Od 3 marca 2025 roku planujemy rozszerzyć zakres dokumentów UE, wymaganych do dokonania odprawy celnej, które będą walidowane automatycznie w procesie obsługi zgłoszeń celnych. Zrealizujemy to poprzez komunikację krajowego systemu PKWD-SINGLE WINDOW z kolejną wersją unijnego systemu EU CSW-CERTEX (tzw. Release 5.0).
Usługa umożliwi automatyczną walidację oraz bilansowanie - w procesie obsługi zgłoszeń celnych towarów w imporcie i w tranzycie - większej liczby dokumentów wymaganych na podstawie przepisów UE, które są wydawane przez właściwe organy w systemach UE (tu: w TRACES.NT).
Co dokładnie będziemy dodatkowo sprawdzać w ramach komunikacji z EU CSW-CERTEX
1. Dla systemu AIS/IMPORT poszerzymy zakres dotychczas walidowanych formalności pozacelnych (CHED-PP, CHED-D) o automatyczne sprawdzanie i bilansowanie dokumentów o kodach:
- N853 - Wspólny zdrowotny dokument wejścia dotyczący produktów (CHED-P) - określony w części 2 sekcja B załącznika II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/1715 (Dz.U. L 261),
- C640 - Wspólny zdrowotny dokument wejścia dotyczący zwierząt (CHED-A) - określony w części 2 sekcja A załącznika II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/1715 (Dz.U. L 261),
- C644 - Świadectwo kontroli produktów ekologicznych (COI).
2. Dla systemu NCTS2 PLUS poszerzymy zakres dotychczas walidowanych formalności pozacelnych (CHED-PP, CHED-D) o automatyczne sprawdzanie dokumentów o kodach:
- N853 - Wspólny zdrowotny dokument wejścia dotyczący produktów (CHED-P) - określony w części 2 sekcja B załącznika II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/1715 (Dz.U. L 261),
- C640 - Wspólny zdrowotny dokument wejścia dotyczący zwierząt (CHED-A) - określony w części 2 sekcja A załącznika II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/1715 (Dz.U. L 261).
Na podstawie prawidłowo zadeklarowanych w zgłoszeniu celnym danych nastąpi automatyczne sprawdzenie przez CERTEX:
- czy deklarowany dokument wymagany został zatwierdzony przez właściwy organ we właściwym systemie unijnym (dotyczy AIS/IMPORT i NCTS2 PLUS),
- czy zadeklarowany dokument jest ważny (dotyczy AIS/IMPORT i NCTS2 PLUS),
- czy kod towarowy (wraz z jednostką miary), wynikający z dokumentu wymaganego jest zgodny z kodem towaru zadeklarowanym w zgłoszeniu celnym (dotyczy tylko AIS/IMPORT),
- czy ilość towaru, na którą został wydany dokument wymagany pozwala na dopuszczenie towaru do obrotu (dotyczy tylko AIS/IMPORT).
Ilość towaru objęta zgłoszeniem celnym zostanie automatycznie odsaldowana z dokumentu wymaganego we właściwym źródłowym systemie UE (np. w systemie TRACES.NT). Automatyczna walidacja odciąży klientów KAS z konieczności przedkładania tych dokumentów do weryfikacji w ramach odprawy celnej. Nie będzie potrzeby dostarczania oryginałów tych dokumentów ani przesyłania ich w jakiejkolwiek formie do KAS - z poniższym zastrzeżeniem.
W sytuacji gdy po sprawdzeniu przez CERTEX okaże się, że dostępna ilość towaru na dokumencie wymaganym jest niewystarczająca na dopuszczenie towaru do obrotu lub w zgłoszeniu został zadeklarowany kod towarowy inny niż wynikający z dokumentu wymaganego, funkcjonariusz obsługujący zgłoszenie otrzyma stosowne zadanie w systemie obsługi zgłoszeń celnych. Na jego podstawie podejmie weryfikację zgłoszenia w zakresie dokumentów wymaganych, co może przełożyć się na konieczność dostarczenia dokumentu do urzędu celno-skarbowego.
