(*) Generowane automatycznie przez systemy komputerowe.
(**) Informacje należy przedstawić w stosownych przypadkach.
(***) Wersja w postaci kodu, jeżeli jest to możliwe.
MRN
Wniosek o zmianę trasy: Numer ewidencyjny MRN stanowi alternatywę wobec dwóch następujących danych:
- znaki identyfikacyjne środka transportu przekraczającego granicę,
- data i czas przybycia do pierwszego miejsca na obszarze celnym Unii.
Zgłoszenie
Wpisać kody określone w Dodatku D1 Załącznika 9 do PRD stosowane w pierwszej i drugiej części pola 1 dokumentu SAD.
Liczba pozycji(*)
Całkowita liczba pozycji towarowych w zgłoszeniu lub deklaracji skróconej.
[por. SAD pole 5]
Niepowtarzalny numer referencyjny przesyłki
Niepowtarzalny numer nadawany towarom przy wprowadzeniu, w przywozie, przy wyprowadzeniu i w wywozie.
Należy stosować kody WCO (ISO15459) lub im równoważne.
Deklaracje skrócone: element ten jest podawany alternatywnie z numerem dokumentu transportowego, jeśli ten ostatni nie jest dostępny.
Procedury uproszczone: informację podaje się, jeżeli jest dostępna.
Element ten zapewnia odniesienie do innych użytecznych źródeł informacji.
[por. SAD pole 7]
Numer dokumentu przewozowego
Odniesienie do dokumentu przewozowego, na podstawie którego dokonywany jest transport towarów na obszar celny UE lub z obszaru celnego UE. W przypadku gdy osoba składająca przywozową deklarację skróconą nie jest tożsama z przewoźnikiem, podaje się również numer dokumentu przewozowego przewoźnika.
Element ten zawiera kod typu dokumentu przewozowego, określony w Dodatku D1 Załącznika 9 do PRD, po którym następuje numer identyfikacyjny danego dokumentu.
Element ten jest podawany alternatywnie z niepowtarzalnym numerem referencyjnym przesyłki (UCR), jeśli ten ostatni nie jest dostępny. Element ten zapewnia odniesienie do innych użytecznych źródeł informacji.
Wywozowa deklaracja skrócona – dostawy zaopatrzenia na statki wodne i powietrzne: numer faktury lub wykazu załadunkowego.
Przywozowe deklaracje skrócone - transport drogowy: ten element jest podawany w dostępnym zakresie i może on zawierać odniesienie zarówno do karnetu TIR, jak i do listu przewozowego CMR.
Nadawca
Osoba nadająca towary, wskazana w umowie przewozowej przez osobę zlecającą przewóz.
Wywozowe deklaracje skrócone:
Podanie tej informacji jest obowiązkowe, jeżeli nadawca nie jest tożsamy z osobą, która składa deklarację skróconą. Informacja ta podawana jest w postaci numeru EORI nadawcy, jeżeli osoba składająca deklarację skróconą dysponuje tym numerem. Jeżeli numer EORI nadawcy nie jest dostępny, należy podać pełną nazwę i adres nadawcy. W przypadku gdy wymagane dla wywozowej deklaracji skróconej elementy zostały ujęte w zgłoszeniu celnym zgodnie z art. 263 ust. 3 lit. a) Kodeksu oraz z art. 162 Kodeksu, informacja ta odpowiada danym »Nadawca/eksporter« zawartym w zgłoszeniu celnym.
W przypadku gdy ułatwienia są przyznawane w ramach realizowanego przez państwo trzecie programu partnerstwa handlowego, który jest uznawany przez Unię, taka informacja może być podawana w postaci niepowtarzalnego numeru identyfikacyjnego w państwie trzecim, który został udostępniony Unii przez dane państwo trzecie. Taki numer można stosować, jeżeli osoba składająca deklarację skróconą dysponuje tym numerem.
