Pomoc

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz w:

Jeżeli nie znalazłeś tam potrzebnej informacji, skorzystaj z pomocy konsultantów Help Desk SISC poprzez zintegrowany z PUESC portal Centralny Service Desk (CSD), pocztę elektroniczną lub telefonicznie.

Zalecamy tę formę kontaktu, ponieważ pozwala nam na najszybszą obsługę twojego zgłoszenia. Opisz nam, jaki wystąpił problem, dzięki temu przygotujemy dla ciebie odpowiednie rozwiązanie. 

Uwaga! Jeżeli chcesz skorzystać z Help Desk SISC poprzez CSD:

 • zaloguj się na PUESC,
 • z górnego menu wybierz POMOC, a następnie Help Desk SISC - portal CSD dla zalogowanych użytkowników,
 • przejdź do portalu CSD (strona otwiera się w nowym oknie)
 • w CSD z bocznego menu wybierz Nowe zgłoszenie,
 • z Katalogu usług wybierz usługę, do której chcesz wysłać zgłoszenie serwisowe,
 • po wybraniu usługi wybierz klasyfikację - ten wybór pozwoli bardziej szczegółowo opisać zgłoszenie,
 • otworzy się formularz zgłoszenia - w polu Opis zgłoszenia napisz, czego dotyczy twój problem,
 • jeżeli uważasz, że opisałeś już wszystko, kliknij w przycisk Kontynuuj,
 • teraz możesz dodać załączniki do zgłoszenia (zrzuty ekranu lub inne istotne twoim zdaniem informacje), możesz również wysłać zgłoszenie bez załączników,
 • kliknij przycisk Zgłoś - zgłoszenie niezwłocznie trafi do konsultantów Help Desk SISC, a ty otrzymasz:
  • informację w oknie - Utworzono zgłoszenie o numerze ZGL2329987 (przykładowy numer),
  • wiadomość e-mail potwierdzającą zarejestrowanie zgłoszenia,
 • po obsłużeniu zgłoszenia przez konsultanta otrzymasz wiadomość e-mail potwierdzającą rozwiązanie zgłoszenia.

Uwaga! Wszystkie mailowe powiadomienia CSD wysyłane są z adresu pomoc.informatyczna@mf.gov.pl

Jeżeli przynajmniej raz korzystałeś z pomocy przez portal CSD, możesz przesłać zgłoszenie pocztą elektroniczną na adres helpdesk-eclo@mf.gov.pl

Jeżeli nie masz konta na PUESC, skorzystaj z pomocy telefonicznej.

Wyślij zgłoszenie z adresu e-mail, który jest twoim loginem na PUESC.

Uwaga! Zgłoszenie wysłane z innego adresu zostanie automatycznie odrzucone.

W temacie wiadomości e-mail wpisz nazwę usługi, której dotyczy zgłoszenie.

Jeżeli znasz nazwę systemu informatycznego, który obsługuje usługę, wpisz w zgłoszeniu jego skróconą nazwę. Jeżeli problem dotyczy formularza interaktywnego, to nazwę systemu znajdziesz w nazwie formularza w nawiasie [skrócona nazwa systemu], np. [ZEFIR2].

Opisz problem w wiadomości w taki sposób, abyśmy mogli przygotować rozwiązanie bez zwracania się do ciebie o dodatkowe informacje. Do wiadomości możesz również dodać załączniki.

Uwaga - wsparcie dla NCTS2! W sprawach związanych z tranzytem towarów i wykorzystaniem systemu NCTS2 (grupa usług "Tranzyt towarów") wsparcie zapewnia Help Desk systemu NCTS2 (HD NCTS2).

Wiadomość do HD NCTS2 wyślij na adres e-mail ncts.hd@mf.gov.pl 

Uwaga - wsparcie dla EMCS PL2! W sprawach związanych z obrotem wyrobami akcyzowymi i wykorzystaniem systemu EMCS PL2 (grupa usług "Przemieszczanie wyrobów akcyzowych (EMCS PL2)") wsparcie zapewnia Help Desk systemu EMCS PL2 (HD EMCS PL2).

Wiadomość do HD EMCS PL2 wyślij na adres e-mail emcs.hd@mf.gov.pl

Uwaga - wsparcie dla e-TOLL! Informacje o wsparciu w zakresie wykorzystywania aplikacji e-TOLL PL znajdziesz w sekcji "Jeżeli potrzebujesz pomocy (Help Desk)" w opisie usługi Przekaż dane geolokalizacyjne pojazdu do rejestru SENT z wykorzystaniem aplikacji mobilnej e-TOLL PL:

 • pod adresem e-mail helpdesk-eclo@mf.gov.pl zapewniamy wsparcie w zakresie związanym z przekazywaniem poprzez aplikację e-TOLL PL danych geolokalizacyjnych pojazdu do rejestru SENT,
 • w pozostałym zakresie o wsparcie dla aplikacji e-TOLL PL zwróć się do konsultantów e-TOLL PL - wyślij zgłoszenie na adres e-mail kontakt@etoll.gov.pl

Uwaga! Nie wszystkie usługi wspieramy telefonicznie. Zanim zadzwonisz, sprawdź w FAQ, czy usługa posiada wsparcie telefoniczne, a jeżeli tak, to pod jakim numerem telefonu (dla niektórych usług uruchomiliśmy dedykowane wsparcie).

