6.29 Zasady wypełniania zgłoszeń celnych do dopuszczenia do obrotu w odniesieniu do przesyłki, która jest objęta zwolnieniem z należności celnych przywozowych zgodnie z art. 23 ust. 1 lub art. 25 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1186/2009, składanych do systemu AIS/e-COMMERCE
ZASADY:
- Zakres towarowy
Zasady określone w tym przypadku szczególnym odnoszą się do zgłoszeń składanych do procedury dopuszczenia do obrotu towarów objętych zakresem poniższych przepisów rozporządzenia (WE) nr 1186/2009 ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień:
- art. 23-24 - zwolnione z należności celnych przywozowych są przesyłki zawierające towary o niewielkiej wartości wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się we Wspólnocie; „towary o niewielkiej wartości” oznaczają towary, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 EUR na przesyłkę. Zwolnienia nie stosuje się do: wyrobów alkoholowych, perfum i wód toaletowych oraz tytoniu i wyrobów tytoniowych.
W zakres tego zwolnienia nie wchodzą wyroby akcyzowe.
Dla potrzeb wypełnienia zgłoszenia celnego do tego przypadku przypisany jest kod uszczegóławiający procedurę C07;
- art. 25-27 - zwolnione z należności celnych przywozowych są towary zawarte w przesyłkach wysyłanych z państwa trzeciego przez osobę fizyczną do innej osoby fizycznej, mieszkającej na obszarze celnym Wspólnoty, pod warunkiem że taki przywóz ma charakter niehandlowy. Zwolnień przyznanych na podstawie niniejszego ustępu nie stosuje się do przesyłek wysyłanych z wyspy Helgoland.
Dla potrzeb wypełnienia zgłoszenia celnego do tego przypadku przypisany jest kod uszczegóławiający procedurę C08.
Do celów stosowania ww. przepisów, za „przywóz o charakterze niehandlowym” uważa się przywóz przesyłek, które:
- mają charakter okazjonalny;
- zawierają towary wyłącznie na własny użytek odbiorcy lub jego rodziny, które nie wskazują ani swoim charakterem, ani ilością na ich przeznaczenie handlowe;
- są wysyłane do odbiorcy przez nadawcę bez żadnego rodzaju opłat.
Zwolnienia powyższe stosuje się do kwoty 45 EUR na przesyłkę, włączając w to wartość wskazanych poniżej towarów, dla których określone zostały normy ilościowe.
Jeśli wartość całkowita dwóch lub więcej przedmiotów, przypadająca na jedną przesyłkę, przekracza ww. kwotę 45 euro, na takie przedmioty przyznawane są zwolnienia do takich wysokości, jakie zostałyby przyznane, gdyby przedmioty te zostały przywiezione oddzielnie, przyjmując, że wartość pojedynczych przedmiotów nie może być dzielona.
Zwolnienia te ograniczone są na jedną przesyłkę, do ilości podanych dla każdego z poniżej wyszczególnionych towarów:
- wyroby tytoniowe:
- 50 papierosów,
- 25 cygaretek (cygar o maksymalnej masie 3 gramów sztuka),
- 10 cygar,
- 50 gramów tytoniu do palenia, albo
- proporcjonalny asortyment tych różnych produktów w zestawie;
- alkohol i napoje alkoholowe:
- napoje destylowane i spirytusowe o objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 22 % obj.; nieskażony alkohol etylowy o objętościowej mocy alkoholu wynoszącej 80 % objętości lub więcej: 1 litr, albo
- napoje destylowane i spirytusowe, i aperitify na bazie wina lub alkoholu, tafia, saké lub podobne napoje, o objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 22 % obj.; wina musujące, wina likierowe: 1 litr albo proporcjonalne ilości wyżej wymienionych wyrobów w zestawie, i
- wina niemusujące: 2 litry;
- perfumy:
- 50 gramów, albo
- wody toaletowe: 0,25 litra.
- Właściwość miejscowa złożenia zgłoszenia H7
Urzędem celnym właściwym do dopuszczenia do obrotu towarów w przesyłce objętej zwolnieniem z należności celnych przywozowych na mocy art. 23 ust. 1 lub art. 25 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1186/2009, w ramach procedury VAT innej niż procedura szczególna (czyli procedura IOSS) jest urząd celny znajdujący się w państwie członkowskim zakończenia wysyłki lub transportu towarów (art. 221 ust. 4 RW).