Numer ma następującą strukturę:
Pole
|
Treść
|
Rodzaj pola
|
Format
|
Przykłady
|
1
|
Identyfikator państwa trzeciego (kod kraju ISO alfa 2)
|
Alfabetyczne; 2
|
a2
|
US
JP
CH
|
2
|
Niepowtarzalny numer identyfikacyjny w państwie trzecim
|
Alfanumeryczne; do 15
|
an..15
|
1234567890ABCDE AbCd9875F
pt20130101aa
|
Przykłady: »US1234567890ABCDE« dla nadawcy w USA (kod kraju: US), którego niepowtarzalnym numerem identyfikacyjnym jest 1234567890ABCDE. »JPAbCd9875F« dla nadawcy z Japonii (kod kraju: JP), którego niepowtarzalnym numerem identyfikacyjnym jest AbCd9875F. »CHpt20130101aa« dla nadawcy ze Szwajcarii (kod kraju: CH), którego niepowtarzalnym numerem identyfikacyjnym jest pt20130101aa.
Identyfikator państwa trzeciego: alfabetyczne kody Unii Europejskiej dla krajów i terytoriów oparte są na obowiązujących kodach ISO alfa 2 (a2), o ile są zgodne z kodami krajów, podanymi zgodnie z art. 5 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 471/2009 z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie statystyk Wspólnoty dotyczących handlu zagranicznego z państwami trzecimi, uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1172/95.
Jeżeli podany został numer EORI nadawcy lub niepowtarzalny numer identyfikacyjny nadawcy w państwie trzecim, nie należy podawać jego nazwy i adresu.
Przywozowe deklaracje skrócone:
Informacja ta podawana jest w postaci numeru EORI nadawcy, jeżeli osoba składająca deklarację skróconą dysponuje tym numerem. Jeżeli numer EORI nadawcy nie jest dostępny, należy podać pełną nazwę i adres nadawcy.
W przypadku gdy ułatwienia są przyznawane w ramach realizowanego przez państwo trzecie programu partnerstwa handlowego, który jest uznawany przez Unię, taka informacja może być podawana w postaci niepowtarzalnego numeru identyfikacyjnego w państwie trzecim, który został udostępniony Unii przez dane państwo trzecie. Taki numer można stosować, jeżeli osoba składająca deklarację skróconą dysponuje tym numerem. Struktura tego numeru odpowiada strukturze określonej w części »wywozowe deklaracje skrócone« tego wyjaśnienia dotyczącego danych.
Jeżeli podany został numer EORI nadawcy lub niepowtarzalny numer identyfikacyjny nadawcy w państwie trzecim, nie należy podawać jego nazwy i adresu.
Nadawca/eksporter
Osoba dokonująca zgłoszenia celnego wywozowego lub osoba, na rzecz której takie zgłoszenie jest dokonywane i która jest właścicielem towarów lub posiada podobne do prawa własności prawo do dysponowania towarem w momencie przyjęcia zgłoszenia.
Należy podać numer EORI, o którym mowa w art. 1 ust. 18 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/2446. Jeżeli nadawca/eksporter nie posiada numeru EORI, organ celny nadaje mu go przy pierwszej czynności z zakresu przepisów celnych.
[por. SAD pole 2]
Osoba składająca deklarację skróconą
Informacja ta podawana jest w postaci numeru EORI osoby składającej deklarację skróconą; nie należy podawać jej nazwy i adresu.
Przywozowe deklaracje skrócone: jedna z osób wymienionych w art. 127 ust. 4 Kodeksu.
Wywozowe deklaracje skrócone: osoba określona w art. 271 ust. 2 Kodeksu. Informacji tej nie podaje się w przypadku, gdy zgodnie z art. 263 ust. 1 Kodeksu towary są objęte zgłoszeniem celnym.
Uwaga: informacja ta jest konieczna do określenia osoby, która jest odpowiedzialna za przedstawienie deklaracji skróconej.
Osoba składająca wniosek o zmianę trasy
Wniosek o zmianę trasy: Osoba składająca wniosek o zmianę trasy przy przywozie. Informacja ta podawana jest w postaci numeru EORI osoby składającej wniosek o zmianę trasy; nie należy podawać jej nazwy i adresu.
Odbiorca
Osoba, do której towary są faktycznie wysyłane.