W celu zapewnienia prawidłowej komunikacji z systemem CERTEX, zgłaszając do odprawy towary, dla których istnieje obowiązek zadeklarowania któregoś z powyższych dokumentów, w systemie AIS/IMPORT wprowadzone zostały stosowne zmiany w dotychczasowych regułach R1607, R1608, R1609, R1610, R1650, R1652, R1653. Zmiany te opublikowano 25 lutego 2025 r. na PUESC w zakładce Usługi sieciowe > System AIS w dokumencie „AIS Pytania i odpowiedzi (FAQ)”.
Dodatkowo w najbliższym okresie planujemy wdrożenie automatycznego sprawdzania przez systemy KAS z wykorzystaniem EU CSW-CERTEX formalności pozacelnych dotyczących fluorowanych gazów cieplarnianych (ang. FGAS) oraz substancji zubożających warstwę ozonową (ang. ODS). Jest to wymagane na podstawie poniższych znowelizowanych przepisów prawa UE (strony otwierają się w nowych oknach):
1) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/573 z 7 lutego 2024 r. w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych, zmieniającego dyrektywę (UE) 2019/1937 i uchylające rozporządzenie (UE) nr 517/2014,
2) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/590 z 7 lutego 2024 r. w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 1005/2009.
Zasadniczą nowością w zakresie deklarowania w zgłoszeniach celnych danych dotyczących fluorowanych gazów cieplarnianych (FGAS) oraz substancji zubożających warstwę ozonową (ODS), wymaganą w świetle przywołanych przepisów dla potrzeb zapewnienia prawidłowej komunikacji z systemem CERTEX, jest nowy sposób deklarowania ilości tych towarów. Wysyłając zgłoszenie celne dotyczące FGAS oraz ODS, ilości tych towarów deklarować należy obowiązkowo w polu numer dokumentu, wykorzystując następujące kody dokumentów:
- dla FGAS odpowiednio: Y121 - np. 10. W tym wypadku „10” oznaczać będzie liczbę ton ekwiwalentu CO₂ gazów luzem i gazów w napełnionych nimi produktach lub urządzeniach oraz w ich częściach, wyrażoną domyślnie w jednostce TCE. Taka ilość zostanie w trakcie obsługi zgłoszenia przekazana przez CERTEX do unijnego portalu FGAS, zarządzanego przez Dyrekcję Generalną ds. Klimatu (DG CLIMA);
- dla ODS odpowiednio: Y798 - np. 10. W tym wypadku „10” oznaczać będzie zgłoszenie masy netto (wyrażonej domyślnie w KGM) substancji zubożających warstwę ozonową, w przypadku gdy są one zawarte w produktach i urządzeniach. Taka ilość zostanie w trakcie obsługi zgłoszenia przekazana przez CERTEX do unijnego portalu ODS, zarządzanego przez Dyrekcję Generalną ds. Klimatu (DG CLIMA).
Powyższe nowe zasady podawania w zgłoszeniach celnych kodów Y121 i Y798 wprowadzone zostały:
- 24.02.2025 r. jako zmiany w Instrukcjach wypełniania zgłoszeń celnych,
- 25.02.2025 r. na PUESC w zakładce Usługi sieciowe > System AIS w dokumencie „AIS Pytania i odpowiedzi (FAQ)” - informacja o wprowadzeniu nowych reguł R1700-R1704.
Dokumenty objęte kodami Y121 oraz Y798 (FGAS i ODS) należy deklarować w zgłoszeniach celnych zgodnie ze zmianami Instrukcji wypełniania zgłoszeń celnych opublikowanymi na PUESC 24 lutego 2025 r., przy czym do czasu wdrożenia automatycznej walidacji danych wynikających z tych dokumentów w systemie CERTEX może zachodzić potrzeba ich przedstawienia na żądanie organu celnego.
O dokładnej dacie wdrożenia usługi w zakresie dotyczącym FGAS i ODS poinformujemy w kolejnym komunikacie.
Informacje o publikacji
Ostatnia aktualizacja:
26 luty 2025 16:00
Pierwsza publikacja:
26 luty 2025 15:57
Sylwia Mystkowska
Komórka odpowiedzialna: Departament Ceł MF