Konsultanci Help Desk SISC czekają całodobowo (z wyjątkiem przerwy technicznej w godzinach 21.00-22.00) pod numerami telefonu:

+48 22 330 03 30 (połączenia z telefonów komórkowych)

+48 801 055 055 (połączenia z telefonów stacjonarnych)

+48 22 330 03 30 (połączenia z zagranicy)

na zgłoszenia w sprawach grup usług na PUESC wspieranych telefonicznie, z wyjątkiem:

 • działania aplikacji mobilnej e-TOLL PL w zakresie innym niż przekazywanie danych do rejestru SENT- wsparcie pod numerem telefonu +48 22 24 337 77.

Uwaga! Informacje o wsparciu telefonicznym w zakresie wykorzystywania aplikacji e-TOLL PL znajdziesz w sekcji "Jeżeli potrzebujesz pomocy (Help Desk)" w opisie usługi Przekaż dane geolokalizacyjne pojazdu do rejestru SENT z wykorzystaniem aplikacji mobilnej e-TOLL PL.

Pamiętaj, pod numerami telefonów +48 22 330 03 30 (połączenia z telefonów komórkowych), +48 801 055 055 (połączenia z telefonów stacjonarnych) oraz +48 22 330 03 30 (połączenia z zagranicy) zapewniamy wsparcie konsultantów Help Desk SISC w zakresie związanym z przekazywaniem poprzez aplikację e-TOLL PL danych geolokalizacyjnych pojazdu do rejestru SENT. W pozostałym zakresie (płatności za przejazd po płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA: A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica) wsparcie dla aplikacji e-TOLL PL zapewniane jest całodobowo przez konsultantów Help Desk e-TOLL PL pod numerami telefonów +48 22 24 337 77.

W jakich sprawach możesz się zgłosić do Help Desk SISC

 1. Zgłaszanie błędów i nieprawidłowości w działaniu usług udostępnianych na PUESC
  Podstawowe informacje znajdziesz w opisach usług - przejdź do interesującej cię usługi z Katalogu usług (zakładka USŁUGI w menu górnym). lnformacje o usługach udostępnianych kanałem webservice (usługi sieciowe) znajdziesz w sekcji dedykowanej dla tej usługi (zakładka USŁUGI SIECIOWE w menu górnym).

 2. Uzyskanie pomocy w zakresie:

  • zmiany adresu e-mail na koncie PUESC, gdy nie pamiętasz hasła podstawowego i/lub hasła awaryjnego,
  • założenia konta na PUESC, gdy nie możesz go założyć z powodu podania istniejącego już w systemie numeru PESEL,
  • przywrócenia możliwości logowania na PUESC po trzykrotnym podaniu niepoprawnego loginu i/lub hasła,
  • ustalenia jednorazowego hasła do migracji konta, aby uzyskać zaawansowany poziom dostępu (uzyskanie numeru ID SISC),
  • zawieszenia, odwieszenia lub unieważniania certyfikatów celnych.

Uwaga! Pomoc konsultantów Help Desk SISC nie obejmuje wypełniania formularzy - dostępnych na PUESC - wspólnie z użytkownikiem. Help Desk SISC nie świadczy wsparcia w zakresie przepisów prawa, w oparciu o które funkcjonują poszczególne usługi, a także w zakresie stawek celnych i podatkowych, klasyfikacji towarowej, ograniczeń taryfowych, obowiązków i rozliczeń podatkowych, mandatów i kar administracyjnych.

Czas obsługi zgłoszeń przez Help Desk SISC

 • Rejestracja zgłoszeń oraz wniosków – niezwłocznie, całodobowo.

 • Obsługa standardowych zgłoszeń lub wniosków, dla których zostały opracowane rozwiązania – na bieżąco,  maksymalny czas obsługi zgłoszenia lub wniosku do 4 godzin.

 • Obsługa zgłoszeń wymagająca wiedzy specjalistycznej bądź technicznej w dni robocze od 7:30 do 15:30 – maksymalny czas obsługi zgłoszenia do 20 dni roboczych.

 • Obsługa wniosków wymagająca wiedzy specjalistycznej bądź technicznej  w dni robocze od 7:30 do 15:30 maksymalny czas obsługi zgłoszenia do 10 dni roboczych.

Informację na temat pomocy Help Desk SISC przy konkretnych usługach znajdziesz w FAQ.

Jak złożyć reklamację

W ciągu 5 dni od otrzymania odpowiedzi możesz przesłać reklamację lub prośbę o dodatkowe wyjaśnienia. Zrobisz to przez portal CSD.

Zaloguj się do Help Desk SISC

Uwaga! Reklamacje w sprawach wykonania płatności online możesz złożyć operatorowi szybkich płatności. Informacje o tym znajdziesz na stronie Krajowej Izby Rozliczeniowej (strona otwiera się w nowym oknie).