Wywozowe deklaracje skrócone: W przypadkach określonych w art. 215 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia wykonawczego (UE) 2015/2447 informację tę należy podać w formie pełnej nazwy/imienia i nazwiska i adresu odbiorcy, jeżeli dane te są dostępne. W przypadku gdy towary przewożone są na podstawie konosamentu na zlecenie, z którego prawa mogą być przenoszone na inną osobę poprzez indos, a odbiorca nie jest znany, jego dane zastępuje się następującym kodem w polu 44 zgłoszenia wywozowego:
Podstawa prawna
|
Zastosowanie
|
Pole
|
Kod
|
Dodatek A
|
W przypadku konosamentu na zlecenie, z którego prawa mogą być przenoszone na inną osobę poprzez indos, dla wywozowych deklaracji skróconych, gdy dane odbiorcy nie są znane.
|
44
|
30600
|
Informacja ta podawana jest w postaci numeru EORI odbiorcy, jeżeli osoba składająca deklarację skróconą dysponuje tym numerem. Jeżeli numer EORI odbiorcy nie jest dostępny, należy podać pełną nazwę/imię i nazwisko i adres odbiorcy.
W przypadku gdy ułatwienia są przyznawane w ramach realizowanego przez państwo trzecie programu partnerstwa handlowego, który jest uznawany przez Unię, taka informacja może być podawana w postaci niepowtarzalnego numeru identyfikacyjnego w państwie trzecim, który został udostępniony Unii przez dane państwo trzecie. Taki numer można stosować, jeżeli osoba składająca deklarację skróconą dysponuje tym numerem. Struktura tego numeru odpowiada strukturze określonej w części »wywozowe deklaracje skrócone« wyjaśnienia dotyczącego danych zatytułowanego »Nadawca«.
Jeżeli podany został numer EORI odbiorcy lub niepowtarzalny numer identyfikacyjny odbiorcy w państwie trzecim, nie należy podawać jego nazwy i adresu.
Przywozowe deklaracje skrócone: Podanie tej informacji jest obowiązkowe, jeżeli odbiorca nie jest tożsamy z osobą składającą deklarację skróconą. W przypadku gdy towary przewożone są na podstawie konosamentu na zlecenie, z którego prawa mogą być przenoszone na inną osobę poprzez indos, dane odbiorcy nie są znane i powinny zostać zastąpione przez wpisanie następującego kodu: 10600.
Podstawa prawna
|
Zastosowanie
|
Kod
|
Dodatek A
|
W przypadku konosamentu na zlecenie, z którego prawa mogą być przenoszone na inną osobę poprzez indos, dla przywozowych deklaracji skróconych, gdy dane odbiorcy nie są znane.
|
10600
|
W przypadku gdy informacja ta jest wymagana, jest ona podawana w postaci numeru EORI odbiorcy, jeżeli osoba składająca deklarację skróconą dysponuje tym numerem. Jeżeli numer EORI odbiorcy nie jest dostępny, należy podać pełną nazwę/imię i nazwisko i adres odbiorcy.
W przypadku gdy ułatwienia są przyznawane w ramach realizowanego przez państwo trzecie programu partnerstwa handlowego, który jest uznawany przez Unię, taka informacja może być podawana w postaci niepowtarzalnego numeru identyfikacyjnego w państwie trzecim, który został udostępniony Unii przez dane państwo trzecie. Taki numer można stosować, jeżeli osoba składająca deklarację skróconą dysponuje tym numerem. Struktura tego numeru odpowiada strukturze określonej w części »wywozowe deklaracje skrócone« wyjaśnienia dotyczącego danych zatytułowanego »Nadawca«.
Jeżeli podany został numer EORI odbiorcy lub niepowtarzalny numer identyfikacyjny odbiorcy w państwie trzecim, nie należy podawać jego nazwy i adresu.
Zgłaszający/przedstawiciel
Element wymagany, jeśli jest to osoba inna niż nadawca (eksporter) w wywozie/odbiorca w przywozie.
Informacja ta podawana jest w postaci numeru EORI zgłaszającego/przedstawiciela.
[por. SAD pole 14]
Zgłaszający/status przedstawiciela (kod)
Kod oznaczający zgłaszającego lub status przedstawiciela. Należy użyć kodów przewidzianych w Dodatku D1 Załącznika 9 do PRD dla pola 14 dokumentu SAD.
Przewoźnik
Informacji tej nie podaje się, jeżeli przewoźnik jest tożsamy z osobą, która składa przywozową deklarację skróconą, z wyjątkiem przypadków, gdy ułatwienia są przyznawane w ramach realizowanego przez państwo trzecie programu partnerstwa handlowego, który jest uznawany przez Unię. W takich przypadkach informację tę można podać w postaci niepowtarzalnego numeru identyfikacyjnego w państwie trzecim, który został udostępniony Unii przez dane państwo trzecie. Struktura tego numeru odpowiada strukturze określonej w części »wywozowe deklaracje skrócone« wyjaśnienia dotyczącego danych zatytułowanego »Nadawca«.
