6.17 Status AEO w zgłoszeniu celnym
- Informacje dotyczące statusu AEO
Uzyskanie przez podmiot statusu Upoważnionego Przedsiębiorcy (AEO) uprawnia go do korzystania z ułatwień odnoszących się do kontroli celnej dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony i/lub z uproszczeń przewidzianych w ramach przepisów celnych.
Upoważniony Przedsiębiorca (AEO) może skorzystać z następujących ułatwień dotyczących kontroli celnej:
- podlega mniejszej niż inni przedsiębiorcy liczbie kontroli fizycznych i kontroli dokumentów,
- w przypadku wytypowania go do kontroli będzie ona przeprowadzana w sposób priorytetowy,
- ma możliwość wnioskowania o przeprowadzenie kontroli w innym miejscu niż urząd celny.
Status upoważnionego przedsiębiorcy obejmuje następujące rodzaje pozwolenia:
- upoważniony przedsiębiorca w zakresie uproszczeń celnych, które umożliwia mu korzystanie z niektórych uproszczeń zgodnie z przepisami prawa celnego – AEOC; lub
- upoważniony przedsiębiorca w zakresie bezpieczeństwa i ochrony, które uprawnia do korzystania z ułatwień dotyczących bezpieczeństwa i ochrony – AEOS.
Można jednocześnie posiadać oba rodzaje pozwolenia AEOC/AEOS, organ celny wydaje w takiej sytuacji jedno łączne pozwolenie (zgodnie z art. 33 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2015/2447. Pozwolenie połączone oznaczone jest kodem AEOF.
- Podawanie informacji dotyczących AEO w zgłoszeniu celnym wywozowym i tranzytowym
Mając na uwadze konieczność zapewnienia podmiotowi, który uzyskał status Upoważnionego Przedsiębiorcy (AEO) możliwości identyfikacji tego statusu w zgłoszeniu celnym wywozowym i tranzytowym, należy korzystać z następujących kodów unijnych, których zadaniem jest także wskazanie roli, jaką w konkretnym przypadku obrotu towarowego pełni podmiot posługujący się statusem AEO:
Y022 – Nadawca/Eksporter,
Y023 – Odbiorca,
Y024 – Zgłaszający,
Y025 – Przedstawiciel,
Y026 – Osoba korzystająca z procedury tranzytu,
Y027 – Prowadzący Skład Celny,
Y028 – Przewoźnik,
Y029 – Inny AEO (niż ww.),
Y031 – kod przedsiębiorcy AEO z kraju trzeciego w związku ze wzajemnym uznawaniem.
Dzięki temu w Polu 44 może zostać wskazany każdy z Upoważnionych Przedsiębiorców występujących w operacji handlowej będącej podstawą do złożenia konkretnego zgłoszenia celnego. Z kolei jeśli jeden i ten sam podmiot pełni w danej operacji handlowej, będącej podstawą do złożenia konkretnego zgłoszenia celnego, więcej niż jedną rolę np. jest jednocześnie zgłaszającym, eksporterem i prowadzącym skład celny, to może (nie jest to obligatoryjne) podać w Polu 44 wszystkie 3 kody odnoszące się do roli, jaką pełni, wraz z numerem pozwolenia AEO. W tym przypadku, pomimo że po każdym z 3 kodów będzie występował identyczny numer pozwolenia AEO, należy do każdego kodu oddzielnie podać ten sam numer pozwolenia – nie jest więc możliwy następujący wpis w Polu 44 „Y023, Y024, Y027 – numer pozwolenia”.
Jak najpełniejsze wykazanie statusu AEO związanego z konkretnym zgłoszeniem celnym, a więc wskazanie, że kilka różnych podmiotów występujących w operacji handlowej ma status AEO lub że jedna i ta sama osoba posiadająca status AEO występuje w tej operacji w kilku rolach, leży w interesie zgłaszającego, gdyż może mieć wpływ na zakres i tempo czynności związanych z kontrolą celną.