Oznacza to, że zgłoszenie IOSS (pkt 6.29.1) może zostać złożone w dowolnym państwie członkowskim niezależnie od miejsca przeznaczenia przesyłki, natomiast pozostałe rodzaje zgłoszeń, opisane w punktach 6.29.2, 6.29.3, 6.29.4 i 6.29.5, należy złożyć w państwie członkowskim, w którym znajduje się odbiorca towarów.
- Wartość rzeczywista
Wartość rzeczywista oznacza (art. 1 pkt 48 rozporządzenia delegowanego):
- w przypadku towarów o charakterze handlowym: cenę samych towarów sprzedawanych w celu wywozu na obszar celny Unii, z wyłączeniem kosztów transportu i ubezpieczenia, chyba że są one ujęte w cenie i nie są oddzielnie wykazane na fakturze, oraz z wyłączeniem wszelkich innych podatków i opłat, jakie organy celne mogą ustalić na podstawie odpowiednich dokumentów;
- w przypadku towarów o charakterze niehandlowym: cenę, która zostałaby zapłacona za same towary, gdyby zostały one sprzedane w celu wywozu na obszar celny Unii.
Wszelkie inne powiązane koszty, oprócz kosztów transportu i ubezpieczenia, które nie odzwierciedlają wartości samych towarów, muszą zostać również wyłączone z wartości rzeczywistej, w każdym przypadku gdy są one oddzielnie i wyraźnie wskazane na fakturze (np. koszty oprzyrządowania, opłaty licencyjne, podatek wywozowy itp.).
Termin „inne podatki i opłaty” oznacza dowolny podatek lub opłatę nałożone na podstawie wartości towarów lub dodatkowo oprócz podatku lub opłaty już nałożonych na takie towary.
Jeżeli chodzi o towary o charakterze niehandlowym, definicję należy również rozumieć w ten sam sposób co w przypadku towarów o charakterze handlowym, czyli jako wartość samych towarów, z wyłączeniem wszelkich innych kosztów, podatków lub opłat wymienionych już w art. 1 pkt 48 RD UKC.
- Stosowanie zasad ogólnych zawartych w Instrukcji wypełniania zgłoszeń celnych.
Wypełnienie zgłoszeń z zestawem danych H7 następuje z zachowaniem zasad i kodów wynikających z Instrukcji wypełniania zgłoszeń celnych opublikowanej na PUESC w zakładce Katalog e-Usług -> e-IMPORT lub SISC -> AIS. Dlatego ilekroć jest mowa poniżej o „niniejszej Instrukcji”, należy przez to rozmieć Instrukcję wypełniania zgłoszeń celnych.
- Zgłoszenie H7 to zgłoszenie do procedury dopuszczenia do obrotu.
W zgłoszeniu H7 nie podaje się kodów procedury wnioskowanej, ani procedury poprzedniej, ale zakłada się, że w przełożeniu na kody procedur byłaby to procedura „4000”. Zasada ta wynika z opisu danej 1/10 zawartego w załączniku B do rozporządzenia wykonawczego KE nr 2015/2447 (zmiana w rozporządzeniu nr 2019/1394). Oznacza to, że nie mogą to być zgłoszenia obejmujące towary, które:
- dotyczą towarów powracających (kod procedury wnioskowanej 61),
- są wprowadzane do składu akcyzowego (kod procedury wnioskowanej 45),
- są dopuszczane do obrotu z jednoczesną dostawą do innego państwa członkowskiego (kody procedury wnioskowanej 42, 63, 68),
- stanowią zamknięcie procedur specjalnych (kody procedur poprzednich: 51, 53, 71, 78).
- Obowiązek podawania w zgłoszeniu H7 kodów uszczegóławiających procedurę: C07 albo C08.
Zgłoszenia z zestawem danych H7 obejmują towary, dla których przypisane są kody uszczegóławiające procedurę C07 i C08. W związku z tym należy stosować następujące zasady:
- zgłoszenie zbiorcze z kodem 2PL dedykowane jest dla towarów objętych kodem C08, a zatem podając kod 2PL należy podać jednocześnie kod C08,
- jeżeli nie jest to zgłoszenie zbiorcze z kodem 2PL, ale są to towary do których przypisany jest kod C08, to należy podać w zgłoszeniu kod C08 oraz kod 0V8 (zwolnienie z podatku VAT),
- zgłoszenia z kodami F48 i F49 dedykowane są towarom objętym kodem C07, w związku z tym podając kody F48 albo F49 należy wpisywać jednocześnie kod C07.