W przypadku gdy przewoźnik nie jest tożsamy z osobą, która składa przywozową deklarację skróconą, informację tę podaje się w postaci pełnej nazwy/imienia i nazwiska i adresu przewoźnika.
Jest ona podawana w postaci numeru EORI przewoźnika lub niepowtarzalnego numeru identyfikacyjnego przewoźnika w państwie trzecim:
- zawsze, gdy osoba składająca deklarację skróconą dysponuje takim numerem, lub
- w przypadku transportu morskiego, transportu śródlądowego i transportu lotniczego.
Jest ona podawana w postaci numeru EORI przewoźnika, jeżeli jest on podłączony do systemu celnego i życzy sobie otrzymywać jakiekolwiek z powiadomień, o których mowa w w art. 185 ust. 3 lub art. 187 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2015/2447.
Jeżeli podany został numer EORI przewoźnika lub niepowtarzalny numer identyfikacyjny przewoźnika w państwie trzecim, nie należy podawać jego nazwy i adresu.
Osoba kontaktowa
Osoba, która w momencie wprowadzania towarów na obszar UE ma być poinformowana o ich przybyciu. Informację podaje się wtedy, kiedy ma to zastosowanie. Jest ona podawana w postaci numeru EORI osoby kontaktowej, jeżeli osoba składająca deklarację skróconą dysponuje tym numerem. Jeżeli numer EORI osoby kontaktowej nie jest dostępny, należy podać pełną nazwę/imię i nazwisko i adres osoby kontaktowej.
W przypadku gdy ułatwienia są przyznawane w ramach realizowanego przez państwo trzecie programu partnerstwa handlowego, który jest uznawany przez Unię, taka informacja może być podawana w postaci niepowtarzalnego numeru identyfikacyjnego w państwie trzecim, który został udostępniony Unii przez dane państwo trzecie. Taki numer można stosować, jeżeli osoba składająca deklarację skróconą dysponuje tym numerem. Struktura tego numeru odpowiada strukturze określonej w części »wywozowe deklaracje skrócone« wyjaśnienia dotyczącego danych zatytułowanego »Nadawca«.
Jeżeli podany został numer EORI osoby kontaktowej lub niepowtarzalny numer identyfikacyjny osoby kontaktowej w państwie trzecim, nie należy podawać jej nazwy i adresu.
Przywozowa deklaracja skrócona: w przypadku gdy towary są przewożone na podstawie konosamentu zbywalnego, z którego prawa mogą być przenoszone na inną osobę przez indos, w której to sytuacji nie są podawane dane odbiorcy i wpisywany jest kod 10600, istnieje obowiązek podania osoby kontaktowej w każdym przypadku.
Wywozowa deklaracja skrócona: W przypadku gdy towary są przewożone na podstawie konosamentu zbywalnego, z którego prawa mogą być przenoszone na inną osobę przez indos, w której to sytuacji odbiorca nie jest wymieniany, w polu „Odbiorca” należy zawsze podać dane osoby kontaktowej zamiast danych odbiorcy. Jeśli zgłoszenie wywozowe zawiera dane do celów wywozowej deklaracji skróconej, w polu 44 danego zgłoszenia wywozowego wprowadza się kod 30600.
Znaki i przynależność państwowa aktywnego środka transportu przekraczającego granicę
Znaki i przynależność państwowa aktywnego środka transportu przekraczającego granicę obszaru celnego Unii. Podając znaki środka transportu, stosuje się definicje zawarte w opisie pola 18 dokumentu SAD w Dodatku C1 do Załącznika 9 do PRD. W przypadku transportu morskiego lub wodnego śródlądowego, podaje się numer identyfikacyjny statku IMO lub niepowtarzalny europejski numer identyfikacyjny statku (ENI). W przypadku transportu lotniczego informacje te nie są wymagane.
Jeżeli znaki środka transportu nie zawierają tej informacji, przynależność państwową podaje się przy użyciu kodów przewidzianych dla pola 21 dokumentu SAD w Dodatku D1 do Załącznika 9 do PRD.
Transport kolejowy: należy podać numer wagonu.
