- Jakie towary podlegają obowiązkowi zgłoszenia przewozu?
Katalog towarów, które podlegają systemowi monitorowania przewozu i obrotu jest określony w art. 3 ust. 2 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów wydanym na podstawie art. 3 ust. 11 tej ustawy.
- Czy dostawa 800 litrów oleju napędowego do dwóch różnych lokalizacji należących do tego samego odbiorcy (do każdej lokalizacji po 400 litrów) podlega zgłoszeniu?
Dostawa 800 litrów oleju napędowego do dwóch różnych lokalizacji należących do tego samego odbiorcy (oddzielnie do każdej lokalizacji po 400 litrów) nie podlega zgłoszeniu przewozu.
- Od ilu litrów oleju napędowego lub kg smaru istnieje obowiązek rejestrowania przewozu?
Obowiązek zgłaszania przewozu towarów, tj. oleje smarowe i preparaty smarowe dotyczy przesyłek, których masa brutto przekracza 500 kg lub objętość przekracza 500 litrów. Jednakże w przypadku towaru konfekcjonowanego, klasyfikowanego np. do pozycji CN 2710, obowiązek zgłoszenia przewozu nie istnieje, jeżeli towar ten jest przewożony w opakowaniach jednostkowych nie większych niż 11 litrów. Oznacza to, że w przypadku przewozu np. 600 kg tego towaru zapakowanego w opakowaniach jednostkowych o pojemności 11 litrów lub poniżej 11 litrów, nie ma obowiązku zgłaszania takiego przewozu.
- Jakie zgłoszenie powinienem wysłać w przypadku przewozu towaru z pozycji CN 3403 zapakowanego w stu 10-litrowych pojemnikach i trzech 200-litrowych pojemnikach (łącznie 1600 litrów)?
Zgłoszenie przewozu powinno być dokonane tylko na 600 litrów towaru (trzy pojemniki po 200 litrów każdy). Pozostałe 1000 litrów towaru (sto pojemników po 10 litrów każdy) nie podlega zgłoszeniu, ponieważ towar ten (klasyfikowany do pozycji CN 3403) jest zapakowany w opakowaniach jednostkowych poniżej 16 litrów.
- Jak wypełnić formularz zgłoszenia przewozu w tej sytuacji, kiedy podczas jednego transportu przewożone są dwa produkty z różnymi kodami CN?
W ustawie o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi zostało zdefiniowane, m.in. zgłoszenie przewozu towaru. Zgodnie z tą definicją, zgłoszenie przewozu towaru do rejestru zgłoszeń dotyczy określonej ilości tego samego rodzaju towaru albo określonych ilości różnych rodzajów towarów przewożonych od jednego nadawcy towaru do jednego odbiorcy towaru, do jednego miejsca dostarczenia towaru, jednym środkiem transportu. Oznacza to, że w takiej sytuacji w jednym zgłoszenia przewozu można zgłosić więcej niż jeden rodzaj towaru.
- Czy systemowi monitorowania drogowego podlega każdy przewóz towarów z pozycji CN 2710 i 3403 w opakowaniach powyżej 11 i 16 litrów?
W stosunku do towaru zaklasyfikowanego, np. do pozycji CN 2710, przepis art. 3 ust. 2 pkt 1 lit. c ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, który mówi o masie brutto przesyłki towarów lub jej objętości (przekraczającej 500 kg/500 litrów) należy analizować łącznie z przepisem art. 3 ust. 4 pkt 2 lit b ww. ustawy.
Oznacza to, że obowiązkiem zgłoszenia przewozu objęty jest ten towar, jeżeli jest zapakowany w opakowaniach jednostkowych większych niż 11 litrów i łączna masa brutto/objętość przesyłki tego towaru wynosi 500 kg/litrów. Może to być, np. cysterna z 600 litrami tego towaru albo 30 pojemników po 20 litrów każdy (co łącznie daje również 600 litrów).
UWAGA! Obowiązkom tym nie podlega przewóz przesyłki, np. 400 litrów w paleto pojemniku albo 24 pojemników po 20 litrów każdy (co łącznie daje 480 litrów) albo 100 pojemników po 10 litrów każdy (co łącznie daje 1000 litrów).
- Co oznacza sformułowanie „określona ilość towarów tego samego rodzaju" w definicji przesyłki?
