontroli celnej.
  2. Złóż deklarację importową i zapłać podatek w terminie do 16. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, nie później jednak niż przed złożeniem deklaracji podatkowej.
  3. Możesz złożyć deklarację importową zbiorczą za okres miesięczny, jeżeli towary powinny być przedstawione lub udostępnione do kontroli tylko w jednym urzędzie celno-skarbowym.
  4. Kwota podatku VAT obliczona w deklaracji importowej nie będzie należnością podlegającą uiszczeniu, jeśli podatek ten będzie podlegał rozliczeniu w deklaracji podatkowej.
  5. Kwotę podatku VAT obliczoną w deklaracji importowej możesz rozliczyć w deklaracji podatkowej, jeśli spełnisz warunki określone w art. 33a ustawy o podatku od towarów i usług, czyli:

przedstawisz Naczelnikowi Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu wydane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu:

  • zaświadczenia lub oświadczenia o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku, odpowiednio 3% kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach; udział zaległości w kwocie składek lub podatku ustala się w stosunki do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość,
  • potwierdzenie, że jesteś czynnym podatnikiem VAT.

Więcej o składaniu zaświadczeń lub oświadczeń znajdziesz na stronie Złóż dane oświadczeń i zaświadczeń.

  1. Deklarację importową możesz złożyć sam lub przez ustanowionego przedstawiciela podatkowego. Instytucja przedstawiciela podatkowego uregulowana została w art. 18a – 18c ustawy o VAT.
  2. UWAGA! Przedstawiciel podatkowy odpowiada solidarnie z tobą za zobowiązania podatkowe, które rozlicza w twoim imieniu i na twoją rzecz.

Wybierz właściwy formularz deklaracji i wypełnij:

VAT-IM (1) - Deklaracja - obowiązuje od 01.07.2023 [ZEFIR2]
Formularz deklaracji importowej o podatku od towarów i usług

Wysokość podatku należnego z tytułu importu towarów jest obliczona w deklaracji importowej.

Kwotę podatku możesz zapłacić przelewem tradycyjnym na konto organu podatkowego:

  • w bankowości internetowej wybierz „PRZELEW do US”,
  • wybierz rachunek bankowy nr: 25 1010 1270 0008 2422 3100 0000,
  • wpisz nazwę i adres organu podatkowego:

Urząd Skarbowy w Nowym Targu, ul. Parkowa 13, 34-400 Nowy Targ,

  • wpisz nazwę i adres zobowiązanego oraz podaj identyfikator NIP,
  • wybierz symbol formularza VATIMP.

PAMIĘTAJ! Podatek należny z tytułu importu towarów nie będzie należnością podlegającą uiszczeniu, jeśli rozliczysz go w deklaracji podatkowej zgodnie z art. 33a ustawy o podatku od towarów i usług.

Sytuacje nadzwyczajne to niedostępność usługi w szczególności ze względu na awarie lub zapowiadane prace serwisowe.

Jeśli problemy techniczne nie pozwolą ci złożyć deklaracji elektronicznie, przekaż ją w formie papierowej. Wypełniony formularz deklaracji importowej złóż w urzędzie celno – skarbowym, w którym towary powinny być przedstawione lub udostępnione do kontroli celnej.

Informacje o publikacji

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 13:10 Monika Damentko
Pierwsza publikacja: 12.02.2024 13:03 Monika Damentko