- Jeżeli dana występuje na poziomie nagłówka (Y) i na poziomie pozycji towarowej (X), to dane należy podać wyłącznie w jednym z tych pól (atrybutów).
Jeżeli dla wszystkich pozycji towarowych dane będą wspólne, to zaleca się ich podawanie w nagłówku, jeżeli dane te są różne dla poszczególnych pozycji towarowych, to należy podać je tylko na poszczególnych pozycjach towarowych.
- Kody charakterystyczne dla zgłoszenia H7.
Kody, które będą najczęściej wykorzystywane w zgłoszeniach z zestawem H7:
- dla potrzeb identyfikacji rodzaju zgłoszenia H7 zastosowanie będą miały następujące kody uszczegóławiające procedurę (dana 1/11; pole 37.2):
F48 – procedura IOSS - przywóz w ramach procedury szczególnej dla sprzedaży na odległość towarów importowanych z terytoriów trzecich lub państw trzecich określonej w tytule XII rozdział 6 sekcja 4 dyrektywy 2006/112/WE, zwane dalej zgłoszeniem IOSS.
W zgłoszeniu należy podać kody F48 i C07.
Nie mogą wystąpić kody F49, 2PL i C08.
F49 – procedura USZ - przywóz w ramach uregulowań szczególnych dotyczących deklarowania i zapłaty VAT z tytułu importu określonych w tytule XII rozdział 7 dyrektywy 2006/112/WE, zwane dalej zgłoszeniem USZ.
W zgłoszeniu należy podać kody F49 i C07.
Nie mogą wystąpić kody F48, 2PL i C08.
C07 – zgłoszenie standardowe dla towarów objętych zwolnieniem z art. 23 - 24 rozporządzenia 1186/2009, inne niż zgłoszenie IOSS i zgłoszenie USZ, zwane dalej zgłoszeniem C07.
W zgłoszeniu należy podać kod C07.
Nie mogą wystąpić kody F48, F49, 2PL i C08.
C08 - zgłoszenie standardowe dla towarów objętych zwolnieniem z art. 25 - 27 rozporządzenia 1186/2009, niebędące zgłoszeniem zbiorczym, czyli bez kodu 2PL, zwane dalej zgłoszeniem C08.
W zgłoszeniu należy podać kod C08 oraz kod 0V8 (zwolnienie z podatku VAT),.
Nie mogą wystąpić kody F48, F49, 2PL i C07.
2PL – zbiorcze zgłoszenie celne dla towarów objętych zwolnieniem z art. 25 – 27 lit. c rozporządzenia 1186/2009, zwane dalej zgłoszeniem 2PL.
W zgłoszeniu należy podać kody 2PL i C08.
Nie mogą wystąpić kody F48, F49 i C07.
- Dla potrzeb wskazania stawki podatku VAT w zgłoszeniu C07 oraz obliczenia tego podatku w zgłoszeniu USZ i wskazania okresu za jaki składane jest zgłoszenie USZ zastosowanie będą miały następujące kody informacji dodatkowej (dana 2/2; pole 44) – szczegóły dotyczące ich stosowania zawarte są w opisach poszczególnych pól, w których te kody mogą wystąpić:
VAT01 – w zgłoszeniu USZ należy po tym kodzie podać kwotę różnicy, o jaką kwota podatku VAT obliczona w zgłoszeniu dla typu opłaty B00 na podstawie zsumowanej wartości przesyłek została zwiększona (+) w porównaniu do sumy kwot podatku VAT dla poszczególnych przesyłek;
VAT02 – w zgłoszeniu USZ należy po tym kodzie podać kwotę różnicy, o jaką kwota podatku VAT obliczona w zgłoszeniu na podstawie zsumowanej wartości przesyłek została zmniejszona (-) w porównaniu do sumy kwot podatku VAT dla poszczególnych przesyłek;
VAT05 – wskazanie, że w zgłoszeniu zastosowana została 5% stawka podatku VAT (dotyczy niektórych przypadków zgłoszeń z zestawem danych H6 i H7)
VAT08 – wskazanie, że w zgłoszeniu zastosowana została 8% stawka podatku VAT (dotyczy niektórych przypadków zgłoszeń z zestawem danych H6 i H7)
USZ01 – po tym kodzie należy podać datę w formacie rok i miesiąc– RRRRMM, wskazującą za jaki okres jest składane zgłoszenie USZ (kod F49).