„Przesyłka" jest zdefiniowana w art. 3 ust. 3 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, natomiast w art. 2 pkt 10 powołanej ustawy znajduje się definicja „rodzaju towaru". Z definicji tych wynika, że o przesyłce mówimy wtedy, gdy przewożony towar jest klasyfikowany do jednej 4-cyfrowej pozycji CN. W przypadku, gdy przewożone jest np. 6000 litrów PB95 oraz 1000 litrów PB98, to przesyłką jest 7000 litów towaru klasyfikowanego do pozycji CN 2710.
- Czy należy zgłosić towar, którego masa brutto wynosi 480 kg, a objętość ponad 500 litrów?
Tak. Taki przewóz należy zgłosić, jak również przewóz towaru, którego objętość wynosi np. 480 litrów, a masa brutto ponad 500 kg.
- Czy przewóz płynów do spryskiwaczy i odmrażaczy do szyb samochodowych o pozycji CN 3820, zawierających alkohol etylowy całkowicie skażony, w opakowaniach 5 litrów dla płynów do spryskiwaczy i 0,75 litra dla odmrażaczy, podlega monitorowaniu? (na 1 palecie może być 108 baniek po 5 litrów - razem 540 litrów).
Towary klasyfikowane do pozycji CN 3820 zawierające alkohol etylowy podlegają obowiązkowi zgłoszenia przewozu, jeżeli masa brutto przesyłki przekracza 500 kg lub jej objętość przekracza 500 litrów (art. 3 ust. 2 pkt 1 lit. i ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi).
UWAGA! Z art. 3 ust. 4 pkt 2 lit. f powołanej ustawy wynika, że towary te nie podlegają zgłoszeniu, jeżeli są przewożone w opakowaniach jednostkowych nie większych niż 16 litrów.
Oznacza to, że opisany ładunek nie podlega zgłoszeniu, ponieważ towar ten jest pakowany w pojemnikach jednostkowych 5-litrowych i 0,75-litrowych (mimo, że łączna objętość tego towaru to 540 litrów).
- Czy zgłoszeniu podlega również przewóz produktów akcyzowych, które sprzedajemy do naszych odbiorców w zawieszonej, zwolnionej lub zapłaconej akcyzie?
Tylko przemieszczanie wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, z zastosowaniem systemu EMCS, nie podlega zgłoszeniu do rejestru. W przypadku gazu LPG zgłoszeniu do rejestru nie podlega również przemieszczanie wyrobów objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przemieszczanych z zastosowaniem systemu EMCS albo na podstawie dokumentu dostawy.
- Czy odbiór olejów odpadowych (pozycja CN 2710) z warsztatów mechanicznych również podlega zgłoszeniu?
W przypadku, w którym warsztat mechaniczny dokonuje sprzedaży oleju odpadowego, który jest następnie przewożony do miejsca, w którym ma być poddany odzyskowi poprzez regenerację, właściciel tego warsztatu staje się podmiotem wysyłającym i winien dokonać zgłoszenia przewozu do rejestru.
Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy warsztat mechaniczny przekazuje innemu podmiotowi olej odpadowy do utylizacji, płacąc jedynie za wykonanie usługi utylizacji. Wówczas, jeżeli następuje przeniesienie na odbiorcę towaru prawa do rozporządzania tym towarem (olejem odpadowym) jak właściciel, to taka transakcja podlega zgłoszeniu.
Dodatkowo, w takim zgłoszeniu należy podać sześciocyfrowy kod odpadu zgodny z katalogiem odpadów określonym w przepisach ustawy o odpadach (§ 3a rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie dodatkowych danych podlegających wskazaniu w zgłoszeniu przewozu towarów).
- Czy obowiązkowi zgłoszenia podlega odebranie po 400 l oleju przepracowanego (pozycja CN 2710) z dwóch warsztatów zlokalizowanych w różnych miejscach/miastach, należących do tego samego przedsiębiorcy, przez tego samego odbiorcę, tym samym środkiem transportu, który zmierza do tego samego zakładu recyklingu olejów w celu ich regeneracji? Jeśli tak, to w którym momencie?
W opisanym przypadku odbiór oleju przepracowanego (odpadowego) podlega obowiązkowi zgłoszenia. Zgłoszenie to winno nastąpić najpóźniej przed rozpoczęciem przewozu obydwu partii towaru (po wlaniu do cysterny drugiej partii 400-litrowej, co da łącznie 800 litrów) i winno być dokonane przez przedsiębiorcę prowadzącego warsztat lub jego pełnomocnika.
