Usługa e-ICS
Usługa e-ICS jest usługą realizowaną za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo – Celnych (PUESC).
Składają się na nią procesy świadczone przezsystem AIS/ICS (uruchomiony w dniu 16 sierpnia 2016 r.), który realizuje ją we współpracy z systemami: ECIP/SEAP PL, PDR PL/UE, PKI, MCA, AES/Walidator, ZISAR, Help Desk
System AIS/ICS świadczy usługę umożliwiającą przedsiębiorcom realizację zadań wynikających z unijnych przepisów prawa celnego, które przewidują obowiązek elektronicznego przesyłania przywozowych deklaracji skróconych dla towarów przywożonych na obszar celny Unii Europejskiej (UE) z krajów trzecich. Przywozowe deklaracje skrócone (PDS) zawierają tzw. „dane bezpieczeństwa", które przesyłane są do granicznych urzędów celno - skarbowych, przed wprowadzeniem towarów na obszar celny UE. Służą one organom celnym do przeprowadzenia analizy ryzyka przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa oraz do właściwego stosowania kontroli celnych.
Oprócz elektronicznej wymiany komunikatów pomiędzy przedsiębiorcą a organem celnym w zakresie tzw. „danych bezpieczeństwa", system AIS/ICS umożliwia także wymianę komunikatów pomiędzy organami celnymi na poziomie unijnym o wynikach analizy ryzyka oraz obejmuje obsługę komunikatu informującego organy celne o przybyciu środka transportu do pierwszego granicznego urzędu wprowadzenia na obszar celny UE oraz o przedstawieniu towaru w pierwszym i kolejnym urzędzie wprowadzenia na terytorium UE.
Warunki i zasady komunikacji
W ramach usługi e-Import komunikacja pomiędzy Klientem SISC a systemem AIS/ICS realizowana jest za pośrednictwem komponentu ECIP/SEAP. Aby komunikacja mogła sprawnie przebiegać, muszą być spełnione określone warunki:
- rejestracja podmiotu w SISC
- dysponowanie prze Klienta aktywnym kontem na PUESC i
- posługiwanie się ważnym podpisem elektronicznym.
Kwestie dostępu Klientów do usług elektronicznych świadczonych przez SISC zostały szczegółowo przedstawione w dokumencie opisującym zasady rejestracji w ramach usługi „e-Klient".
Klient, po spełnieniu warunków umożliwiających dostęp do Systemu AIS/ICS, będzie mógł przesyłać komunikaty trzema kanałami komunikacyjnymi:
- PUESC https://puesc.gov.pl
- webservice
Korzyści z wdrożenia usługi
Przywozowe deklaracje skrócone są wykorzystywane do przeprowadzania przez organy celne analizy ryzyka pod kątem ochrony i bezpieczeństwa, opartej o wspólne dla wszystkich państw członkowskich UE kryteria i standardy. Dzięki zharmonizowaniu zakresu danych zawartych w przywozowych deklaracjach skróconych, zapewniona jest wspólna podstawa dla analizy ryzyka w UE. W efekcie prowadzi to do zapewnienia szybszych i lepiej ukierunkowanych kontroli celnych.

Przydatne Linki
KOMUNIKATY
Utrudnienia w systemie AIS
AKTUALIZACJA:
Uprzejmie informujemy, że w chwili obecnej systemy AIS/IMPORT oraz AIS/ICS obsługują komunikaty/dokumenty na bieżąco natomiast komunikaty zwrotne dla dokumentów przesłanych przed godziną 13:00 będą sukcesywnie odesłane jeszcze w dniu dzisiejszym. W związku z powyższym zostaje odwołana zgoda na stosowanie procedur awaryjnych dla w/w systemów .
Poprzednia treść:
Uprzejmie informujemy, że w dniu 08.01.2019 występują utrudnienia ogólnopolskie w Systemie AIS/IMPORT oraz AIS/ICS w zakresie odsyłania komunikatów zwrotnych do przesyłanych zgłoszeń celnych, DSK, PWD, oraz PDS. W chwili obecnej trwają pilne prace optymalizacyjne mające na celu wyeliminowanie przedmiotowych opóźnień. Jednocześnie informujemy, że możliwe jest stosowanie procedury awaryjnej w systemie polegającej na dostarczeniu do oddziału celnego podpisanego odręcznie zgłoszenia/deklaracji/PWD w formie papierowej wraz z ich wersją elektroniczną. Sposób przekazania wersji elektronicznej należy uzgodnić z właściwym OC.
Opisana powyżej procedura awaryjna może być stosowana do nowoskładanych zgłoszeń/deklaracji, a więc nie może mieć zastosowania w stosunku do komunikatów już przekazanych do systemu. Jednocześnie prosimy nie ponawiać wysyłki już przekazanych komunikatów - obecnie przewidywany czas stabilizacji systemu to godzina 18:00 i wtedy przekażemy Państwu kolejny komunikat ze sposobem postępowania.