Uwaga! Linki w sekcji "Rejestracja do usługi" otwierają się w nowych oknach przeglądarki.
KROK WSTĘPNY
- Załóż konto na PUESC – jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
Uwaga! Wybierz „ROZSZERZONY ZAKRES UPRAWNIEŃ”.
Podpisz wniosek rejestracyjny. Jeśli wyślesz niepodpisany wniosek, będziesz musiał osobiście potwierdzić swoją tożsamość.strona otwiera się w nowym oknie
- Zarejestruj firmę na PUESC – jeśli nie jest zarejestrowana. Sprawdź, jak to zrobić w usłudze Zarejestruj dane firmy na PUESC.strona otwiera się w nowym oknie
Uwaga! W formularzu, który służy do rejestracji firmy na PUESC, możesz od razu powiązać reprezentanta z firmą. Wymagane uprawnienia dla powiązania reprezentanta z firmą, które są konieczne dla skorzystania z usługi, są opisane w punkcie 3 i 4.
Pamiętaj, że jednoczesna rejestracja firmy z reprezentacją wydłuża czas rejestracji, ponieważ musisz dostarczyć oryginał upoważnienia.
Możesz sprawdzić, czy firma jest zarejestrowana – skorzystaj z wyszukiwarki podmiotów udostępnionej w usłudze Sprawdź, czy firma jest zarejestrowana. strona otwiera się w nowym oknie
Jeżeli dane firmy już zarejestrowanej na PUESC są nieaktualne, skorzystaj z usługi Zmień dane firmy na PUESC.strona otwiera się w nowym oknie
- Możesz zlecić obsługę płatności online upoważnionej osobie.
W tym celu powiąż osobę z firmą – sprawdź, jak to zrobić w usłudze Powiąż reprezentanta z firmą.strona otwiera się w nowym oknie
Pamiętaj, że możesz powiązać z firmą jedynie taką osobę, którą upoważniłeś w pełnym wymaganym zakresie do:
- Płatności online za należności podatkowe zaksięgowane w ZEFIR 2, dot. podatku akcyzowego krajowego i wewnątrzwspólnotowego, opłaty paliwowej i emisyjnej (uprawnienie rozszerzone 21), w tym:
- zapłaty online zaliczek dziennych,
- dokonywania wpłat zbiorczych poprzez pliki specyfikacji,
- sprawdzania stanu rozliczeń (w tym zaległości) oraz nadpłat.
i/lub
- Płatności online za cło i podatki z tytułu importu oraz należności niepodatkowe zaksięgowane w ZEFIR 2, dot. należności wynikających m.in. ze zgłoszenia celnego, mandatów, kar i grzywien (uprawnienie rozszerzone 22), w tym:
- dokonywania wpłat zbiorczych poprzez pliki specyfikacji,
- sprawdzania stanu rozliczeń (w tym zaległości) oraz nadpłat.
Z upoważnienia udzielonego pełnomocnikowi lub z oświadczenia złożonego przez pracodawcę dla pracownika musi jednoznacznie wynikać, że upoważniłeś pełnomocnika/ pracownika w pełnym, wymaganym zakresie, określonym jak wyżej.
- Możesz zlecić obsługę płatności online za należności z tytułu importu (cła i podatki od importu) oraz należności niepodatkowe zaksięgowane w ZEFIR2 innej firmie (np. agencji celnej).
W tym celu powiąż inną firmę (np. agencję celną) z firmą – sprawdź, jak to zrobić w usłudze Powiąż reprezentanta z firmą.strona otwiera się w nowym oknie
Pamiętaj, że dla obsługi płatności online możesz powiązać z firmą jedynie taką inną firmę (agencję celną), którą upoważniłeś do:
- Płatności online za cło i podatki z tytułu importu oraz należności niepodatkowe zaksięgowane w ZEFIR 2 dot. należności wynikających m.in. ze zgłoszenia celnego, mandatów, kar i grzywien (uprawnienie rozszerzone 22), w tym:
- dokonywania wpłat zbiorczych poprzez pliki specyfikacji,
- sprawdzania stanu rozliczeń (w tym zaległości) oraz nadpłat.
Z upoważnienia udzielonego innej firmie (np. agencji celnej) musi jednoznacznie wynikać, że upoważniłeś inną firmę (np. agencję celną) w pełnym, wymaganym zakresie, określonym jak wyżej.
Aby pracownik innej firmy (np. agent celny) mógł zrobić płatność za należności z tytułu importu oraz należności niepodatkowe, z upoważnienia udzielonego jemu przez inną firmę (agencję celną), musi jednoznacznie wynikać, że został upoważniony w pełnym, wymaganym zakresie, określonym jak wyżej.