Usługa e-Intrastat

Usługa e-Intrastat umożliwia podmiotom objętym obowiązkiem sprawozdawczym przekazywanie organom celnym drogą elektroniczną informacji o zrealizowanych wywozach lub przywozach towarów w obrocie z krajami członkowskimi Unii Europejskiej. W ramach ww. usługi do Systemu AIS/INTRASTAT przekazywane są elektroniczne zgłoszenia INTRASTAT (pliki XML sporządzone zgodnie ze specyfikacją).

Informacje przekazywane są przez osoby zobowiązane do dokonywania zgłoszeń INTRASTAT tj. takie, których wartość nabyć wewnątrzunijnych lub dostaw wewnątrzunijnych przekroczyła w danym roku (lub w roku poprzednim) ustalony i ogłoszony na dany rok sprawozdawczy tzw. statystyczny próg podstawowy.

Jak korzystać z usługi?

Osoba fizyczna, która będzie przesyłała zgłoszenia INTRASTAT w imieniu osoby zobowiązanej musi założyć konto na PUESC oraz zarejestrować swoje dane w SISC (rejestracja osoby fizycznej) i posiadać podpis elektroniczny (zgłoszenia INTRASTAT podpisuje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym lub zaawansowanym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą certyfikatu celnego). Osoba zobowiązana również musi być zarejestrowana w SISC (rejestracja podmiotu) Dodatkowo konieczna jest rejestracja uprawnienia osoby fizycznej do przesyłania zgłoszeń INTRASTAT w imieniu osoby zobowiązanej (rejestracja reprezentacji). Skrócona instrukcja dotycząca rejestracji w SISC krok po kroku znajduje się tutaj.

Zgłoszenia INTRASTAT można dokonywać poprzez:

  • wczytanie na koncie klienta pliku utworzonego poza PUESC (np. z pomocą programu ist@t lub innej dedykowanej aplikacji) i następnie po podpisaniu przesłanie do Systemu AIS/INTRASTAT;
  • wypełnienie formularza udostępnionego na PUESC (Zgłoszenie_INTRASTAT);
  • wysłanie pliku utworzonego poza PUESC jako załącznika do wiadomości pocztą elektroniczną na adres puesc@mf.gov.pl. Przed wysłaniem wiadomości zgłoszenie INTRASTAT należy podpisać elektronicznie oraz obowiązkowo uzupełnić pole „temat";
  • przesłanie za pomocą interfejsu niewizualnego zgodnie z dokumentacją opublikowaną na stronie https://puesc.gov.pl/web/puesc/ecip/seap.

Podstawowe informacje na temat zasad dokonywania zgłoszeń INTRASTAT znajdują się tutaj.

Gdzie szukać pomocy?

  • W zakresie rejestracji w SISC:

Podstawowym kanałem komunikacyjnym jest Portal Help Desk SISC wymagający założenia konta na stronie PUESC. Informacje dotyczące rejestracji dla potrzeb wysyłania  zgłoszeń INTRASTAT można również uzyskać wysyłając
e-mail na adres helpdesk-eclo@mf.gov.pl, podając w temacie wiadomości słowo "NOWE" lub kontaktując się
z Help Desk SISC pod numerem telefonu: +48 33 483 20 55.
Informacji udziela również  Wydział Centralna Rejestracja w Izbie Administracji Skarbowej w Poznaniu:  +48 61 658 37 33.

  • W zakresie dokonywania zgłoszeń INTRASTAT:

Obsługa zgłoszeń INTRASTAT realizowana jest w poszczególnych komórkach Wydziału Intrastat Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie według zakresów numerów NIP podmiotów zobowiązanych: Kontakt z Wydziałem Intrastat.

KOMUNIKATY

history image Przerwa w dostępie do systemów: AES/ECS2, AES/STATUS, AIS/eCommerce w dniu 30.09.2021

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 30.09.2021 r. (czwartek) od godz. 07:00 do godz. 08:30 będą...

history image Utrudnienia w komunikacji z Systemem AIS/e-Commerce w dniach 23-24.08.2021

Uprzejmie informujemy, iż w dniach 23-24.08.2021 r. (poniedziałek/wtorek) będą prowadzone...
Wyświetlanie 1 - 3 z 60 rezultatów.
Pozycji na stronę 3
z 20

AKTUALNOŚCI

history image NEWSLETTER INTRASTAT Nr 11/2021 z dnia 01.06.2021 r.

Szanowni Państwo, 1. Departament Ceł MF uprzejmie informuje, że zgłoszenia INTRASTAT za...

history image Czasowa zmiana terminu składania deklaracji Intrastat.

Szanowni Państwo, Departament Ceł MF uprzejmie informuje, że zgłoszenia INTRASTAT za...

history image NEWSLETTER INTRASTAT Nr 06/2021 z dnia 22.02.2021 r.

Szanowni Państwo, Departament Ceł Ministerstwa Finansów informuje, że w dniu 1 styczna...
Wyświetlanie 1 - 3 z 15 rezultatów.
Pozycji na stronę 3
z 5

GENEROWANIE ELEKTRONICZNYCH ZGŁOSZEŃ INTRASTAT

- Program do generowania zgłoszeń INTRASTAT w postaci elektronicznej (ist@t)

Program w wersji 2.52 zawiera słownik nomenklatury taryfowej, obowiązującej w 2021 roku oraz kody związane z BREXIT. Uprzejmie informujemy użytkowników, którzy posiadają wersję 2.35 lub nowszą oraz podłączenie do sieci Internet, że nie ma potrzeby pobierania załączonego pliku i ręcznej aktualizacji, gdyż w tym przypadku program zaktualizuje się automatycznie.

- Formularz zgłoszenia INTRASTAT (komunikat IST)