Znaki identyfikacyjne środka transportu przekraczającego granicę
Wniosek o zmianę trasy: Informacja ta podawana jest w postaci numeru identyfikacyjnego statku IMO, kodu ENI lub numeru lotu IATA odpowiednio dla transportu morskiego, transportu wodnego śródlądowego i dla transportu lotniczego.
W przypadku transportu lotniczego w sytuacjach, gdy przewoźnik eksploatujący statek powietrzny przewozi towary w ramach umowy o wspólnej obsłudze połączenia z partnerami, stosowane są numery lotu partnerów umowy o wspólnej obsłudze połączenia.
Numer referencyjny przewozu(**)
Oznaczenie przewozu dokonywanego za pomocą środka transportu, np. numer rejsu, lotu, przejazdu, o ile ma to zastosowanie.
W przypadku transportu lotniczego w sytuacjach, gdy przewoźnik eksploatujący statek powietrzny przewozi towary w ramach umowy o wspólnej obsłudze połączenia z partnerami, stosowane są numery lotu partnerów umowy o wspólnej obsłudze połączenia.
Transport kolejowy: należy podać numer pociągu. W przypadku transportu kombinowanego informację tę podaje się wtedy, kiedy ma to zastosowanie.
Kod pierwszego miejsca przybycia
Oznaczenie pierwszego miejsca przybycia na obszar celny Unii. Jest to port dla transportu morskiego, port lotniczy dla transportu powietrznego i przejście graniczne w przypadku przekraczania granicy lądowej.
Należy użyć kodu według wzoru: UN/LOCODE (an..5) + kod krajowy (an..6).
Transport kolejowy i drogowy: kod powinien mieć strukturę analogiczną do tej, która w Dodatku D1 do Załącznika 9 do PRD została określona dla urzędów celnych.
Wniosek o zmianę trasy: Należy podać kod zadeklarowanego urzędu celnego pierwszego wprowadzenia.
Kod pierwszego miejsca przybycia
Wniosek o zmianę trasy: należy podać kod rzeczywistego urzędu celnego pierwszego wprowadzenia.
Kod kraju zadeklarowanego pierwszego urzędu wprowadzenia
Wniosek o zmianę trasy: stosuje się kody określone w Dodatku D1 do Załącznika 9 do PRD dla pola 2 dokumentu SAD.
Data i czas przybycia do pierwszego miejsca na obszarze celnym Unii
Data i czas/przewidywana data i czas przybycia środka transportu do pierwszego: portu lotniczego (dla transportu powietrznego), lądowego przejścia granicznego (dla transportu lądowego) lub portu morskiego (dla transportu morskiego), określona za pomocą 12-cyfrowego kodu numerycznego według wzoru (WWRRMMDDHHMM).
Element ten podaje się wedle czasu lokalnego właściwego dla pierwszego miejsca przybycia.
Wniosek o zmianę trasy: Należy podać wyłącznie datę; stosuje się 8-cyfrowy kod numeryczny według wzoru WWRRMMDD.
Kod kraju (kody krajów) przejazdu
Wskazanie, z zachowaniem chronologicznego porządku, krajów przewozu towarów, począwszy od pierwszego kraju wysyłki do kraju ostatecznego przeznaczenia włącznie. Stosuje się kody określone w Dodatku D1 do Załącznika 9 do PRD dla pola 2 dokumentu SAD. Informację podaje się w takim zakresie, w jakim jest ona znana osobie.
Wywozowa deklaracja skrócona - przesyłki ekspresowe: przesyłki pocztowe: podaje się tylko kraj ostatecznego przeznaczenia.
Przywozowa deklaracja skrócona - przesyłki ekspresowe: przesyłki pocztowe: podaje się tylko kraj rzeczywistej (pierwszej) wysyłki.
Kod waluty
Kod, określony w Dodatku D1 do Załącznika 9 do PRD dla pola 22 dokumentu SAD, właściwy dla waluty, w której została wystawiona faktura handlowa.
Informacja ta podawana jest łącznie z elementem »Wartość pozycji«, w sytuacjach gdy jest to konieczne dla wyliczenia należności przywozowych.
W przywozie państwa członkowskie mogą odstąpić od wymogu podawania tego elementu w zgłoszeniach uproszczonych, o ile warunki określone w pozwoleniach odnoszących się do tych uproszczeń pozwalają im na przesunięcie momentu uzyskania tego elementu na etap zgłoszenia uzupełniającego.
