Deklarowanie pochodzenia w zgłoszeniach celnych
Departament Ceł Ministerstwa Finansów informuje, że od 1 stycznia 2023 roku wprowadzane są zmiany w zakresie deklarowania w zgłoszeniach celnych pochodzenia przywożonych towarów. Pojawia się obowiązek odrębnego deklarowania pochodzenia niepreferencyjnego i preferencyjnego. Dotyczy to zasad wypełniania pola 34 Kod kraju pochodzenia i kod kraju preferencyjnego pochodzenia.
W ramach pola 34, pole 34a przeznaczone jest do wskazania kraju pochodzenia (niepreferencyjnego lub w pewnym przypadku – preferencyjnego), natomiast pole 34b przeznaczone jest do deklarowania kraju pochodzenia wyłącznie preferencyjnego.
Co do zasady w polu 34 podaje się kod konkretnego kraju, ale jeżeli dowód pochodzenia odnosi się do grupy krajów preferencyjnego pochodzenia (np. Europejski Obszar Gospodarczy, Ameryka Środkowa) należy użyć dla nich w polu 34b numerycznych kodów identyfikacyjnych określonych w zintegrowanej taryfie. W takim przypadku w polu 34a należy dodatkowo wskazać kod konkretnego kraju z tej grupy.
Wypełnianie pola 34a kodem kraju pochodzenia jest wymagane, gdy:
- nie stosuje się preferencyjnego traktowania towarów;
- stosuje się preferencyjne traktowanie, ale kraj niepreferencyjnego pochodzenia jest inny niż kraj preferencyjnego pochodzenia;
- stosuje się preferencyjne traktowanie, ale jako kraj preferencyjnego pochodzenia podany jest czterocyfrowy kod grupy krajów.
Wypełnianie pola 34b jest wymagane, jeżeli zgłaszający wnioskuje o preferencyjne traktowanie taryfowe towarów.
Podanie kraju pochodzenia jest zatem obligatoryjne, jeżeli kod preferencji zaczyna się od 1 i 4, a podanie kraju preferencyjnego pochodzenia jest obligatoryjne, jeżeli kod preferencji zaczyna się od 2 i 3.
Umowa przejściowa UE - ESA EPA
Ponadto Departament Ceł informuje, że od 1 stycznia 2023 roku produkty pochodzące z Madagaskaru przy przywozie do UE korzystają z preferencyjnego traktowania taryfowego przewidzianego w umowie UE - ESA EPA (umowa przejściowa ustanawiająca ramy umowy o partnerstwie gospodarczym między państwami Afryki Wschodniej i Południowej, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony), po przedłożeniu deklaracji na fakturze sporządzonej przez eksportera z Madagaskaru zarejestrowanego w unijnym systemie zarejestrowanych eksporterów (REX).
Świadectwa przewozowe EUR.1 wystawione przez organy celne Madagaskaru i deklaracje na fakturze sporządzone przez malgaskich upoważnionych eksporterów nie będą już akceptowane w celu ubiegania się o preferencyjne traktowanie taryfowe towarów przy ich przywozie do UE.
Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Republiką Singapuru
Także 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie przepisy zmieniające protokół w sprawie reguł pochodzenia do umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Singapurem.
Zmiany obejmują następujące elementy:
- Protokół 1 zostaje zaktualizowany do najnowszej wersji Systemu zharmonizowanego (HS 2022).
- W przypadku eksporterów z UE system „upoważnionych eksporterów” zostaje zastąpiony systemem „zarejestrowanych eksporterów” (REX). Oznacza to, że od 1 stycznia 2023 roku importerzy w Singapurze mogą ubiegać się o preferencje taryfowe na podstawie oświadczeń o pochodzeniu sporządzonych przez unijnych zarejestrowanych eksporterów, wskazujących w nich swój numer REX, a nie za pomocą „deklaracji pochodzenia” wskazujących numer upoważnionego eksportera.
Do 31 marca 2023 roku przewidziano okres przejściowy, w którym singapurskie organy celne będą akceptować deklaracje pochodzenia sporządzone przez unijnych upoważnionych eksporterów.
Informacje o publikacji
Ostatnia aktualizacja:
02 styczen 2023 12:31
Pierwsza publikacja:
28 grudzień 2022 13:30
Komórka odpowiedzialna: Departament Ceł MF