- Czy sprzedaż paliwa na stacji paliw do zbiornika fabrycznie zamontowanego w pojeździe (np. w samochodzie ciężarowym lub ciągniku siodłowym, samobieżnej maszynie rolniczej lub budowlanej) w ilości powyżej 500 l, podlega zgłoszeniu?
Przewóz paliwa w zbiorniku na paliwo (w tzw. baku), z którego paliwo zasila silnik spalinowy zamontowany w pojeździe mechanicznym, nie podlega zgłoszeniu.
- Czy objętość przewożonego oleju napędowego ma być wyrażona w litrach przy 15 stopniach C czy w litrach rzeczywistych?
Ilość, masa brutto lub objętości towaru w zgłoszeniu powinna być zgodna z obowiązującym w Polsce Międzynarodowym Układem Jednostek Miar (SI).
W przypadku wyrobów energetycznych stosuje się temperaturę referencyjną, tj. litry gotowego wyrobu w temperaturze 15°C lub kilogramy gotowego wyrobu w powietrzu.
Jeżeli dostawa następuje w temperaturze rzeczywistej (ilość na fakturze lub dokumencie przewozu nie uwzględnia temperatury referencyjnej), zastosowanie winna mieć temperatura obserwowana (pomiaru).
- Czy towary z kodu CN 3824, które znajdują się w załączniku nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym podlegają obowiązkowi zgłoszenia, jeżeli nie są przeznaczone do celów opałowych lub napędowych?
Tak, towary z kodu CN 3824, które znajdują się w ww. załączniku podlegają zgłoszeniu do rejestru SENT bez względu na ich przeznaczenie.
- Jeżeli masa/objętość towaru otrzymanego różni się o +/- 10% od masy/objętości zgłoszonej to czy należy w potwierdzeniu odbioru zaznaczyć opcję "dostawa zgodna ze zgłoszeniem" czy też "dostawa niezgodna ze zgłoszeniem"? Czy w polu "uwagi" należy wpisać ilość rzeczywiście przyjętą (nawet jeżeli różnica jest +/- 10%)?
Jeżeli masa/objętość towaru otrzymanego różni się o +/- 10% od masy/objętości zgłoszonej to należy w potwierdzeniu odbioru zaznaczyć opcję „dostawa zgodna ze zgłoszeniem" i podać faktyczną ilość odebranego towaru – w przypadku odbioru paliwa opałowego lub gazu LPG pole to jest obowiązkowe.
- Czy po przekazaniu odpadów suszu tytoniowego podmiotowi, który go zutylizuje, przewóz takich odpadów podlega zgłoszeniu w systemie SENT?
W przypadku, gdy susz tytoniowy zostaje przekazany innemu podmiotowi do utylizacji, jeżeli następuje przeniesienie na odbiorcę towaru prawa do rozporządzania tym towarem (suszem tytoniowym) jak właściciel, to taka transakcja podlega zgłoszeniu.
Dodatkowo, w takim zgłoszeniu należy podać sześciocyfrowy kod odpadu zgodny z katalogiem odpadów określonym w przepisach ustawy o odpadach (§ 3a rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie dodatkowych danych podlegających wskazaniu w zgłoszeniu przewozu towarów).
- Jak ocenić czy dany towar podlega zgłoszeniu do rejestru zgłoszeń SENT?
Towary podlegające ustawie o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi wymienione zostały w art. 3 ust. 2 tej ustawy oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie wykazu towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów.
Na podmiocie dokonującym zgłoszenia ciąży obowiązek prawidłowego określenia, m.in. rodzaju towaru czy też pozycji CN. Narzędziem pomocniczym klasyfikowania towaru do kodów Nomenklatury Scalonej jest przeglądarka taryfowa – system ISZTAR http://isztar.mf.gov.pl/isztar/taryfa_celna/web/main_PL (strona otwiera się w nowym oknie przeglądarki)
- Czy przewóz paliwa opałowego do fundacji, stowarzyszeń, gmin i jednostek im podległych, podlega zgłoszeniu w rejestrze zgłoszeń SENT?
Tak. Każda ilość paliwa opałowego przewożona do wskazanych podmiotów podlega zgłoszeniu do rejestru zgłoszeń SENT.