[por. SAD pole 22 i 44]
Rodzaj transportu na granicy
Przywozowa deklaracja skrócona: Rodzaj transportu odpowiadający aktywnemu środkowi transportu, którym towary mają zostać wprowadzone na obszar celny Unii. W przypadku transportu kombinowanego zastosowanie mają przepisy określone w uwadze wyjaśniającej dla pola 21 w Dodatku C1 do Załącznika 9 do PRD.
W przypadku gdy przesyłki lotnicze są przewożone innym rodzajem transportu niż transport lotniczy, zgłasza się ten rodzaj transportu.
Stosuje się kody 1, 2, 3, 4, 7, 8 lub 9 przewidziane w Dodatku D1 do Załącznika 9 do PRD dla pola 25 dokumentu SAD.
[por. SAD pole 25]
Urząd celny wyprowadzenia
Kod, określony w Dodatku D1 do Załącznika 9 do PRD dla pola 29 SAD, dotyczący przewidywanego urzędu celnego wyprowadzenia.
Wywozowa deklaracja skrócona - przesyłki ekspresowe: przesyłki pocztowe: informacja ta nie jest wymagana, jeśli może ona zostać uzyskana w sposób automatyczny i jednoznaczny z innych danych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę.
Lokalizacja towarów(**)
Precyzyjne wskazanie miejsca, w którym towary mogą zostać poddane badaniu.
[por. SAD pole 30]
Miejsce załadunku(***)
Nazwa portu morskiego, portu lotniczego, terminalu towarowego, stacji kolejowej lub innego miejsca, w którym towary zostały załadowane na środek transportu użyty do przewozu, z podaniem także nazwy kraju, w którym znajduje się to miejsce.
Przywozowa deklaracja skrócona - przesyłki ekspresowe: przesyłki pocztowe: informacja ta nie jest wymagana, jeśli może ona zostać uzyskana w sposób automatyczny i jednoznaczny z innych danych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę.
Transport kolejowy i drogowy: może to być miejsce, gdzie towary zostały przejęte zgodnie z umową przewozową lub urząd celny wyjścia w procedurze TIR.
Miejsce wyładunku(***)
Nazwa portu morskiego, portu lotniczego, terminalu towarowego, stacji kolejowej lub innego miejsca, w którym towary zostały wyładowane ze środka transportu użytego do przewozu, z podaniem także nazwy kraju, w którym znajduje się to miejsce.
Transport kolejowy i drogowy: gdy nie jest dostępny kod miejsca, podaje się nazwę tego miejsca z maksymalnie możliwą precyzją.
Uwaga: element ten jest przydatny z punktu widzenia zarządzania procedurą (operacją).
Opis towarów
Deklaracje skrócone: prosty opis, na tyle dokładny, aby umożliwił służbom celnym identyfikację towarów. Niedopuszczalne są określenia ogólne (np. »przesyłki skonsolidowane«, »ładunek drobnicowy«, »części«). Wykaz tego rodzaju określeń ogólnych zostanie opublikowany przez Komisję. Jeżeli podany został element »Kod towaru«, informacja ta nie jest wymagana.
Procedury uproszczone: opis niezbędny dla celów właściwej klasyfikacji taryfowej.
[por. SAD pole 31]
Rodzaj opakowań (kod)
Kod opisujący typ opakowania przewidziany w Dodatku D1 do Załącznika 9 do PRD dla pola 31 dokumentu SAD
Liczba opakowań
Liczba poszczególnych pozycji zapakowanych w sposób niepozwalający na ich podział bez uprzedniego rozpakowania lub liczba sztuk w przypadku towarów nieopakowanych. Informacji nie podaje się dla towarów masowych.
[por. SAD pole 31]
Oznaczenia opakowań
Dowolny opis znaków i numerów jednostek transportowych lub opakowań.
Informacja podawana jest tylko dla towarów opakowanych, w stosownych sytuacjach. W przypadku towarów przewożonych w kontenerach numer kontenera może zastąpić oznaczenie opakowań, jednak jeśli oznaczenie opakowań można podać, to należy to zrobić. Jeśli niepowtarzalny numer referencyjny przesyłki (UCR) lub odniesienia w dokumencie przewozowym pozwalają na jednoznaczną identyfikację wszystkich opakowań w przesyłce, element ten może zostać pominięty.