USZ02 – kod ten należy podać w przypadku obowiązku złożenia zabezpieczenia dla podatku VAT w procedurze USZ - obowiązek taki powstaje, gdy zastosowanie będą miały odpowiednie przepisy art. 138i ustawy o podatku VAT związane z zabezpieczeniem
- Dla potrzeb wskazania pozycji ewidencji towarów objętych zgłoszeniem USZ (pole 44, dana 2/2) – szczegóły dotyczące stosowania kodu zawarte są w opisie pól, w których ten kod może wystąpić:
EWD01 – ewidencja prowadzona przez osobę składającą zbiorcze zgłoszenie USZ z kodem uszczegóławiającym procedurę F49.
- Dla potrzeb wykazania numeru VAT podmiotu w zgłoszeniu IOSS (dana 3/40):
FR5 – sprzedawca IOSS - podatnik korzystający z procedury szczególnej dla sprzedaży na odległość towarów importowanych z terytoriów trzecich lub państw trzecich określonej w tytule XII rozdział 6 sekcja 4 dyrektywy 2006/112/WE oraz posiadacz numeru identyfikacyjnego VAT, o którym mowa w art. 369q tej dyrektywy.
- Metody płatności
W komunikatach ZC215H7 nie mają zastosowania następujące kody metod płatności: M, F, Z i L, ponieważ nie występują one w przepisach unijnych mających zastosowanie do danych H7. Zamiast kodów M i F zastosowanie mają nowe kody metod płatności:
„R - zabezpieczenie, włącznie z depozytem gotówkowym” – metoda płatności oznaczona dotuchczasowo w niniejszej Instrukcji kodem „M”,
„E - płatność odroczona lub z przesuniętym terminem” – metoda płatności oznaczona dotychczasowo w niniejszej Instrukcji kodem „F”, z tą różnicą, że metoda płatności „E” w odróżnieniu od „F” jest dedykowana dla cła i podatku VAT.
Natomiast w przypadku zwolnienia z VAT albo zerowej stawki, pola Metoda płatności nie należy wypełniać (obecnie stosowane MP=Z i L).
Jednakże obecnie nie występuje stawka 0% dla VAT – w słowniku „Kody HS stosowane w deklaracji H7 do 150 EUR” zostały przypisane wyłącznie stawki 5%, 8% i 23%.
Dopuszczalne kody metod płatności dla komunikatu ZC215H7 to: A, H, J (tylko Poczta Polska S.A.) R i E.
Niedopuszczalne kody metod płatności dla komunikatu ZC215H7 to: D, F, G, L, M i Z.
- Zakazy i ograniczenia
Zgłoszenie ZC215H7 nie może obejmować towarów podlegających zakazom i ograniczeniom.
- Słowniki towarowe
Podany w zgłoszeniach kod towarowy HS (n6) będzie sprawdzany w podanych niżej słownikach opublikowanych na PUESC w zakładce Strefa Klienta KAS -> Słowniki – przeglądanie i pobieranie, zgodnie z założeniami określonymi w dokumencie „Zasady działania Nowego Kalkulatora w ISZTAR4 dla H6 i H7”, zwany Kalkulatorem eCommerce:
- „Kody HS towarów dla zgłoszeń H7”, zwany „Słownikiem pozytywnym H7” (Słownik 609) - zawiera kody towarowe, które mogą być stosowane w zgłoszeniach H7, czyli dla których nie stosuje się zakazów i ograniczeń. Słownik ten nie zawiera również leków i wyrobów akcyzowych. Do kodów towarowych przyporządkowane są stawki podatku VAT;
- „Kody towarów niedozwolonych, w zgłoszeniach H6 i H7”, zwany „Słownikiem Negatywnym” - zawiera kody towarowe, których nie można zgłaszać w zgłoszeniach H7 np. narkotyki, towary z ograniczeniami i/lub zakazami i inne;
- „Kody HS towarów akcyzowych o wartości do 45 EUR dla zgłoszeń H7” (Słownik 610) – zawiera kody towarowe, dla których określono podatek akcyzowy, ale są zwolnione z należności przywozowych w ramach określonych norm ilościowych.
Zakres tych słowników może być zmieniany. Podmioty składające zgłoszenia mogą wnioskować o rozszerzenie zakresu towarów ujętych w ww. słownikach np. z uwagi na często występujące w przesyłkach towary, które nie zostały wykazane w „Słowniku pozytywnym H7”. Zgłoszenie towarów, które powinny zostać ujęte w powyższym słowniku proszę przesyłać na adres: dc.isztar@mf.gov.pl