Struktura numeru pozwolenia to jest ona następująca:
ISO symbol kraju, który wydaje pozwolenie (a2) |
Typ pozwolenia AEO (a4) |
Krajowy numer pozwolenia (an..29) |
---|---|---|
IT | AEOS | 1A2B3C4D5E6F7G |
(pozwolenie wydane przez władze włoskie) |
(typ bezpieczeństwo i ochrona) |
(każda administracja celna ma dowolność w tym zakresie, z tym, że nie może on być dłuższy niż 29 znaków alfanumerycznych) |
Mając na celu ujednolicenie numeracji pozwoleń wydawanych w Polsce, określa się następującą strukturę numeru polskich pozwoleń AEO:
- symbol kraju - PL (a2),
- typ świadectwa AEO (a4) - jeden z następujących: AEOC, AEOS, AEOF.
- krajowy numer pozwolenia (n12), który w przypadku naszego kraju składa się z 3 następujących po sobie elementów:
- kod izby celnej, która wydała pozwolenie (n6),
- rok wydania pozwolenia (n2) np. rok 2008 należy wpisać „08”
- wyróżnik cyfrowy (numer ewidencyjny) pozwoleń wydawanych przez daną izbę celną (n4)
Korzystanie ze statusu AEO (z korzyści wiążących się z przyznaniem takiego statusu) jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem podmiotu, tak więc brak tych kodów pozostanie bez wpływu na prawidłowość złożonego zgłoszenia.
W przypadku deklarowania kodu Y031, właściwego dla przedsiębiorców AEO z kraju trzeciego w związku ze wzajemnym uznawaniem, po tym kodzie powinien być również podany numer identyfikacyjny tego upoważnionego przedsiębiorcy (AEO) z kraju trzeciego. Numerem identyfikacyjnym przedsiębiorcy AEO z kraju trzeciego jest nr EORI a-like posiadający strukturę unijnego numeru EORI, tj. składa się maksymalnie z 17 znaków alfanumerycznych, pierwsze dwa znaki to kod ISO kraju trzeciego np. (US, JP).
Do zgłoszenia celnego nie załącza się pozwolenia AEO.
Powyższe zasady mają zastosowanie w zgłoszeniach wywozowych i tranzytowych do dnia wdrożenia AES/ECS2 PLUS i NCTS2 PLUS.
- Podawanie informacji dotyczących AEO w zgłoszeniu celnym przywozowym
W Polu 44 na nagłówku albo na pozycji towarowej zgłaszający może wskazać dodatkowych uczestników łańcucha dostaw, by wykazać, że w całym łańcuchu dostaw uczestniczyli przedsiębiorcy posiadający status AEO. Dane te są nieobowiązkowe, ale jeżeli zgłaszający zdecyduje się je podać, to należy podać kod roli dodatkowych uczestników łańcucha dostaw podany w Części IV niniejszej Instrukcji oraz numer identyfikacyjny.
Zastosowanie mają następujące kody ról:
CS – konsolidator – dla spedytora łączącego pojedyncze mniejsze przesyłki w jedną większą przesyłkę (w procesie konsolidacji), która jest wysyłana do kontrahenta, który odzwierciedla działalność konsolidatora, dzieląc skonsolidowaną przesyłkę na jej pierwotne składniki
FW – spedytor – dla podmiotu podejmującego się spedycji towarów
MF – producent
WH – prowadzący skład – strona odpowiedzialna za towary umieszczone w składzie.
Numerem identyfikacyjnym jest numer EORI lub niepowtarzalny numer identyfikacyjny w państwie trzecim, jeżeli numer taki został stronie nadany.
Niepowtarzalny numer identyfikacyjny w państwie trzecim nadawany jest przedsiębiorcom uczestniczącym w programie AEO w kraju trzecim, z którym Komisja Europejska podpisała porozumienie o wzajemnym uznawaniu statusu AEO.
W zgłoszeniu przywozowym nie należy podawać kodów Y022 – Y031 opisanych w części dotyczącej zgłoszenia wywozowego i tranzytowego.
< poprzednia strona | następna strona >