Uwaga: informacja ta ułatwia identyfikację przesyłek.
[por. SAD pole 31]
Numer identyfikujący kontener w przypadku przesyłek kontenerowych
Znaki (litery i/lub numery) identyfikujące kontener.
[por. SAD pole 31]
Numer pozycji towarowej(*)
Numer pozycji towarowej w odniesieniu do całkowitej liczby pozycji zawartych w zgłoszeniu, deklaracji skróconej lub wniosku o zmianę trasy.
Wniosek o zmianę trasy: w przypadku gdy podano MRN i wniosek o zmianę trasy nie dotyczy wszystkich pozycji towarowych przywozowej deklaracji skróconej, osoba składająca wniosek o zmianę trasy podaje właściwe numery pozycji przydzielone towarom w pierwotnej przywozowej deklaracji skróconej.
Podaje się go jedynie, jeśli występuje więcej niż jedna pozycja towarowa.
Uwaga: element ten, automatycznie generowany przez system komputerowy, pomaga w identyfikacji pozycji towarowej w ramach zgłoszenia.
[por. SAD pole 32]
Kod towaru
Kod odpowiadający danej pozycji towarowej.
Przywozowa deklaracja skrócona: pierwsze 4 cyfry kodu Nomenklatury Scalonej (CN). Informacja ta nie jest wymagana, jeśli podany jest opis towaru.
Procedury uproszczone w przywozie: 10-cyfrowy kod TARIC. Przedsiębiorcy mogą, kiedy ma to zastosowanie, uzupełnić tę informację o dodatkowe kody TARIC. W przywozie państwa członkowskie mogą odstąpić od wymogu podawania tego elementu w zgłoszeniach uproszczonych, o ile warunki określone w pozwoleniach odnoszących się do tych uproszczeń pozwalają im na przesunięcie momentu uzyskania tego elementu na etap zgłoszenia uzupełniającego.
Wywozowa deklaracja skrócona: pierwsze 4 cyfry kodu CN. Informacja ta nie jest wymagana, jeśli podany jest opis towaru.
Procedury uproszczone w wywozie: 8-cyfrowy kod CN. Przedsiębiorcy mogą, kiedy ma to zastosowanie, uzupełnić tę informację o dodatkowe kody TARIC. W wywozie państwa członkowskie mogą odstąpić od wymogu podawania tego elementu w zgłoszeniach uproszczonych, o ile warunki określone w pozwoleniach odnoszących się do tych uproszczeń pozwalają im na przesunięcie momentu uzyskania tego elementu na etap zgłoszenia uzupełniającego.
[por. SAD pole 33]
Masa brutto (kg)
Waga (masa) towarów wraz z całkowitym opakowaniem, z wyjątkiem masy pojemników, kontenerów oraz materiałów wypełniających.
W sytuacjach, kiedy jest to możliwe, określa się wagę w odniesieniu do poszczególnej pozycji towarowej w zgłoszeniu.
Procedury uproszczone w przywozie: informacja ta powinna być podawana jedynie w sytuacjach, gdy jest to niezbędne do wyliczenia należności przywozowych.
W przywozie państwa członkowskie mogą odstąpić od wymogu podawania tego elementu w zgłoszeniach uproszczonych, o ile warunki określone w pozwoleniach odnoszących się do tych uproszczeń pozwalają im na przesunięcie momentu uzyskania tego elementu na etap zgłoszenia uzupełniającego.
[por. SAD pole 35]
Procedura
Kod procedury przewidziany w Dodatku D1 do Załącznika 9 do PRD dla pierwszej i drugiej części pola 37 dokumentu SAD.
Zarówno w przywozie, jak i w wywozie państwa członkowskie mogą odstąpić od wymogu podawania tego elementu w zgłoszeniach uproszczonych, o ile warunki określone w pozwoleniach odnoszących się do tych uproszczeń pozwalają im na przesunięcie momentu uzyskania tego elementu na etap zgłoszenia uzupełniającego.
Masa netto (kg)
Waga (masa) samych towarów bez opakowania.
Zarówno w przywozie, jak i w wywozie państwa członkowskie mogą odstąpić od wymogu podawania tego elementu w zgłoszeniach uproszczonych, o ile warunki określone w pozwoleniach odnoszących się do tych uproszczeń pozwalają im na przesunięcie momentu uzyskania tego elementu na etap zgłoszenia uzupełniającego.
[por. SAD pole 38]
Wartość pozycji
Cena towarów podawana w odniesieniu do pozycji towarowej. Informację tę podaje się łącznie z polem »Kod waluty«, jeżeli jest to konieczne do wyliczenia należności przywozowych.
W przywozie państwa członkowskie mogą odstąpić od wymogu podawania tego elementu w zgłoszeniach uproszczonych, o ile warunki określone w pozwoleniach odnoszących się do tych uproszczeń pozwalają im na przesunięcie momentu uzyskania tego elementu na etap zgłoszenia uzupełniającego.
[por. SAD pole 42]
Numer referencyjny wpisu do rejestru zgłaszającego
Jest to numer referencyjny wpisu do rejestru dla procedur opisanych w art. 182 kodeksu. Państwa członkowskie mogą odstąpić od tego wymogu, gdy stosowane są inne systemy śledzenia przesyłek, które można uznać za satysfakcjonujące.
Informacje dodatkowe
Należy wpisać kod 10100 dla towarów korzystających z zawieszenia ceł określonego w art. 1 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/581.
[por. SAD pole 44]
Numer pozwolenia
Numer pozwolenia na stosowanie uproszczeń. Państwa członkowskie mogą odstąpić od tego wymogu, jeżeli są pewne, że stosowany przez nie system komputerowy umożliwia uzyskanie precyzyjnej informacji w tym zakresie na podstawie innych elementów zgłoszenia, takich jak np. tożsamość (dane) przedsiębiorcy.
Kod ONZ dla towarów niebezpiecznych
Kod ONZ dla towarów niebezpiecznych (UNDG) to niepowtarzalny kod seryjny (składający się z 4 cyfr) nadawany w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych substancjom lub produktom wpisanym na listę towarów niebezpiecznych, które są najczęściej przewożone.
Element ten jest podawany, o ile ma zastosowanie.
Numery nałożonych zamknięć(*)
Numery identyfikacyjne zamknięć nałożonych na wyposażenie służące do transportu (w stosownych przypadkach).
Kod metody płatności opłat transportowych
Stosuje się następujące kody:
A Płatność gotówką
B Płatność kartą kredytową
C Płatność czekiem
D Inna (np. bezpośrednie obciążenie rachunku gotówkowego)
H Przelew bankowy
Y Z konta założonego u przewoźnika
Z Nieopłacone z góry
Informację tę podaje się tylko wtedy, gdy jest dostępna.
Data zgłoszenia(*)
Data, kiedy odpowiednie zgłoszenia (deklaracje) zostały sporządzone oraz, w stosownych przypadkach, podpisane lub uwierzytelnione w inny sposób.
Dla procedury wpisu do rejestru określonej w art. 182 Kodeksu jest to data wpisu do rejestru.
[por. SAD pole 54]
Podpis/uwierzytelnienie(*)
[por. SAD pole 54]
Kod specyficznych okoliczności
Zakodowany jak poniżej element, który wskazuje, że w konkretnym przypadku zachodzą specyficzne okoliczności, na które powołuje się osoba dokonująca obrotu towarowego z zagranicą.
A Przesyłki pocztowe i ekspresowe
C Transport drogowy
D Transport kolejowy
E AEO (upoważniony przedsiębiorca)
Element ten jest wymagany jedynie w sytuacjach, gdy osoba składająca deklarację skróconą powołuje się na wyżej wymienione specyficzne okoliczności, inne niż wymienione w tabeli 1.
Informacja ta nie jest wymagana, jeśli może ona zostać uzyskana w sposób automatyczny i jednoznaczny z innych danych zadeklarowanych przez osobę dokonującą obrotu towarowego.
Kod kolejnego urzędu celnego (kolejnych urzędów celnych) wprowadzenia.
Identyfikacja kolejnych urzędów celnych wprowadzenia na obszar celny Unii.
Kod ten jest wymagany w przypadku, gdy kodem rodzaju transportu na granicy jest 1, 4 lub 8.
Kod ten jest zgodny z wzorem dotyczącym urzędu celnego wprowadzenia, określonym w Dodatku D1 do Załącznika 9 do PRD dla pola 29 dokumentu SAD.